Jump to content
Bateria

The minimalist IT everyday bag

Recommended Posts

Am vazut un post pe lifehacker, si m-am gandit sa il fac si aici...

Dupa cum spune legenta fiecare dude bagat in IT are o schema a ghiozdanului de zi cu zi (chestii care ii fac munca mai usoara si il scoate din situatiile grele ) ...

Trebuie sa postati o lista cu ceea ce se gaseste in ghiozdanul/geanta de zi cu zi cu o mica explicatie a fiecarei chestii :)

Voi incepe eu:

Ghiozdan PORT MANHATTAN 2 BACKPACK

Samsung N145 PLUS NETBOOK

8 GB USB Drive (in special il folosesc pentru stocare temporara de date)

64 GB USB Drive (am pus toate distributiile windows de la XP in sus (engleza si spaniola) plus ubuntu, arch, wifislax, kali linux. Pentru rapiditate :)

Wireless mouse (indispensabil)

Compact toolkit (surubelnite, pantet, penseta, polimetru.. chesti de baza de folos in cazuri de urgenta)

Bricheta, lanterna, si un fel de briceag mai mare (in caz ca nu e cooperativ clientul :)) )

Cabluri USB Mini/Micro/Apple

Adaptor AC to USB 5V

Caiet de notite (Rar folosit)

Pixul preferat (unul de la primul meu parteneriat cu o firma mare "Brother" :)) )

Carti de vizita

2 sticle de apa la 0.5L.. pentru ca vara e chiar cald aici

Si pentru ca sunt nou in oras, o mapa de metrou :)

Ah.. da.. plus servetele, o unealta indispensabila :)

Have fun :)

Link to comment
Share on other sites

Rucsac continental primit cadou, laptop, mouse wireless, stick 16gb cu linux pe el la orice ora(nu conteaza distributia), cablu mini usb, casti, 1 bucata surubelnita marime "universala", umbrela(ca are locul ei special), pix cu laser si lanterna led(tot cadou :P) si mai am cateva chestii, dar de care imi amintesc doar cand am nevoie :) .....a da...si am si un cilindru de "durex play" cam tot timpul pe acolo....s-a dovedit foarte util cand nu e timp de preludiu :)

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Vroiam sa-ti adresez o intrebare dar am zis sa ma "laud" cu ce am si eu asa ca o sa postez porcariile mele dupa care intrebarea:D

Geanta fara nume pentru un 17.3 cat o zi de post, mouse, cablu mini usb, incarcator, tableta(care defapt este in mana 90% din timp), doua stickuri de cate 8 gb, unul cu ubuntu pe el, o baterie in plus pentru laptop, 2 dvd-uri goale, pachet de servetele umede si casti.

Intrebarea: vad ca ai un netbook, nu ti-am citit postul de bun venit(daca ai unul), nu stiu ce lucrezi, dar nu iti este greu sa lucrezi pe un 10"? Eu vreau sa-mi iau un 13 si ma feresc ca se va simti diferenta prea mare de la 17 la 13, dar nu am ce face ca ma omoara portabilitatea.

Link to comment
Share on other sites

Geanta cu care mergeam la lucru ca zugrav, cu urmatoarele in el:

  • MacBook Pro air 13 (Hard Disk Encrypted).
  • 8 antene wifi(ALFA) (Pe langa cele 15 care s-au ars :)) ) care sunt conectate prin 8 port-uri usb (4:1 / 4:1).
  • Mouse prin stick wireless.
  • Hard Disk Extern 1TB cu USB.
  • USB Stick de 16 GB
  • Palarie neagra, din 1905 de la bunicul meu amintire, trimisa din tata-n fiu.
  • Un nou power adaptor pentru laptop (in caz ca cel curent se arde).
  • Ceai, tutun natural (trabucuri micute) pentru fumat, ochelari de soare, ceai din nou)

Link to comment
Share on other sites

Vroiam sa-ti adresez o intrebare dar am zis sa ma "laud" cu ce am si eu asa ca o sa postez porcariile mele dupa care intrebarea:D

Geanta fara nume pentru un 17.3 cat o zi de post, mouse, cablu mini usb, incarcator, tableta(care defapt este in mana 90% din timp), doua stickuri de cate 8 gb, unul cu ubuntu pe el, o baterie in plus pentru laptop, 2 dvd-uri goale, pachet de servetele umede si casti.

Intrebarea: vad ca ai un netbook, nu ti-am citit postul de bun venit(daca ai unul), nu stiu ce lucrezi, dar nu iti este greu sa lucrezi pe un 10"? Eu vreau sa-mi iau un 13 si ma feresc ca se va simti diferenta prea mare de la 17 la 13, dar nu am ce face ca ma omoara portabilitatea.

laptopul meu de "adevaratelea" e un Lenovo 15,6" i5 and shit.. (de aia si ghoozdanul e 15,6") dar m-am plictisit sa il car cu mine mereu, ma rupe de spate.. asa ca mi-am luat un netbook 10,1" cu, care ma plimb de colo colo... ca e o prezentare sau am nevoie de ceva cu taste si baterie on the go sau ca e un ssh sau plm.. chestii urgente care le rezolv in tren sau etc, merge super.. laptopul de lucru nu il prea misc de pe masa... nu am un post de prezentare pentru ca useru asta il folosesc de pe telefon... no proxy no shit..

Sent from my LG-E460 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Geanta cu care mergeam la lucru ca zugrav, cu urmatoarele in el:

  • MacBook Pro air 13 (Hard Disk Encrypted).
  • 8 antene wifi(ALFA) (Pe langa cele 15 care s-au ars :)) ) care sunt conectate prin 8 port-uri usb (4:1 / 4:1).
  • Mouse prin stick wireless.
  • Hard Disk Extern 1TB cu USB.
  • USB Stick de 16 GB
  • Palarie neagra, din 1905 de la bunicul meu amintire, trimisa din tata-n fiu.
  • Un nou power adaptor pentru laptop (in caz ca cel curent se arde).
  • Ceai, tutun natural (trabucuri micute) pentru fumat, ochelari de soare, ceai din nou)

Dude de ce ai c?ra 8 antene wifi, un nou incarcator si o palarie neagra cu tine in fiecare zi..

Ideea e sa cari cat mai putine lucruri... acum nu stiu daca pentru a iti completa cu succes jobul de zi cu zi ai nevoie de 8 antene wifi.. si 15 arse..

Sent from my LG-E460 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Dude de ce ai c?ra 8 antene wifi, un nou incarcator si o palarie neagra cu tine in fiecare zi..

Ideea e sa cari cat mai putine lucruri... acum nu stiu daca pentru a iti completa cu succes jobul de zi cu zi ai nevoie de 8 antene wifi.. si 15 arse..

Sent from my LG-E460 using Tapatalk

Salut.

Da, tuturor li s-a parut ciudat cand am spus acest lucru, fiecare antena sta conectata pe o retea, si imi este minimul pentru a-mi face treaba necesara pe internet.

Palaria o port in semn de respect si de forta, toata ziua o am pe cap, si cand plec la munca, si cand ies afara la o plimbare, e un simbol important pentru mine.

Cat despre al 2 lea incarcator pentru laptop este necesar, nu se stie niciodata cand iti pica curentul si ti se arde acumulatorul, si ai nevoie de un alt incarcator.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Salut.

Da, tuturor li s-a parut ciudat cand am spus acest lucru, fiecare antena sta conectata pe o retea, si imi este minimul pentru a-mi face treaba necesara pe internet.

Palaria o port in semn de respect si de forta, toata ziua o am pe cap, si cand plec la munca, si cand ies afara la o plimbare, e un simbol important pentru mine.

Cat despre al 2 lea incarcator pentru laptop este necesar, nu se stie niciodata cand iti pica curentul si ti se arde acumulatorul, si ai nevoie de un alt incarcator.

Ultima oara cand mi-a cazut curentul cred ca a fost la eclipsa. Cat despre ars, e imposibil.

Link to comment
Share on other sites

@ Rikud? tu esti un roman adevarat dupa principii :) incearca sa schimbi principiul "mult si prost " cu cel "putin si bun"

Cauta un incarcator bun, nu toate chinezariile fara protectii si mai important, un laptop cu o baterie decenta (eventual extinsa) care sa tina minim 2-3 ore. Pentru wifi iti e deajuns o antena directiva cu castig marit, o fixezi pe un hotspot si gata.

Si eu mai folosesc wifi uri de prin vecini sau din oras dar nu campez langa o padure de antene.

Pe langa cele mentionate mai sus, eu mai am si cateva pastile de algocalmin, se intampla uneori sa ma ia durerea de cap din diverse motive si cand apare o astfel de situatie nu mai pot sa ma concentrez la ceea ce am de facut si practit sunt zero randament. In rest o sticla de apa, mici gustari, un biscuite sau baton de ciocolata, incarcatorul de la telefon, un pix niste hartii si un pachet de batiste de hartie desigur laptop ul care e un toshiba satellite de pe vremea lui bill clinton si un mouse cu fir, simplu si eficient. Un cablu serial si inca vro cateva sarme pt ce fac eu.

Recent am vazut cateva episoade din documentarele facute de Ray Mears despre survival in natura si omul zicea ca e foarte utin sa ai la tine un briceag (sau un topor pentru hackerii brute force) e o unealta care te poate ajuta sa supravietuiesti in natura. asta presupunand ca zburati cu avionul si brusc va prabusiti si supravietuiti intr o padure etc oricum am auzit ca portul de arme albe a redevenit legal pe la noi prin romanica asa ca e bun acolo, mai faci un shortcut cuiva, cine stie...

Edited by Graphik
Link to comment
Share on other sites

noteboook 15.6 acer aspire e1-510

Alimentator notebook

Samsunt Galaxy Tab 2 7" lite sm-t110

alimentator micro usb 1 A

pistol de lipit

pasta decapanta

fludor

fire cupru 0.1 (din cablu utp)

placa de baza tableta veche (o plantez la caldurica si sta doua zile) :)

marker negru

stick 8gb

Update: set 8 bump key pentru yale de ro, (cam 80%-90% din romani folosesc yale de genu)

(nu ma ocup cu ilegalitati:)))))

Edited by shaggi
Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare normal sa ma car cu laptop-ul dupa mine toata ziua daca nu am nevoie.

Cand ies in oras sa ma plimb sau sa stiu eu ce, imi folosesc telefonul pentru internet si folosesc ghiozdanul doar pentru a-mi usura mainile de o eventuala haina, sau o sticla de apa, sau orice altceva mai am de carat.

In ghiozdanul in care-mi car notebook-ul si tot ce tine de asta am urmatoarele:

1. Dell Inspiron 15 3537 + incarcator

2. Microsoft Touch Mouse

3. Mouse cu fir (ceva ieftineala a4tech la 17 lei, functioneaza excelent)

4. Y-Storm Bluetooth Speaker

5. Briceag

6. Incarcatoare telefoane

Iar stick-urile le car in buzunar, la chei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...