Jump to content

Recommended Posts

56 minutes ago, Church said:

Salut,

 

Am un vps de la ovh cu centos 7, cu sentora webpanel instalat, ce imi tine momentan un site. M-au anuntat ca mi-a fost alocat ipv6,  iar pentru update sa urmaresc instructiunile de pe site-ul lor.

Imi merge ipv6, dar singurul port ramas deschis e 22. Ce s-a intamplat ?

 

Din lan scanat toate porturile sunt deschise, si functioneaza. Dar daca il scanez de afara, doar 22 e deschis.

 

Trebuie sa configurezi si celalalte servicii sa se listeze pe ipv6 (apache, postfix, ce ai tu pe acolo)

Link to comment
Share on other sites

^ din firewall era problema port-urilor.

Problema cu dns-urile cred ca e din bind


cat /var/sentora/logs/bind/bind.log

27-Oct-2016 16:47:23.797 general: notice: running
27-Oct-2016 17:08:49.126 general: notice: stopping command channel on 127.0.0.1#953
27-Oct-2016 17:08:49.133 general: notice: exiting
27-Oct-2016 17:09:02.697 general: error: managed-keys.bind.jnl: create: permission denied
27-Oct-2016 17:09:02.698 general: error: managed-keys-zone: sync_keyzone:dns_journal_open -> unexpected error
27-Oct-2016 17:09:02.698 general: error: managed-keys-zone: unable to synchronize managed keys: unexpected error

 

Ce permisii are nevoie si unde trebuie sa i le dau ?

Link to comment
Share on other sites

Salut, am un vps cu centos7 pe care am momentan 2 domenii care functioneaza cum trebuie, ceea ce imi da bataie de cap si nu am reusit sa rezolv este serverul de mail. Am citit pe net si am urmat o groaza de tutoriale despre acest lucru dar nu reusesc sa il setez. De pe calculator totul merge bine, insa pe telefon nu se conecteaza, am schimbat si portul 25 la smtp dar degeaba. Folosesc un cpanel free webuzoo. Daca exista altul mai bun va rog sa imi spuneti.

Va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, nextseeker said:

Salut, am un vps cu centos7 pe care am momentan 2 domenii care functioneaza cum trebuie, ceea ce imi da bataie de cap si nu am reusit sa rezolv este serverul de mail. Am citit pe net si am urmat o groaza de tutoriale despre acest lucru dar nu reusesc sa il setez. De pe calculator totul merge bine, insa pe telefon nu se conecteaza, am schimbat si portul 25 la smtp dar degeaba. Folosesc un cpanel free webuzoo. Daca exista altul mai bun va rog sa imi spuneti.

Va multumesc anticipat.

 

Foloseste 587 (serviciul submission) pentru SMTP. Nu se conecteaza la smtp sau la pop3 ori imap ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...