Jump to content
Raz0R99

Câteva nelămuriri joburi IT

Recommended Posts

Cam cu cât e pl?tit un programator php? Care ar fi cea mai rentabil? ramur? a IT-ului aici vorbimd de ?ansa angaj?rii ?i de bani.

E mai bine s? lucrezi într-o companie sau s? te chinui s? ridici tu una, vorbind de ?ansa s? ai succes.

Mersi tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Nu are nicio treaba 'skills' cu vanzarea. Adica poti sa fi super programator web si sa faci cele mai tari aplicatii. Daca nu stii sa-ti vinzi munca, e inutil.

In medie, un programator php este platit cu 15-25 euro / ora. (nu vorbesc de angajat, vorbesc de cei care lucreaza pentru ei)

Succesul nu il vad ca pe o sansa. (depinde de situatie)

Link to comment
Share on other sites

Nu are nicio treaba 'skills' cu vanzarea. Adica poti sa fi super programator web si sa faci cele mai tari aplicatii. Daca nu stii sa-ti vinzi munca, e inutil.

In medie, un programator php este platit cu 15-25 euro / ora. (nu vorbesc de angajat, vorbesc de cei care lucreaza pentru ei)

Succesul nu il vad ca pe o sansa. (depinde de situatie)

Ca angajat cam cât ai lua? Gen lucrezi la o firm? mare, junior dar cu experien?? f?cut? de unul singur, ai mai multe proiecte etc

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Pai crezi ca lucrezi pe ambulanta? Sa lucrezi 12 cu 24? Lucrezi de zi, nu stiu daca 6 zile pe saptamana dar eu la inceput lucram acasa mai mult decat la servici, in sensul ca a trebuit sa invat tot ce mi-am dat seama ca nu stiu si eu credeam ca sunt mare smecher. Nu ca programator.

Eu lucram 5 zile pe saptamana si pentru ca eram cel mai mic de acolo si cel mai nou, eram bagat si sambata.

Link to comment
Share on other sites

De obicei nu stai acasa, programul este flexibil insa exista limite: pe saptamana , in general, trebuie sa ai 40 ore lucrate. Am intrebat colegii daca este posibil sa stau luni si marti acasa si sa stau mult mai mult in zilele ramase. Raspunsul a fost clar: trebuie sa vi la lucru zilnic si nu trebuie sa stai mai putin de patru ore(in cadrul unui multinationale).

Ai putea opta si pentru varianta de freelancing(liber profesionist), dar aici castigurile sunt mult mai intermitente; exista posibilitatea sa ai de-a face cu clienti superficiali care nu platesc integral si la timp, isi cer banii inapoi, expun cerintele in mod neclar iar dupa terminarea lucrarii iti mai cer una pe gratis, etc.

In legatura cu facultatea, iti recomand sa o duci pana la bun sfarsit; este de regula un criteriu minim de angajare pentru orice firma, cu exceptia cazului in care aceasta este infiintata de tine.

Edited by Ganav
Link to comment
Share on other sites

Ca programator php fara exeperienta eu luam undeva la 1100/luna, program de 5 zile / saptamana, 6 ore pe zi. Dar pe langa programare mai faceam si alte chestii (gen instalari bloguri, SEO, plati si ce mai era nevoie). Aveam program flexibil puteam sa ma duc cand vroiam si sa plec la fel important era sa fac alea 6 ore in intervalul 8 dim. - 8 seara, daca nu reuseam stateam a 2-a zi mai mult :))

Link to comment
Share on other sites

?i înc? o întrebare, în general, la un astfel de job trebuie s? lucrezi 8h/zi, 6 zile/s?pt?mân? adic? non-stop sau lucrezi o zi, 2 stai acas? ?i tot a?a? Vreau r?spunsul generalizat, mersi!

Lucrezi ca orice om normal, adica 8h/zi, Luni-Vineri. Asta in cazul in care lucrezi anagajat la o firma, mergi la birou.

Daca esti freelancer, te poti scula si la 4 dimineata si sa-i dai bice.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
P?i ?i totu?i, 8h/zi, 5 zile/ s?pt?mân? în fa?a calculatorului, ce randament ?i chef s? mai ai? ??tia nu gândesc, înebune?ti acolo s? nu mai zic de deteriorarea ochilor, s? por?i ochelari cu lentila de 2 cm :))

Daca iti place o faci. Ba din contra, daca vezi ca nu esti bun, mai stai si acasa 2 ore sa inveti. Eu cand m-am angajat nu stiam aproape mai nimic din cate trebuia sa stiu. Stateam acolo si doar ascultam ca sa invat iar cand ajungeam acasa rupeam pdf-urile.

Apropo, am facut 666 de posturi vineri 13. Oare o fi bine?

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...