Jump to content
TEST101

Cum sa inmultesc [APROAPE LA SIGUR] $10.000 ?

Recommended Posts

Vazusem zilele trecute pe cineva care cerea ajutor cum sa inmulteasca $100. La $100 aproape ca nici nu te mai gandesti la riscul de a-i pierde. Ii pierzi, ii pierzi, asta e, dar cand pierzi $10.000 parca totul e "putin" diferit.

Sa zicem ca pot face rost (95-99% la sigur ca pot) de suma de $10.000 (adica zece mii de dolari) si va trebui sa-i investesc in orice vrea sufletelul meu. ORICE. Conditia este urmatoarea: daca ii pierd ii dau inapoi pe toti, iar daca fac ceva profitabil atunci nu mai trebuie sa dau inapoi absolut nimic.

As vrea o solutie la problema asta, ma gandesc ca sunt care au invartit sume si mai mari de bani aici pe forum asa ca am zis ca sa va cer o parere.

Voi cum i-ati inmulti ?

NOTA:

  1. Fara carding, vcc, ivc, bvv sau ce alte trei litere mai au legatura cu cardingul sau alte golanii de genul asta care sunt ilegale.
  2. Fara alte chestii care ies din legalitate.
  3. Fara PPD, PPI, PPC etc.
  4. Fara poker online sau alte jocuri de noroc. //sau numai daca stiti ca iese castig la sigur
  5. Fara imprumuturi si/sau camatarie. Nu intentionez sa-i dau la nimeni. Nici nu vreau sa ma asociez cu nimeni.
  6. Fara scheme de tip piramidal PLM, NLM, MLM etc.

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

?i tu crezi c? e cineva atât de prost încât s? î?i spun? ?ie cum s? î?i înmul?e?ti banii? Poate c? nu e?ti singurul care poate face rost de o sum? ?i apoi s? investeasc? /înmul?easc?.

On: Cump?r? ceva ieftin ?i vinde mai scump, de preferat ceva cu c?utare mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Ok cand faci o investitie iei in considerare 3 factori : profitul, riscul si timpul .

Asa pot sa-ti dau exemplu de :

-Agricultura : profit mare , risc scazut dar timp indelungat

-Orice afacere locala (covrigarie, shaormarie, magazin de telecomenzi) : profit mediu, risc mediu, timp mediu

-Orice joc de noroc, bursa : profit foarte mare, risc la fel de mare, timp foarte scazut.

Daca as fi in locul tau mi-as cumpara un teren si as face agricultura sau as cumpara paduri de la batrani care vor sa i le dea copiilor si as vinde lemnul.

Link to comment
Share on other sites

ii dau lui Bercea Mondialu'.

@on

Poti contacta un broker Forex la admiralmarkets sau xtb. Ala o sa-ti propuna un plan (nu vei investi banii toti odata ci pe bucati in functie de analiza bursei pe care ti-o va atasa la plan respectivul broker). Din cate tin minte ai si un "safe pocket" la modul ca ala iti va garanta o parte din investitie.

Am tranzactionat(pe cont propriu) Forex acum 2 ani la oanda si am inmultit 200E in 3800 in 6 luni. Ce-i drept cu risc 70% caci faceam scalping la greu. M-am lasat de "sportul" asta din cauza timpului (iti mananca 24 ore din 24) si daca mai aud de fibonacci cred ca fac icter. Tot timpul trebuie sa fii geana pe evolutiile bursei, tot timpul tre sa gandesti nu cum sa faci profit ci cum sa-i arzi pe speculatori (prostii) in piata. In acest domeniu Unul pierde Altul castiga de pe urma lui si viceversa. Pentru ca prosti sunt destui pe bursa tu trebuie doar sa urmaresti "greii" bursei, cei care dau trendul in piata , aia de tranzactioneaza milioane de unitati odata.

Edited by gogusan
Link to comment
Share on other sites

Bursa de valori.

E foarte riscant la bursa si daca nu ai citit o tona de carti si sa ai si experienta cu duiumul, pierzi aproape sigur. Stii cum se zice, pentru aia prosti s-a creat loto, pentru ceilalti avem bursa.

Cauta pe internet sa vezi ca daca nu ai destula experienta si o gramada de chestii dinainte stiute, te duci in cap la sigur cu bursa. E mai ceva decat cu pokerul online.

Tu vrei sa castigi, complet legal, dar NU cumva sa te afiliezi cu cineva sa faca si altul un ban, mai ales daca vine cu ideea. Cine pula mea da idei la evrei ?

Nu asta e problema. Problema e ca nu am incredere in nimeni si la noi, la romani, majoritatea (asta ca sa nu zic aproape toti) sunt tepari. Daca te asociezi cu cineva, in orice domeniu, sta cuminte cat nu poate sa-ti dea o teapa de zile mari iar cum a prins ocazia te arde de nu te vezi. Poti sa-l inviti tu si acasa la tine si sa fiti prieteni la catarama chestia asta se intampla aproape invariabil. Nu mai zic de multiplele situatii in care i se pare ca este tras in piept si ca tu iti tragi prea mult pentru tine si ca lui ii dai prea putin.

bagai in banca :))

In banca iei in final mai putin decat ai depus. :))

?i tu crezi c? e cineva atât de prost încât s? î?i spun? ?ie cum s? î?i înmul?e?ti banii? Poate c? nu e?ti singurul care poate face rost de o sum? ?i apoi s? investeasc? /înmul?easc?.

On: Cump?r? ceva ieftin ?i vinde mai scump, de preferat ceva cu c?utare mai mare.

Nu am dat cu parul, nu am obligat pe nimeni, am zis ca poate sunt cunoscatori si nu e chiar un secret de stat pentru ei daca ar zice asta.

bitcoin, litecoin

Nu le am cu monezile astea virtuale, plus ca variatiile sunt foarte foarte mari. Acuma 1btc = $800 si maine sau peste o ora e 0.5$. E mai ceva ca la loto. (Nu sunt foarte sigur de afirmatie ca nu am experienta cu asta, daca nu am dreptate poate ma contraziceti.)

Edited by TEST101
Link to comment
Share on other sites

Agricultura as zice eu, de la porumb si mazare pana la ciuperci, etc. Nu o spun in gluma, vorbesc serios. Singura problema e ca, cocurenta e foarte mare.

Nu concurenta e cea mai mare problema, eu nu am auzit pe cineva sa nu-si poata vinde recolta. Natura e cea mai mare problema.

-Agricultura : profit mare , risc scazut dar timp indelungat

Risc scazut???

Incearca sa acesezi fondurile europene se dau o gramada de bani nerambursabili.

El a intrebat cum sa-i inmulteasca, nu cum sa faca rost.

Cat despre fondurile europene, chiar daca-s neramburasibili, tu crezi ca-i obtii asa usor, tu crezi ca poti sa faci ce vrei cu ei? Tre sa le dai raportul si pentru ultimul banut ce ai facut cu el.

Edited by GarryOne
Link to comment
Share on other sites

Agricultura as zice eu, de la porumb si mazare pana la ciuperci, etc. Nu o spun in gluma, vorbesc serios. Singura problema e ca, cocurenta e foarte mare.

Da, am 10 tone de porumb, si pretul e 70 de bani pe kg ;)) se merita?

Link to comment
Share on other sites

Ridica o piatra singur,va fi foarte greu ridico in mai multi va fi mult mai usoara,dupa parerea mea ar trebui sa cauti ascociati tu vrei sa faci bani doar pentru tine singur,daca vrei sa faci bani in adevaratul sens al cuvantului 10 mii usd este o suma minora,cauta asociati cu un capital ca al tau gen 10 dupa stabiliti un plan exemplu faceti un bloc de 4 etaje ceva de genul dupa care il vindeti si profiturile nu le inpartiti le investiti si incet incet ajungi undeva,Baiat destept nu este ala care stie sa faca bani ci cel ce stie ce sa faca cu bani.sau daca o ti una si buna cumpara gen 20 de masini de la licitiati online in belgia sau deplaseazate in franta germania la licitati si cumpara masini,sau cumparati 2 liciente de taxi si doua petarde de masini sau cumparati un bus sa faca naveta lumea cu el.

Link to comment
Share on other sites

Ia-ti minim 3 hectare de teren, cultivi salcie suedeza cunoscuta si sub numele de salcie energetica. Doar in primul an trebuie sa ai grija de cultura. In rest, plantatia tine 20 de ani si din anul doi, poti face 15.000 de euro pe hectar/ an.

Se foloseste fie in industria de medicamente unde se extrage acidul acetilsalicilic (caz in care obtii mai mult de 15.000 de euro). Sau poti face peleti din ea, si ii poti vinde la centrarelele termice. O firma din Harghita vine la tine unde ai terrenul, iti planteaza, tot ei o recolteaza si cred ca tot ei iti dau si sugestii unde sa o vinzi.

Alta varianta. Ia-ti teren (orice fel de teren) oricat de mult si planteaza arbori de Paulonia. Arborele de Paulonia creste pana la 20 de metrii pe an (dupa ce atinge 20 de metrii, se dezvolta trunchiul in latime). Partea frumoasa este ca, arborele s regenereaza (il tai cat de scurt vrei si el creste din nou din acelasi trunchi). Lemnul este de esenta mai tare decat nucul, am inteles ca se foloseste si la constructia de yahturi pentru ca, este foarte usor, yar daca exporti cheresteaua, se poate obtine pana la 75.000 de euro pe hectar. Am inteles ca cei din Orientul mijlociu au nevoie de cherestea ca de aer.

Il mai poti folosii s ca lemn de foc. Cultura, tot asa tine 20 de ani.

@ponta

Tu inca nu-ti dai seama ca imobiliarele nu mai merg? Niciun investitor sanatos la cap nu-si baga banii in imobiliare. Poti sa ai un plan de afaceri excelenet s o afacere foarte promitatoare. Dar, cum aud ca este vorba de construit o cladire, toti spun pas si se retrag.

Edited by leandrud
Link to comment
Share on other sites

Asteapta sa se listeze alibaba la bursa [mai ~1 luna]

Cumpara actiuni la ei ,intr-o luna poti face undeva la 20% profit.

Initial Public Offer prescurtat IPO in lumea brokerilor.

Eu va sfatuiesc pe toti sa nu investiti la bursa prin case de brokeraj romanesti sau brokeri romani.

Asta daca va pasa de banii vostrii.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...