Jump to content
ZeroDoi

Bazait enervant la microfonul de la DVR

Recommended Posts

Salut, stiu ca nu prea are treaba cu IT-ul dar ma gandesc ca poate e cineva pe aici care se pricepe cat de cat sau a avut si el problema asta,

Am 2 DVR-uri unu cumparat anul trecut, altu cumparat acum vro saptamana, cel din urma are destul de multe chestii interesante si setari am dat 500 RON pe el ...

Am vro 6 microfoane de diferite feluri ( mic special de DVR http://www.e-camere.ro/images/accesorii/accesorii-Microfon-Novus-NV-002MIC-mare.jpg , http://www.ssc.ro/image/cache/data/video/video2/mic-vision-microfon-miniatura-500x500.jpg ) si cu toate am aceeasi problema, se aude un bazait enervant pe fundal,

Am atasat si un video ..... https://www.youtube.com/watch?v=rhVwayL6lzQ

CAM 1 si CAM 2 - sunt fara microfoane dar totusi au un mic bazait am observat ca daca scot toate mufele de la celelante microfoane nu se mai aude bazaitul asta,

CAM 3 si CAM 4 - daca vorbeste cineva langa microfoane se aude cat de cat ok, dar trebuie sa stai sa asculti cu atentie sa iti dai seama ce spune omul pentru ca se aude bazaitul pe fundal.

Ce imi recomandati sa fac ? :| sau ce nu am facut bine ... camere si microfoanele sunt legate cu cablu UTP, dar aseara am incercat sa scot toate microfoanele si am facut niste teste cu alt cablu si alte mufe, si nu e nici o schimbare ....

Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna cat mai scurt ? 10-20 de metri 30 ..... ??? Daca merg sa cumpar cablu ecranat utp crezi ca o sa mearga ? faza e ca as vrea sa trag un singur cablu spre camera care sa aiba 6..8 fire in el si pe firele alea sa trag si video si alimentare si audio ....

Link to comment
Share on other sites

Hmm nu stiu ce sa zic, Camera nr 2 e alimentata separat pe un cblu normal gen ala de la boxe iar partea video e conectata cu un cablu coaxial, si am incercat sa testez microfonul pe camera nr 2 si la fel face .... doar ca am testat cu un cablu rca normal ...

Ideea e ca eu sa scot din casa doar un singur fir pentru un canal si pe firul ala sa am tot .... audio video si alimentare, ca asa am 4 canale x3 fire canal sunt 12 fire ... :| si asa a zis nevastamea ca mi le arunca pe geam ca am umplut casa de fire :)))

Link to comment
Share on other sites

Alimentarea poate fi comuna pentru toate camerele.

Cablul coaxial este un cablu ecranat. Microfoanele pe care le folosesti au preamplificare interna. Cablul RCA nu are intotdeauna cea mai buna ecranare. Firul din miez transporta semnalul (fir cald, feeder) iar tresa de pe exterior absoarbe interferentele (orice fir are efect de antena) si le descarca la masa inainte sa excite feederul. Ca sa treci pe un singur cablu toate camerele nu se poate analogic. Ca sa elimini toata mat"z"araia poti construi cate un modul radio pentru fiecare camera ( Bert Modderman PE1RKI ) acordat cu cate un receptor. Daca gasesti vreo solutie sa codezi semnalele in digital, sa le mixezi apoi sa le decodezi - separi la DVR ar fi cel mai bine. Cea mai buna solutie mi s-ar fi parut bazata pe camere wi-fi cu receptoare la usb conectate la un pc dedicat "Big Brother". As vrea sa te ajut dar mi se pare ca tu mai rau te incurci.

P.S. Daca gasesti patch pentru @nevasta te rog sa-mi trimiti si mie un link!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de sfaturi, o sa tin cont de ele si saptamana asta o sa vad cum dracu o sa le fac sa functioneze bine, ca am investit o caruta de bani in toata treaba asta cu camerele, numai pe speed dome am dat 1500 RON, cabluri, mic, mute si alte cacaturi ...

Link to comment
Share on other sites

io zic ca e destul de bun la banii aia avand in vedere ca l-am luat din afara, in tara e aproape dublu la pret ..... are 30x,IR, HD si alte setari interesante ... iar DVR-ul la setari este destul de bun pentru ce imi trebuie mie ....

acum parerile sunt impartite, fiecare are parerea si bugetul lui, eu sunt multumit de ele pana acum,

Link to comment
Share on other sites

Gata am rezolvat problema, m-am interesat aseara toata noaptea de cabluri, si am gasit urmatorul cablu , cablu-rca-30-metri-pentru-conectare-camere-video-la-dvr-cu-alimentare~77171879.jpg Cablu DVR 3 in 1 , video - audio - alimentare, dar am mai aflat ca mai este un cablu DVR are are coaxial + alimentare ( cica asta ar fi cel mai bun ) dar nu are si de audio,

Cablu care l-am luat eu se gaseste la 20,30,50metri ..

Am ajuns acasa mai devreme l-am testat si este totul ok,

Inca odata multumesc pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...