Jump to content
DrW

Antivirus - Licentiat vs. Cracked

Recommended Posts

Am citit diferite zvonuri si pareri care confirma sau infirma superioritatea unui AV cu licenta cumparata fata de unul crackuit.

Intrebarea mea ar fi: este vreo diferenta din punct de vedere tehnic, al facilitatilor, al sigurantei, etc. intre aceste doua versiuni?

Probabil, daca aveam cunostinte in cracking imi puteam raspunde singur la intrebare, dar cum nu am ii invit pe cei care stiu despre ce vorbesc sa isi spuna parerea.

Link to comment
Share on other sites

Am citit diferite zvonuri si pareri care confirma sau infirma superioritatea unui AV cu licenta cumparata fata de unul crackuit.

Intrebarea mea ar fi: este vreo diferenta din punct de vedere tehnic, al facilitatilor, al sigurantei, etc. intre aceste doua versiuni?

Probabil, daca aveam cunostinte in cracking imi puteam raspunde singur la intrebare, dar cum nu am ii invit pe cei care stiu despre ce vorbesc sa isi spuna parerea.

Pai de idee mai mult de firewall nu folosesc . Antivirusul este pentru cei ce sunt destul de prosti sa deschida un virus . Daca e un program mai dubios am virtualbox si daca totusi se intampla sa ma virusez instalez malwarebytes si ma curata de orice (iar apoi il dezinstalez) . In general antivirusul mai mult te incurca decat te ajuta .

Link to comment
Share on other sites

Si atunci sa inteleg ca acele zvonuri vin doar din partea celor care vor sa se bage in seama si din partea celor ce profita de pe urma eventualelor vanzari de licente, folosindu-le ca pe niste strategii de marketing? Cred ca da..

Atunci cine mai cumpara licentele alea? ce rost mai au ele pe piata? Ori inca se mai gasesc destui care sa puna botul la zvonurile de genul, astfel incat sa le scoata profit vanzatorilor?

Link to comment
Share on other sites

Si atunci sa inteleg ca acele zvonuri vin doar din partea celor care vor sa se bage in seama si din partea celor ce profita de pe urma eventualelor vanzari de licente, folosindu-le ca pe niste strategii de marketing? Cred ca da..

Atunci cine mai cumpara licentele alea? ce rost mai au ele pe piata? Ori inca se mai gasesc destui care sa puna botul la zvonurile de genul, astfel incat sa le scoata profit vanzatorilor?

Nu e chiar asa. Nu stii ce cod a scris ala cand a facut crack-ul. Antivirusul crackuit e ca un scut de plastilina. Si e o prostie sa folosesti asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

un antivirus cu licenta (sau cu key luata de pe net) functioneaza ok si face ce trebuie sa faca un antivirus

un antivirus crackuit (la care i s-au modificat anumite fisiere) este mai mult ca sigur ca nu va mai face ce trebuie deoarece modificand fisierele lui cineva poate lasa o portita sau il poate modifica in asa fel incat sa nu detecteze anumiti virusi facand astfel antivirusul sa aiba scapari.

ps. un antivirus singur pe pc (cu licenta) nu mai face fata in ziua de azi, ai nevoie si de un antimalware/antispyware

de exemplu eu am avg cu internet security + malwarebites (deci antivirus + firewall + antimalware/spyware) + sandbox si pot spune ca pe multe site-uri pe care umblu (de obicei cand ma uit pe site-uri la filme online) malware-ul gaseste tot felul de gargauni pe cand antivirusul gaseste foarte rar o problema.

nu te lua dupa cei care zic ca antivirusul e de ajuns, e de ajuns doar daca nu stai pe net, dar in ziua de azi malware-ul si spyware-ul sunt la putere deci iti recomand ca pe langa un antivirus ok sa pui si un antimalware/antispyware

(gen malwarebites sau emsisoft sau spybot - o sa vezi cati gargauni gasesti cu astfel de programe pe care antivirusii normali nu ii vad)

Link to comment
Share on other sites

@Birkoff: atunci key-urile de pe net se pot obtine si in vreun mod, altul decat dorinta de a darui mai departe a vreunui cumparator de licenta? (ce are probabil o limita mai mare de 1 user pe acea licenta)

Edited by DrW
Link to comment
Share on other sites

In primul rand depinde de crack. Cel care l-a facut poate adauga si alte lucruri care sa impiedice antivirusul sa-si faca treaba in anumite cazuri, ceea ce deja reprezinta un risc. Daca presupunem ca crackul e curat, atunci mai exista sansa ca dupa un anumit update sa nu mai functioneze si sa te trezesti ca nu mai poti folosi antivirusul cateva saptamani pana apare un crack nou.

Link to comment
Share on other sites

E safe doar daca stii sa te uiti prin crack (asta daca nu e impachetat) sau daca l-ai facut tu.Ideea e ca o sa-ti mearga doar o scurta perioada de timp pentru ca se updateaza si "fisierele crack-uite".Cel mai ok ar fi emularea serverului de licente, acolo nu prea mai ai ce sa-i faci.

Link to comment
Share on other sites

daca folosesti doar o keye de pe net antivirusul nu e modificat si functioneaza asa cum l-au facut producatorii (pana inactiveaza ei key-ul respectiv - caz in care antivirusul respectiv va trece in modul free dar va functiona in continuare ca free/trial)

daca foloseti un crack, nu stii ce face in realitate acel crack, poate iti baga un keyloger/troian/virus sau mai stiu eu ce si iti dezactiveaza antivirusul si il ti de bibelou... nu poti sa te bazezi pe crak-uri cand vine vorba de antivirus...

legat de key-urile gasite pe net... exista diferite promotii pe diferite site-uri (si eu am avut de exemplu niste key-uri de la avg/bitdefender si alte programe, date la diferite concursuri la mine pe site - au fost primite in urma discutiei cu producatorii programelor respective - ei dadeau key-urile, eu le faceam reclama in urma concursului si cine castiga licenta putea sa faca ce vroia cu ea, putea sa o dea la altcineva sau sa o foloseasca el...)

revenind, pe net poti gasii tot felul de key-uri perfect legale, trebuie doar sa cauti putin si sa fii pe faza cand apar astfel de concursuri (chiar saptamanile trecute bitdefender a dat 150 licente / key-uri de la antivirusul lor si nu sunt singurii care fac astfel de campanii)

Link to comment
Share on other sites

discutia asta mi-a adus aminte de politica microsoft legata de windows...

la inceput (cand era windows 3.1 / windows 95...) bil a zis lasatii sa pirateze windowsul, lasatii sa il foloseasca, devenind astfel dependent de sistemul nostru, mai tarziu, dupa ce vor fi dependenti o sa gasim o modalitate sa ii facem sa plateasca licenta legal...

plecand de la acest principiu, multe companii accepta o anumita marja de pierderi (prin piraterie) iar daca softul respectiv e bun, acesta se va raspandii, userii vor devenii dependenti de el si la un moment dat vor scoate intr-un fel sau altul banii din buzunar ca sa il cumpere... (vezi de exemplu jocurile)

in schimb politica apple e diferita, ei tin totul sub papuc, daia sistemul lor e mai putin raspandit, daia au mai putini virusi si mai putine probleme iar calitatea aplicatiilor lor e de top, pentru ca trateaza orice scurgere foarte serios si iau toate masurile necesare sa o previna...

desigur exista si alte strategii de marketing ca sa faci bani de pe urma unui soft (si sa faci oamenii dependenti de el), ce am spus mai sus sunt doar 2 din cele mai cunoscute... (mai e si linux de exemplu sau android, care au strategii diferite)

Edit:

uite ca tot vorbeam de key-uri si promotii de marketing - http://www.arenait.net/2014/06/02/avg-internet-security-licenta-gratis-un-an.html

luati licenta cat mai puteti

Edited by Birkoff
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...