Jump to content
adrianisv

[SEO] Metoda The Million Dollar Homepage inca functioneaza :-)

Recommended Posts

The Million Dollar Homepage inca functioneaza

:-)

Salutare, am decis sa compensez absenta mea pe RST printr-un scurt tutorial, mai mult cu rol motivational, ce va incerca sa acopere o idee de afacere cu un potential mare in zilele noastre. Tot surfand forumul, am vazut o groaza de copii pusi pe facut bani, incercand sa monetizeze orice. Daca prin acest topic, am pus pe cineva pe ganduri, am dat o idee sau am inspirat pe cineva, voi fi multumit.

Pe scurt, The Million Dollar Homepage este un website creat in 2005 de catre Alex Tew, un student de la Wiltshire, Anglia, cu scopul de a strange suma necesar sa isi plateasca facultatea. Homepage-ul consta intr-un milion de pixeli (1000x1000), fiecare pixel fiind vandut pentru 1$. Site-ul tanarului student a devenit un adevarat fenomen. In jumatate de an (pe 1 ianuarie 2006), a reusit sa vanda toti cei un milion de pixeli si sa iti atinga telul. Mii de companii au cumparat in acea perioada pixeli pentru a isi face reclama. Site-ul este inca valabil:

http://www.milliondollarhomepage.com/

La prima vedere, metoda de advertising conceputa de Alex Tew, pare a fi invechita si demodata. O supozitie mai mult decat corecta, un antreprenor neavand o sansa reala sa faca profit ratacind aceasta metoda in anul 2014. Cu toate acestea, adaptata zilelor noastre, un astfel de website poate genera profituri frumoase, ba chiar generoase.

In ultimul an, am avut ocazia sa lucrez la un proiect, in care practic, vindeam alaturi de partenerul meu spatiu publicitar pe site contra-cost. Acest lucru m-a determinat sa dau startul mai multor proiecte similare pe viitor.

Din fericire, aceasta piata nu este deloc saturata, ba mai mult, competitia intre site-urile care ofera spatiu publicitar pe o anumita nisa, genereaza si mai mult profit in randul tuturor taberelor.

Model

In primul rand, cautati o nisa pe care doriti sa incepeti o astfel de afacere. De preferabil, trebuie sa alegeti un domeniu de activitate care sa aiba o baza fizica, sa se petreaca in lumea reala. Sa luam ca exemplu croitoria.

Este bine cunoscut faptul ca tara e impanzita de croitori in lung si-n lat, majoritatea apeland la metode vechi de promovare, cum ar fi flyerele, anunturile in ziare, in mica publicitate (fie online, fie offline).

Pasul numarul doi, ar fi sa alegeti un nume de domeniu bun pentru site-ul vostru, care sa contina de preferabil cuvintele cheie vanate. Exemplu: croitoridetop[dot]ro, listacroitori[dot]ro.

Apoi, incepeti lucrul la site. Un design simplu si atragator ar trebui sa faca fata. Crearea unui site necesita cunostiinte de web development si design. Sunt sute de firme cu care puteti colabora.

Urmatorul, pas. SEO. SEO mult. Sau chiar un Google Adwords. In aceasta rubrica gasiti tutoriale referitoare la subiect si puteti adresa intrebari. Asemenea, puteti gasi baieti foarte destepti care va pot face o optimizare ca la carte in schimbul unei sume de bani.

Dupa ce optimizare SE s-a facut, stabiliti pretul aparitiei pe site pentru croitorii de pe plaiul mioritic, sa spunem 50 de euro tarif lunar (continand poze, descriere, imagini creatii, numar de contact, alte detalii aferente), si 100 de euro lunar aparitia privilegiata (chenar, always top, etc.).

In final, bafta la sunat croitori. :-) Asta pana o sa va cauta ei pe voi.

Daca aveti neclaritati, adaugari, nu ezitati. Mersi de lectura si o zi faina.

Nota bene: analogia cu the million dollar page a fost facuta cu un scop. :-P

Edited by adrianisv
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru tutorial insa sunt aproape sigur ca daca cineva ar incerca EXACT ceea ce spui tu cu croitoria ar avea success garantat ZERO. De ce ? Nu stiu... Insa mi se pare ca in tot acest lant insirat de tine e undeva o veriga lipsa.

Link to comment
Share on other sites

Ce vrei tu sa faci este targeting national, si crede-ma ca daca as avea o firma de croitorie, nu as da anunt in toata tara daca eu am sediul in Brasov .

Am postat eu un tutorial asemanator doar ca diferenta cruciala este aceea ca eu indrum un taget cat mai restrans si nu vinderea unei portiuni din site ci inchirierea lunara a intregului website.

Asa ca inregistrati CroitorieBrasov.ro , puneti wordpress cu landing page pe el , faceti-i SEO si duceti-va la patron cu oferta .

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru tutorial insa sunt aproape sigur ca daca cineva ar incerca EXACT ceea ce spui tu cu croitoria ar avea success garantat ZERO. De ce ? Nu stiu... Insa mi se pare ca in tot acest lant insirat de tine e undeva o veriga lipsa.

Cu placere. Nu e nicio veriga lipsa.

Daca ai site-ul pe prima pagina pentru cuvinte cheie de genul : lista croitori, top croitori, etc.

Atunci iti permiti sa ii contactezi, altfel nu.

Iti permiti sa ii contactezi si altfel. Principalul scop al tau ar trebui sa faci bani. Ajuta foarte mult sa ai papagal.

Ce vrei tu sa faci este targeting national, si crede-ma ca daca as avea o firma de croitorie, nu as da anunt in toata tara daca eu am sediul in Brasov .

Am postat eu un tutorial asemanator doar ca diferenta cruciala este aceea ca eu indrum un taget cat mai restrans si nu vinderea unei portiuni din site ci inchirierea lunara a intregului website.

Asa ca inregistrati CroitorieBrasov.ro , puneti wordpress cu landing page pe el , faceti-i SEO si duceti-va la patron cu oferta .

Corect, se numeste targeting national. Si e mult mai ok sa faci targeting local, cum ai dat exemplu cu croitorie brasov. Da, si eu indrum catre un target cat mai restrans, dar inchirierea lunara a intregului website unei firme fata de vanzarea de spatiu publicitar e alta mancare de peste.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...