Jump to content
oldnavy

10.000 de euro pentru tineri antreprenori

Recommended Posts

  • Active Members
10.000 de euro, nerambursabil.

Ce zi e azi? Paine. Cam asa mi-ai raspuns tu.

Curios, firma ta figureaza cu cifra de afaceri 0 pe anul 2012, fiind ultimul in care firma a fost in viata. Nici nu credeam asa ceva. Doar ti-ai facut reclama la blog.

Link to comment
Share on other sites

Daca te uitai la data implementarii fondurilor vedeai ca am aplicat la sfarsitul lui 2012. Banii i-am primit in 2013.

Firma am facut-o in februarie 2012 si nu am avut activitate, am facut-o special ca sa aplic, insa am aplicat doar in octombrie 2012.

In fine, nu stiu de ce ma justific sau incerc sa demonstrez ceva, eu v-am dat un pont, cine vrea sa profite bine, cine nu, la fel de bine. Nu e neaparat sa citesti de pe blog, cauta pe aippimm, am dat adresa blogului pentru ca am explicat mai babeste cum sta situatia. Se poate inchide topicul. Bafta

Edited by oldnavy
Link to comment
Share on other sites

Cu ce obligatii te-ai ales, pentru cei 10.000 Euro ?

Cati angajati te obliga sa ai ?

Ce salarii te obliga sa dai angajatilor ?

Cat timp te monitorizeaza ?

Minim 4 angajati, nu ai vreo obligatie vizavi de valoarea salariului.

Esti monitorizat timp de 3 ani.

Link to comment
Share on other sites

Desi infiintarea unui SRL-D este oarecum gratuita si iti ofera scutirea unor impozite, acesta are un mare dezavantaj.

Esti obligat sa ai 4 angajati cu salariul mediu pe economie(care e destul de mare).

Cat % din cei 10.000 EURO ai acoperit tu? Intreb pentru ca fondurile nu se aproba just like that, trebuie sa contribui cu o parte din suma si evident un plan foarte bun de afaceri.

Link to comment
Share on other sites

Nu te obliga sa ai salariul mediu, eu i-am angajat cu minim pe economie.

10.000 de euro fonduri, 10.000 de euro aport propriu. Planul de afaceri e pe o platforma online, trebuie sa-l completezi, evident trebuie sa fie viabil.

Investitia totala a fost de 20.000 euro + tva. Tva-ul nu este cost eligibil, deci trebuie sa vina tot din resurse proprii.

Pentru cei care nu pot acoperii din resurse proprii pot sa faca coofinantare cu CEC BANK, credit pe 5 ani.

Creditul este garantat 80% de fondul de investitii si 20% reprezinta gajul bunurilor achizitionate din bani.

Asigurarea se face in favoarea AIPPIMM si CEC BANK

Link to comment
Share on other sites

Facilit??i fiscale

Microîntreprinderea apar?inând întreprinz?torului debutant (SRL – D) beneficiaz? de urm?toarele facilit??i fiscale:

1. scutirea de la plata contribu?iilor de asigur?ri sociale datorate de angajatori (CAS angajator – pentru conditii normale de munca = 20,8%), pentru veniturile aferente timpului lucrat de cel mult 4 salaria?i, angaja?i pe perioad? nedeterminat?.

2. aceasta perioad? constituie stagiu de cotizare în sistemul public de pensii, pentru calculul drepturilor se utilizeaz? câ?tigul salarial mediu brut lunar.

Condi?ii:

1. pentru fiecare salariat, scutirea nu se acord? pentru veniturile salariale lunare care dep??esc cuantumul câ?tigului salarial mediu brut pe economie din anul anterior [în 2012 = 2.117 lei].

2. maxim pentru 4 angaja?i, obligatoriu cu contract de munc? pe perioada nedeterminat?

Nu mai gasesc website-ul unde citeam anul trecut vis-a-vis de numarul angajatilor si salariul mediu pe economie, in fine.

Cert e ca sunt foarte putini care isi permit sa obtina fonduri europene din pricina faptului ca nu au cei 25% din suma ceruta.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am vrut sa incerc sa obtin acesti bani pentru un business dar am lasat-o balta cand am vazut cate acte trebuiesc facute si cat trebuie sa astepti. Plus, trebuie gandita foarte bine, daca afacerea intra in gaura, ce se intampla atunci?..

Edited by sleed
Link to comment
Share on other sites

Am citit si eu mult si bine inainte sa imi deschid SRL, deoarece dispuneam oarecum de mai mult de 25% din suma, dar sunt foarte multe dezavantaje, daca nu investesti in ceva care chiar sa iti aduca bani, o brutarie, un abc situat intr-un sat unde nu este...etc Nu prea sunt avantaje multe, este gratuit SRL-D-ul dar, dupa 2 sau 3 ani nu mai stiu sigur trebuie sa treci la SRL normal, esti obligat, si multe alte balarii si cacaturi...

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare mie sau toata lumea incearca sa gaseasca motive sa nu munceasca? E o facilitate, primesti niste bani. Daca te apuci pe cont propriu cu un SRL e mai usor?

E mai usor sa te desfasori cu un SRL, ai restrictii mai putine.

Si mai usor e sa lucrezi printr-un offshore.

Link to comment
Share on other sites

Daca este prima afacere, si ai timp si chef, si un capital undeva la 10k euro, ar fi ideal sa mergi pe drumul asta.Iti da experienta, ai posibilitatea sa "interactionezi" de la inceput cu birocratia statului roman, si vezi cu ce truda se castiga o paine in romania.

Ca si costuri fixe, un srl te duce undeva in minim 100 euro lunar, plati, taxe si impozite, un offshore, la 500 euro lunar, iar costurile pot sa depasasca si 2500 euro, in functie de pretentii, jurisdictie, servicii, etc.

Daca ai o cifra de afaceri suficienta sa acoperi aceste costuri, este ok, altfel, cel mai avantajos este sa lucrezi la "negru" in romania, si ca freelancer, sa-ti iei banii paypal, payoneer, bitcoin, etc.

Ceea ce trebuie sa tineti minte, este ca statul da cu o mana, si ia cu doua, nimic nu este moka pe lumea asta.

LE: la actualele cote de contributii, doar pentru a plati darile la stat aferente salariatilor angajati cu minim pe economie, in mai putin de 2 ani, veti plati la stat peste 10.000 euro doar contributii cu retinere la sursa(CAS, CASS, etc).De asemenea, este infractiune si caz penal, retinerea contributiilor si nevirarea lor la bugetul de stat.

Inainte de a te apuca de afaceri, de a-ti infiinta o firma, de a intocmi un studiu de fezabilitate, ar fi ideal sa urmati un curs de contabilitate.Asta v? va inva?a s? citi?i o balanta, sa face?i un bilan?, s? vede?i cum vin ?i se duc banii din firm? (adic? bugetul de venituri ?i cheltuieli), s? intocmi?i un previzional al fluxului de încas?ri ?i pl??i, + multe altele.

De asemenea, puteti downloada si exersa cu declaratiile lunare, cum ar fi decontul de tva, cu revisalul, aplicatia de raportare pentru angajati, etc.

Edited by Sithalkes
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...