Jump to content
Raz0R99

Se merită să deschid un blog?

Recommended Posts

Chiar s-ar merita a?a ceva ?inând cont c? vreau s? fac bani? Ies ceva bani din asta sau s? merg pe un forum, ceva, nu ?tiu... . Voi ce a?i face dac? a?i vrea s? face?i ni?te bani în decursul verii ?steia?

Daca vrei bani ia-ti un job vara asta . Sau daca vrei sa faci bani pe internet usor apuca-te de ppd e perfect pentru incepatori sa mai invete ceva de cpa/im/etc . Daca iti faci blog incearca sa il nisezi si sa il rankezi pe google si sa pui adsense pe el , altfel nu ai ce bani sa scoti de acolo . Daca chiar nu ai inspiratie si chiar vrei sa stai pe calculator si sa faci bani poti rezolva captchauri de 5$ pe zi.

Link to comment
Share on other sites

Nu o sa scoti nici 1 leu din chestia asta ...

Sa mori tu ? Asa se scot cei mai multi bani din adsense . Iti faci o retea de bloguri nisate si le rankezi pe keywordul principal sau trimiti traffic pe ele de pe pinterest/facebook/alte bloguri .

*nisate = un site specializat pe o nisa exacta si bine platita de exemplu : loans (imprumuturi) , asigurari , trading etc . Blogurile pe aceste nise ce au adsense pe ele primesc pana in 150$/k de vizualizari in timp ce site-uri pe nise de divertisment (tip 9gag) ajung la un maximum de 5$/k .

Tu iti poti face o retea de astfel de bloguri si gen faci partea intai a unui articol (poti plati experti sa iti faca articole) pe un blog si pui link catre continuuare pe alt blog ce are aceeasi nisa (pe care de asemenea este adsense) si asa te joci cu traficul facandu-ti o retea de bloguri .

Dar e important sa le rankezi si sa ai continut unic mai intai sau sa aduci traffic din alte surse .

Edited by Stfean_Iordache
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

De ce nu faci tu asa daca e usor? Ai idee dupa cat timp scoti un dolar din blog? Iti zic eu. Dupa minim un an daca chiar ai talent si esti pe o nisa pe care ai exclusivitate.

Exemplu? Un site de versuri, in primele doua din google dupa cautarea "versuri" a fost al unui coleg de clasa, cel mai bun prieten. Dupa un an de scris zi de zi stii cati bani a facut? Nici unul. Si a continuat sa scrie, a continuat si atunci cand incepusera sa vina banii i s-a acrit. Vezi sa nu scrii timp de un an cam tot ce ai putea scrie iar apoi sa renunti. Daca chiar vrei sa faci un blog bun, uite-te la statistici dupa un an jumatate.

SFAT: Daca vrei ceva pe o nisa pe care se face update zi de zi nu vei fac fata singur. Nu te uita la bloguri gen zo**, ar**blog, ei traiesc din asta. Ei scriu ca sa traiasca.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

De ce nu faci tu asa daca e usor? Ai idee dupa cat timp scoti un dolar din blog? Iti zic eu. Dupa minim un an daca chiar ai talent si esti pe o nisa pe care ai exclusivitate.

Exemplu? Un site de versuri, in primele doua din google dupa cautarea "versuri" a fost al unui coleg de clasa, cel mai bun prieten. Dupa un an de scris zi de zi stii cati bani a facut? Nici unul. Si a continuat sa scrie, a continuat si atunci cand incepusera sa vina banii i s-a acrit. Vezi sa nu scrii timp de un an cam tot ce ai putea scrie iar apoi sa renunti. Daca chiar vrei sa faci un blog bun, uite-te la statistici dupa un an jumatate.

SFAT: Daca vrei ceva pe o nisa pe care se face update zi de zi nu vei fac fata singur. Nu te uita la bloguri gen zo**, ar**blog, ei traiesc din asta. Ei scriu ca sa traiasca.

Salut .

Costa pana in 15$ un articol scris bine . Nu trebuie sa stai sa scrii tu sa ti se acreasca . Faci blogurile , cumperi backlinkuri de calitate , cumperi articole , le postezi periodic si gata . Nu am zis niciodata ca e simplu , dar tu nu trebuie sa ai cunostiinte extrem de vaste in aceste domenii deoarece absolut toate uneltele pentru a face aceasta retea sunt valabile online (la un pret bineinteles) , e treaba ta ca antreprenor sa le gasesti si sa iti calculezi investitia si profitul .

Link to comment
Share on other sites

Daca e sa ne raportam la sensul propriu al cuvantului "blog", atunci ar trebui sa faci un site in care sa-ti expui parerea in legatura cu ceva si sa fii interesant, deci trebuie sa fii inteligent, sa ai ce spune si sa ai carisma, ca sa ai pretentii ca sa te citeasca cineva. Bloggerii comenteaza lucruri pentru ca asta e pasiunea lor, nu pentru ca vor sa scoata bani din asta. Deci blogging-ul nu e pentru bani. Si daca te adresezi publicului roman, uita de adsense.

Daca te referi la un portal pe care sa postezi chestii copiate, in limba engleza, atunci ai avea ceva sanse din PPD sau cu adsense, dar iarasi, trebuie sa ai continut de calitate ca sa castigi ceva.

Link to comment
Share on other sites

Blogerii gen arhi si zoso au facut parte si inca mai fac parte (nu stiu sigur daca chiar mai fac parte sau nu si in prezent fiindca nu cred ca mai au nevoie ca deja sunt "mari") dintr-o retea de bloggeri URIASA. Scopul lor era/este sa isi faca vizite unul altuia si sa comenteze unul altuia pe blog si sa dea click pe reclame etc. tot tacamul.

Poti tu sa scrii un articol optimizat SEO 1000% dar daca nu comenteaza nimeni tot ramai pe langa. Asa nu vedeti la astia ? Scrie cate unul nu stiu ce articol scurt si de cacat, nici seo si nici nimica si deja au cate ~100 de comentarii asta doar de la vizitatorii constanti.

Care a fost cheia succesului la astia doi (arhi si zosos) ?

1. Au facut parte din reteaua aia uriasa de bloggeri de care v-am zis mai sus.

2. Cu timpul li s-a dus vorba ca vai sunt cei mai buni ca sunt cei mai tari ca sunt cei mai mari blogger romani etc. si fiecare cand aude zice ia ba sa vad si eu ce bloguri au astia sa nu mor prost. Si se uita azi, se uita si maine si deja ii ramane fan si comentator fidel dar asta nu se trage de la cat de bine scrie el pe blog ca daca va uitati articolele sunt slabe si de tot cacatul, ci i se trage de la faptul ca vizitatorii interactioneaza unul cu altul si vrand nevrand tot ai o parere despe ceva sau vrei sa contrazici pe vreunul si apoi dai iara o vizita ca sa vezi ce replica ti-a dat ala. E acelasi lucur practic ca si cu facebookul.

3. Scriu des. Chiar daca scriu articole slabe scriu des si de multe ori se leaga de subiectele actuale din presa despre care tot prostanul are o parere: fotbal si politica. Uneori si viata sexuala sau <<de ce bagaboantele BUNE isi aleg de astia mai "nearatosi">> care este un subiect la care fiecare frustrat are o parere.

Link to comment
Share on other sites

Daca chiar nu ai inspiratie si chiar vrei sa stai pe calculator si sa faci bani poti rezolva captchauri de 5$ pe zi.

As vrea un site dinacesta as fii interesat... Plus as vrea sa cat mai rentabil dintre toate cate le stiti ..Ms!

Edited by Stefanae
Link to comment
Share on other sites

Blogerii gen arhi si zoso au facut parte si inca mai fac parte (nu stiu sigur daca chiar mai fac parte sau nu si in prezent fiindca nu cred ca mai au nevoie ca deja sunt "mari") dintr-o retea de bloggeri URIASA. Scopul lor era/este sa isi faca vizite unul altuia si sa comenteze unul altuia pe blog si sa dea click pe reclame etc. tot tacamul.

Poti tu sa scrii un articol optimizat SEO 1000% dar daca nu comenteaza nimeni tot ramai pe langa. Asa nu vedeti la astia ? Scrie cate unul nu stiu ce articol scurt si de cacat, nici seo si nici nimica si deja au cate ~100 de comentarii asta doar de la vizitatorii constanti.

Care a fost cheia succesului la astia doi (arhi si zosos) ?

1. Au facut parte din reteaua aia uriasa de bloggeri de care v-am zis mai sus.

2. Cu timpul li s-a dus vorba ca vai sunt cei mai buni ca sunt cei mai tari ca sunt cei mai mari blogger romani etc. si fiecare cand aude zice ia ba sa vad si eu ce bloguri au astia sa nu mor prost. Si se uita azi, se uita si maine si deja ii ramane fan si comentator fidel dar asta nu se trage de la cat de bine scrie el pe blog ca daca va uitati articolele sunt slabe si de tot cacatul, ci i se trage de la faptul ca vizitatorii interactioneaza unul cu altul si vrand nevrand tot ai o parere despe ceva sau vrei sa contrazici pe vreunul si apoi dai iara o vizita ca sa vezi ce replica ti-a dat ala. E acelasi lucur practic ca si cu facebookul.

3. Scriu des. Chiar daca scriu articole slabe scriu des si de multe ori se leaga de subiectele actuale din presa despre care tot prostanul are o parere: fotbal si politica. Uneori si viata sexuala sau <<de ce bagaboantele BUNE isi aleg de astia mai "nearatosi">> care este un subiect la care fiecare frustrat are o parere.

Sunt multe incoeren?e în textul t?u.

1. re?eaua de bloguri uria?? era compus? din ei ?i al?i câ?iva bloggeri mai mici.

2. e extrem de greu s? fidelizezi un public român, dat fiind c? ura, invidia ?i meltenismul nostru cronic ne opre?te s? fim fiin?e umane. deci aia cu "e blog de kkt, dar intru s? v?d ce e ?i apoi devin fan" e bun? de spus la gr?dini??.

3. scrisul des e cheia succesului în orice meserie.

4. nu po?i p?stra ?i cre?te un public atâta timp cu articole slabe, a?a cum spui tu c? sunt. ah, c? nu sunt pe gustul t?u, asta e altceva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...