Jump to content
astingengo

Despre Exploit

Recommended Posts

Salutare,

As vrea sa invat si eu cum sa testez securitatea programelor si cum sa creez exploituri mai apoi.

Ca si programare nu stiu sa programez ... stiu doar basic in python

Ce as vrea sa ajung sa stiu:

Cand scanez porturile si vad ca pe n port ruleaza x program ... sa iau x program ... sa-l testez si sa caut vulnerabilitati.

Sperand ca voi gasi sa pot mai apoi sa creez un exploit pentru respectiva vulnerabilitate ca sa-l folosesc impotriva hostului respectiv, pe portul respectiv, care foloseste programul x ce are aceasta vulnerabilitate...

De unde trebuie sa incep pentru a ajunge sa am aceste informatii?

Ce trebuie sa stiu, ce trebuie sa invat?

Multumesc f mult

Link to comment
Share on other sites

intai trebuie sa incepi sa inveti 2 limbaje de programare. Primul si cel mai important pentru a putea dezvolta exploituri si pentru a putea gasi vulnerabilitatile si modalitatile de a le exploata este ASM. Dupa asta orice alt limbaj de programare care iti poate permite sa interactionezi cu alte programe. In general pentru asta s recomanda unul din limbajele urmatoare: c/c++/vb/python/bash.

Totusi pentru a putea sa faci ceea ce iti doresti, iti sugerez sa incepi cu un limbaj de programare, precum c/c++ deoarece acesta este cel mai util cand vine vorba de inteles cum functioneaza o aplicatie si un sistem de operare.

Abea dupa ce cunosti c/c++ la un nivel foarte bun sa incepi cu asm deoarece asm este mult mai greu de digerat.

Daca te ti de treaba si inveti/lucrezi zilnic in cam 6 luni probabil o sa te poti apuca de asm, si probabil dupa inca vreo 6 luni te vei putea apuca de invatat ce inseamna detectarea vulnerabilitatilor si dezvoltarea exploiturilor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...