Jump to content
Stefanae

Un video educational despre viata virtuala

Recommended Posts

Intrebarea este: mai avem nevoie de emotii? de a comunica in persoana cu cineva de care oricum nu ne pasa sau cu care nu ne vom mai intalni pentru tot restul vietii?

Practic technologia ne accelereaza ritmul vietii; cu alte cuvinte traiesti mai mult in acelasi interval de timp ca si generatiile trecute. Dezavantajul este ca se pierde interesul pentru literatura beletristica, muzica clasica si arta. Toate acestea vor disparea in viitor. Poate unii din noi chiar vom apuca aceasta perioada.

Link to comment
Share on other sites

Cand eram mici, maidanul era centrul universului nostru, acum e topul de la CS.

Nu are rost sa zic ca tehnologia trebuie utilizata cu limita, pentru ca nu stiu cati de-aici stiu ce-i aia.

Tehnologia este viitorul si in acelasi timp este strada intunecata pe care mergem de ceva timp.

Edited by AsalT
Link to comment
Share on other sites

Guest CM3D

Din pacate este adevarat, generatia actuala nu stie deloc sa "traiasca" sa se distreze, pentru ei distractia este atunci cand se joaca "Noul joc facut de Gica de la colt" Aici, unde stau eu, pe oirunde mergi vezi numa tineri, cu telefoane in mana, si cu ochii beliti acolo. Vazusem odata un cuplu la restaurant, stateau si vorbeau prin mesaje pe Facebook in timp ce ei erau fata in fata. Era mai bine inainte.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Majoritatea combinatiilor bune le aveti de pe Facebook nu stiu de ce se dramatizeaza atat.

Nu se dramatizeaza. Insa asta e adevarul. Nu spune nimeni ca trebuie sa fii constrans de tehnologie si ca gata: "Nu mai intru pe net 10 ani".

Ideea e ca in ultimii 5 ani,poate chiar mai bine, toata lumea e atat de obsedata de tehnologie incat se uita ceva poate nu atat de important, insa vital: sa fii om si sa iti traiesti viata, sa deschizi ochii si sa te bucuri de emotii.

85% din parintii din ziua de azi gandesc in felul urmator: " ii cumpar un iPad printisorului ca sa nu mai planga si sa fie cuminte " in loc sa il educe si sa ii arate unde a gresit :)

Ideea nu e in nici un caz: "am o afacere de care trebuie sa am grija, dar e rau sa stau pe net. Renunt".

Link to comment
Share on other sites

Propaganda...

In istorie apar unii oameni care se opun schimbarii. (spre ex cercetatorii din Evul Mediu au fost ucisi).

A cere oamenilor sa renunte la tehnologie este cel mai tampit lucru pe care l-am auzit!

Sigur! E aproape ca un drog. Oamenii slabi cad in plasa "socializarii". (la fel si cu tigarile, bautura si etnobotanice)

Trebuie sa intelegem odata pentru totdeauna ca tehnologia este o unealta a noasta. O unealta care ne schimba viata (la fel cum si industrializarea a schimbat viata strabunicilor si bunicilor mei si i-a fortat sa lucreze in birou, nu in fabrica).

Acceptati schimbarea! Folositi schimbarea spre binele vostru! Evoluati!

Link to comment
Share on other sites

Ne uitam la televizor, calculator, telefon din lipsa de ocupatie sau placere, aici e in functie de caz. Daca nu ar fi interesant ceea ce vedem nu am mai fi atrasi de obiectele astea. Din punctul meu de vedere nu e nimic gresit in a face ceva ce iti place, decat daca intreci o anumita masura.

M-am uitat la tot videoclipul si am observat si aici, ca si in majoritatea cazurilor cand vine vorba despre acest subiect, aceasi comparatie idioata(din punctul meu de vedere). Se compara modul in care noi ne vom petrece batranetea(desi asta e total absurd, nu are nimeni de unde sa stie cum e viitorul) si modul in care si-au petrecut bunicii nostri batranetea. E cea mai mare prostie din punctul meu de vedere, pentru ca dupa cum am spus, din moment ce belesc ochii la telefon inseamna ca o fac de placere(sau din lipsa de ocupatie), deci daca acum imi face placere sa fac o chestie, cine imi poate garanta mie ca nu imi va placea sa fac aceasi chestie si la batranete? Daca unii aleg sa faca nimic cu vietile lor si le place chestia asta, care e problema altora? Total absurd... Unii chiar nu observa faptul ca noi tindem catre o era in care avem atatea posiblitati incat lumea deja incepe sa nu mai vorbeasca despre amintiri? Fiecare sa faca ce vrea, sa exploreze lumea daca au o anumita pasiune pentru asta sau sa exploreze o lume virtuala daca nu au ce face. Nu am nimic cu videoclipul, nici cu problema despre care se discuta, am ceva cu argumentul despre care am spus si mai sus. Nu are nimeni de unde sa stie cum va fi batranetea voastra, asa ca daca va place placere sa va jucati pe calculator, nu ezitati sa o faceti, dar nici nu exagerati... cel mai probabil veti face asta si la batranete si va fi ok. Unii probabil nici nu vor ajunge la batranete din dorinta de a sta cat mai departe de calculator si de a explora lumea (dau doar un exemplu).

Daca acum iti e suficienta compania telefonului tau in loc de compania prietenilor tai, cel mai probabil va fi la fel si la batranete.

Am cont de facebook si stau conectat la internet aproape jumate din zi, asta nu inseamna ca stau neaparat pe sit-uri de socializare sau pe jocuri. In ultima saptamana de exemplu am cautat sa rezolv una si aceasi problema in patru modalitati diferite, am petrecut mult timp in fata calculatorului si nu poate sa imi spuna nimeni ca am pierdut vremea, cat timp eu stiu ca imi place informatica si am invatat ceva nou.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...