Jump to content
Rikudo

Internetul, prin ochii unui NEVAZATOR.

Recommended Posts

"Am ajuns sa vorbim sub forma de experiment despre oamenii care au reusit sa traiasca o zi, o saptamana sau o luna fara smartphone, tableta sau internet. Sa nu credeti ca nevazatorii sunt insa deconectati de la tehnologie, ci dimpotriva.

Echipa iLikeIT l-a avut invitat pe Alexandru Cucu - un olimpic la informatica speciala si student la matematica, care, in timpul liber, este fan al tehnologiei si urmareste iLikeIT.

El este student anul 1 la Universitatea Bucuresti, Facultatea de Matematica, si, desi e nevazator din nastere, se poate mandri deja cu titlul de olimpic la informatica speciala (pentru nevazatori).

Stie sa si programeze si foloseste si laptop si tableta si smartphone, este fan iLikeIT si urmareste toate editiile pe internet. El ne-a aratat cum foloseste laptopul, ce programe utilizeaza, inclusiv pentru programare, si cum navigheaza pe internet."

Pentru cine nu a vazut videoul:

iLikeIT. Internetul, prin ochii unui NEVAZATOR. Desi nu vede, Alexandru foloseste tableta si laptopul pentru Facebook si Mess

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Nu pot sa cred. Il stiu pe tip de pe forumul ubuntu. Va jur ca ma gandeam cand o sa ajung ca el, sa stiu cate stie el iar acum vad cum viata imi da multe, multe palme. Ce motiv mai am sa ma plang ca nu pot sa ajung unde imi doresc? Ce motiv mai am sa nu fiu asa cum sunt multi altii plecati din nastere cu un dezavantaj?

Multumesc rikudo, nu stiam ca tipul este orb si pentru mine chiar este o lectie de viata.

Link to comment
Share on other sites

De la tipul asta putem invata o lectie despre viata.

Nu va mai plangeti ca nu aveti noroc, ca nu aveti un job pe care vi l-ati dorit, ca viata-i grea, ca sunteti lenesi sau ca nu aveti chef de nimic.

Toata lumea trece prin perioade grele in viata, si BillGates a trecut prin multe desi e miliardar, si Steve Jobs a murit de boala X dar a fost miliardar.

In viata DACA nu faci tu totul singur, nimeni nu te va ajuta, nimeni nu-ti va da nici macar UN CENT sa traiesti, viata-i dura si trebuie sa te descurci singur de aceea ai aparut pe lume (omule).

Am uitat sa spun si eu, respectele mele pentru el, dar l-am contactat personal.

Link to comment
Share on other sites

Nu este acela?i tip ca cel de pe forum.ubuntu.ro, care era ?i membru hackpedia (avea userul Cracknel). Oricum, e de admirat cum a reu?it s? fac? performan??, bravo lui!

[EDIT]

...

Te-am citit dupa ce postasem. Imi manifestam si eu uimirea cum de nu stiam ca nu vede dupa ce am discutat atat de mult si ne cunoastem oarecum de peste 8 ani. Asadar... nu este Cracknel. Mai mult ca sigur. L-ma vazut acum mult timp prin niste mici poze si nu prea seamana. Uitamdu-ma la inregistrarea de la ProTv si sunt convins ca nu este el.

Edited by rimagheo
Link to comment
Share on other sites

miscarea efectuata este imposibila fara ajutorul mous-ului/touch-pad, un nevazator nu poate utiliza un mouse. FAKE marca PROTV care a ajuns sa isi faca rating pe baza persoanelor cu dezabilitati...

Capture.png

Bai mister, mai bine dai edit la post pana nu te iau astia la ...

Ai urmarit macar videoclipul ? Foloseste un screen narator si apasa pe taste gen daca apesi pe M te duci la Mozilla Firefox apesi inca o data la Mozilla Tundershit, etc.

Tot respectul, astfel de oameni stiu ce sunt greutatile vietii, nu toti puradeii care se plang ca nu le merge servaru sau fete care iubesc pana in coltu' inimii la 12 ani :-j.

Edited by zekstein
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...