Jump to content
Whai_Nooa

Carti politehnica

Recommended Posts

Salut! Pe viitor vreau sa dau la UPB - automatica si calculatoare. As vrea sa imi comand niste carti pentru vara asta sa ma apuc sa invat, insa nu prea stiu exact ce.. Daca puteti sa imi lasati jos titlul si autorul si despre ce e C++/Java etc., as vrea sa le cumpar pentru ca nu prea imi place sa invat dupa calculator adica sa citesc..

Link to comment
Share on other sites

O sursa destul de cuprinzatoare se poate gasi aici:

c++ faq - The Definitive C++ Book Guide and List - Stack Overflow.

Cartile se adreseaza pentru toate categoriile de programatori(novice, intermediari si avansati). Pentru programare in Java poti arunca o privire aici:

http://javarevisited.blogspot.it/2013/01/top-5-java-programming-books-best-good.html

Edited by Ganav
Link to comment
Share on other sites

In primul rand nu se face c++ se face C. Cel putin in primii 2 ani.

Daca vrei sa inveti c++ pentru tine, e o idee foarte buna.

In al doilea rand, materiile de programare(Programarea calculatoarelor si Programarea orientata pe obiecte <java>) o sa le treci pentru ca astea sunt cele mai usoare si te descurci lejer cu ce ti se da acolo chiar daca nu ai facut pana acum C sau java.

Daca vrei sa inveti ceva care sa te ajute sa treci mai usor prin facultate invata notiuni de electronica, linux, retelistica, proiectare logica, diverse limbaje de programare functionala, treci prin cat mai multe probleme de algoritmica cu putinta, invata ASM, invata cum se lucreaza cu socket-uri in C, invata sa lucrezi cu pointeri in C si invata cum sa proiectezi/lucrezi cu diverse tipuri de structuri de date. Invata bine analiza matematica si algebra pentru ca te vor ajuta foarte mult sa treci peste materiile ce au legatura cu matematica(nu doar cele 3 matematici).

Pentru admitere ai nevoie de mate la care iei 10 daca nu esti paralel si 9 daca esti. Fizica:mecanica,curent continuu,termodinamica. Iar pentru facultate iti vor folosi doar notiunile de la curentul continuu, deci incearca sa te concentrezi sa stii tot la CC.

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...