Jump to content
Raz0R99

Întrebări sală

Recommended Posts

Salut, am 17 ani ?i vreau s? m? apuc serios de sal?, mai exact am cump?rat un aparat (?sta) ?i vreau s? îmi definesc corpul în adev?ratul sens al cuvântului.

Ce grupe trebuie s? lucrez primar? Doar o grup? pe zi sau 2?

Cât timp ar trebui s? stau pe zi, câte zile pe s?tp?mân??

Poate întreb?rile mele sunt proste?ti, ?tiu dar sunt încep?tor ?i nu am mai avut nicio tangen?? cu sala pân? acum. Eu zic c? am cele mai mari probleme la piept ?i de asta vreau s? m? axez pe piept, voi ce zice?i? Ce exerci?ii crede?i c? sunt mai potrivite pentru a aduce ceva rezultate s? zic pân? la sfâr?itul verii?

Link to comment
Share on other sites

Salut, am 17 ani ?i vreau s? m? apuc serios de sal?, mai exact am cump?rat un aparat (?sta) ?i vreau s? îmi definesc corpul în adev?ratul sens al cuvântului.

Ce grupe trebuie s? lucrez primar? Doar o grup? pe zi sau 2?

Cât timp ar trebui s? stau pe zi, câte zile pe s?tp?mân??

Poate întreb?rile mele sunt proste?ti, ?tiu dar sunt încep?tor ?i nu am mai avut nicio tangen?? cu sala pân? acum. Eu zic c? am cele mai mari probleme la piept ?i de asta vreau s? m? axez pe piept, voi ce zice?i? Ce exerci?ii crede?i c? sunt mai potrivite pentru a aduce ceva rezultate s? zic pân? la sfâr?itul verii?

Intrebarile astea au mai fost puse intr-un fel sau altul. E mai ok sa intrebi pe un forum de culturism, nu pe un forum IT. Bafta!

Edited by Silviu
Link to comment
Share on other sites

Du-te o luna-doua la sala cu un baiat care lucreaza de un an-doi si stie sa lucreze, pana iti formezi miscarile si mai prinzi cate ceva. Daca lucrezi gresit ti se formeaza si muschiul gresit, un piept mai mic decat altul o mana mai definita una mai prost definita si fel de fel chestii genul

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Nu arat nici pe departe ca cineva care iti poate da sfaturi(in raport cu altii), dar eu zic asa:

Daca faci acasa ai timp oricand sa faci sala. Lucreaza o grupa de muschi pe zi, de preferat una mare dupa care una mica si tot asa. In caz ca lucrezi doua grupe pe zi nu lucra niciodata doua mari. Sangele este pompat in prima grupa iar apoi este mult mai greu sa fie pompat, in cantitatea dorita, si-n a doua grupa. Eu de exemplu fac sala de minim 4 ori pe saptamana, maxim 6. Lucrez cate o grupa pe zi, exceptand bicepsul si tricepsul care le fac in aceasi zi pentru ca deocamdata la triceps bag definire.

Sfatul meu este nefolositor, pentru ca deja ti-ai ales aparatul. Eu niciodata nu lucrez pieptul la bara. De ce? Pentru ca nu imi da voie sa fac rotatia completa si corecta a bratului, a umarului. Lucreaza daca poti la gantere, este mult mai ok. Lucreaza inclinat, deinclinat si orizontal. Combina-le. Saptamana asta incepi cu inclinatul, saptamana viitoare cu deincilnatul, peste doua saptamani cu orizontal si tot asa. Niciodata nu vei trage la ultimul exercitiu cum tragi la primul. Cum adica esti deficitar pe piept? Ai mai facut inainte si nu ai rezultate? Pieptul nu se lucreaza precum bratele, la activitatile zilnice.

In al doilea rand, cum a zis si @aelis totul depinde de metabolism, structura corpului si lungimea membrelor. Eu trag in sala cu aceasi greutate cu care trag altii de 26-27 de ani cu membre lungi si metabolism prost.

Atunci cand vrei sa ai rezultate, timpul petrecut in sala este 20% din munca pe care o depui pentru un corp perfect. Odihna si cele 5-6 mese pe zi sunt esentiale.

Daca esti slab, bazeaza-te pe o dieta bogata in carbohidrati, daca esti putin dolofan, bazeaza-te pe proteine extrase din zer, gen wpi.

Nici macar culturistii nu au simetrie perfecta in brate, in piept, in spate. Nu exista asac eva. Ca este aproape de perfectie? Da.

Parerea mea? Cea mai proasta decizie este sa lucrezi acasa. In primul rand, nu o sa ai chef. In al doilea rand, DIVERSITATE. Doar ca muti o gantera de colo-colo iti face bine. Plus ca nu vei sti sa lucrezi. Te poti uita la 100 de video-uri pe youtube, nu o sa stii pana cineva nu iti pune mana pe aparat cum trebuie.

@jetus nu exista muschi format gresit:)))))) inseamna doar muschi lucrat gresit. Adica cresti mai greu.

Sa stii ca termenul de "sala" este foarte vast. Nu o sa ai rezultate mai devreme de 3-4 luni niciodata. Si ghici ce? Dupa cele 4 luni cand incepe sa se vada rezultatele, nu trebuie sa le mentii ci sa le imbunatatesti. Eu de obicei imi fac poze odata pe luna si atunci cand imi dau seama ca am crescut considerabil imi propun sa-mi depasesc punctul de cedare, incerc sa fac cu 2 repetari atunci cand de obicei renuntam.

Depinde de unde esti, eu sunt dispus sa te iau 2-3 saptamani sa-ti arat.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Nu arat nici pe departe ca cineva care iti poate da sfaturi(in raport cu altii), dar eu zic asa:

Daca faci acasa ai timp oricand sa faci sala. Lucreaza o grupa de muschi pe zi, de preferat una mare dupa care una mica si tot asa. In caz ca lucrezi doua grupe pe zi nu lucra niciodata doua mari. Sangele este pompat in prima grupa iar apoi este mult mai greu sa fie pompat, in cantitatea dorita, si-n a doua grupa. Eu de exemplu fac sala de minim 4 ori pe saptamana, maxim 6. Lucrez cate o grupa pe zi, exceptand bicepsul si tricepsul care le fac in aceasi zi pentru ca deocamdata la triceps bag definire.

Sfatul meu este nefolositor, pentru ca deja ti-ai ales aparatul. Eu niciodata nu lucrez pieptul la bara. De ce? Pentru ca nu imi da voie sa fac rotatia completa si corecta a bratului, a umarului. Lucreaza daca poti la gantere, este mult mai ok. Lucreaza inclinat, deinclinat si orizontal. Combina-le. Saptamana asta incepi cu inclinatul, saptamana viitoare cu deincilnatul, peste doua saptamani cu orizontal si tot asa. Niciodata nu vei trage la ultimul exercitiu cum tragi la primul. Cum adica esti deficitar pe piept? Ai mai facut inainte si nu ai rezultate? Pieptul nu se lucreaza precum bratele, la activitatile zilnice.

In al doilea rand, cum a zis si @aelis totul depinde de metabolism, structura corpului si lungimea membrelor. Eu trag in sala cu aceasi greutate cu care trag altii de 26-27 de ani cu membre lungi si metabolism prost.

Atunci cand vrei sa ai rezultate, timpul petrecut in sala este 20% din munca pe care o depui pentru un corp perfect. Odihna si cele 5-6 mese pe zi sunt esentiale.

Daca esti slab, bazeaza-te pe o dieta bogata in carbohidrati, daca esti putin dolofan, bazeaza-te pe proteine extrase din zer, gen wpi.

Nici macar culturistii nu au simetrie perfecta in brate, in piept, in spate. Nu exista asac eva. Ca este aproape de perfectie? Da.

Parerea mea? Cea mai proasta decizie este sa lucrezi acasa. In primul rand, nu o sa ai chef. In al doilea rand, DIVERSITATE. Doar ca muti o gantera de colo-colo iti face bine. Plus ca nu vei sti sa lucrezi. Te poti uita la 100 de video-uri pe youtube, nu o sa stii pana cineva nu iti pune mana pe aparat cum trebuie.

@jetus nu exista muschi format gresit:)))))) inseamna doar muschi lucrat gresit. Adica cresti mai greu.

Sa stii ca termenul de "sala" este foarte vast. Nu o sa ai rezultate mai devreme de 3-4 luni niciodata. Si ghici ce? Dupa cele 4 luni cand incepe sa se vada rezultatele, nu trebuie sa le mentii ci sa le imbunatatesti. Eu de obicei imi fac poze odata pe luna si atunci cand imi dau seama ca am crescut considerabil imi propun sa-mi depasesc punctul de cedare, incerc sa fac cu 2 repetari atunci cand de obicei renuntam.

Depinde de unde esti, eu sunt dispus sa te iau 2-3 saptamani sa-ti arat.

Mul?umesc foarte mult pentru r?spuns, apreciez mult oameni ca tine!

De loc sunt din Moldova(mai exact Bac?u-Neam?), nu prea cred c? ne putem întâlni dar apreciez foarte mult faptul c? vrei s? m? aju?i. Pân? la urm? cred c? am s? merg la o sal? de profesioni?ti ?i o s?-mi iau 20 de ?edin?? s? m? prind cum s? treaba, dup? poate o s? continui acas? sau poate tot acolo dac? îmi permit banii (abonamentul e vreo 200 de lei dar sala e de profesioni?ti, cu instructor personal, preparator fizic, toate cele).

Ideea e c? nu vreau s? devin cine ?tie ce culturist, vreau doar s? ajung la o siluet? mai atletic? ?i s? scap de stratul adipos nedorit (mai ales de pe piept, da.. ?i burta:)) ), am 1,75 m, cam a?a ?i vreo 70 kg.

Vreau s? m? l?muresc ?i de luni s? am deja f?cut tot planul de antrenament s? zic a?a, cu ce exerci?ii s? fac, cum,etc..

Î?i mul?umesc înc? o dat?, mul?umesc mult!

Dac? mai ai ceva de completat sau altcineva are ceva de zis, orice constructiv îl rog s? o fac?, mersi mult!

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Eu ma antrenez intr-o sala de cartier unde suntem cam toti prietenii din copilarie, dar sa nu iei in considerare ce zic toti stiutorii prin sali. Am fost de multe ori prin alte sali si eram "abordat" de stiutori. Poate la fel sunt si eu dar de obicei daca te axezi pe un anume instructor si vezi ca ai rezultate, continua cu el.

Incearca si acasa si la sala sa faci incalzirea foarte, foarte bine. Eu pentru ca nu faceam deloc incalzire am stat pe tusa 4 luni din cauza unei operatii la umar. Fa cateva luni curat, fara suplimente. Ce suplimente iti recomand eu si le folosesc lunar sunt wpi, animal paksi dymatize. Daca esti plinut ia niste l-carnitina te ajuta sa transpiri mai mult dar daca faci efort, nu la seminte la meci:D.

Ti-a recomandat aelisu pe cineva. Il stiu pe tip, se duce pe la intalniri in Bucuresti parca. Este bun. Eu am mers ceva timp pe mana lui Valentin Vasile pentru ca este foarte ok ca om si apoi ca instructor. Daca faci de mentinere este foarte ok ce ai luat tu, numai sa lucrezi corect. Nu-ti place o grupa? Fa-o prima.

Sfaturile pe care eu ti le-am dat se plieaza pe corpul meu, pe metabolismul meu. Nu-mi permit sa dau sfaturi altora. Du-te intr-o sala si daca instructorul este bun, intr-un minut iti zice ce trebuie si cum sa lucrezi.

Cum a zis si cineva mai sus, noi ziua muncim sau invatam in IT iar seara mergem la sala. Iti dam sfaturi cum te-ar sfatui un paznic despre programare, pentru ca-l pasioneaza. Daca vrei ceva de calitate, intreaba pe cineva avizat. Sunt 2 site-uri de specialitate in Romania, acolo sunt chiar ok tipii, dar sunt si multi care vorbesc doar sa-si consume traficul de internet.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Degeaba te duci tu la "sala de profesionisti" daca doar belesti ochii la ei.

Trebuie sa-ti doresti, nu sa faci ca e la moda sau face un amic de-al tau.

Intrebarea asta trebuia sa o pui inainte sa dai 2500 Ron pe fierul ala.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Este bun si ala. Poate lucra bicepsul, tricepsul, spatele, pieptul, picioarele cu tot cu gambe dar eu sunt total impotriva lucratului acasa.

BTW: Daca vrei sa slabesti trebuie sa inveti sa mananci.

Poti sa-mi dai pm oricand, atat cat stiu te ajut.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Apuca-te de lupte, iti recomand MMA.

Frate, decat sa-ti umfli muschii la sala ca sa impresionezi pizdele, mai bine apuca-te de ce ti-am recomandat mai sus, si asta o sa te faca barbat, corp format in lupte, nu la sala.

Pace.

Link to comment
Share on other sites

Bai frate serios , ce cauta aceasta intrebare pe un forum de IT , am zis de 1000 ori chiar daca e rubrica non-it, hai sa nu punem intrebari stupide...

Off (vin si eu cu o intrebare stupida ca e la moda) : E de rau daca atunci cand inchid ochii se face intuneric ?

Edited by .bucibreaker
Link to comment
Share on other sites

Bai frate serios , ce cauta aceasta intrebare pe un forum de IT , am zis de 1000 ori chiar daca e rubrica non-it, hai sa nu punem intrebari stupide...

Off (vin si eu cu o intrebare stupida ca e la moda) : E de rau daca atunci cand inchid ochii se face intuneric ?

Ai luat ban de la Nytro si imediat ti-ai facut alt user sa ne sfidezi. Vad ca ti-ai trantit si avatar acum.

Serios, mergi acolo si fai ce vrei, activitatea ta la noi este 0.

Aseara injurai oamenii pe chat. Te-n cacat, ti-am spus ca nu suport soimanitii.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...