Jump to content
Nytro

Fraudă la vânzarea online de telefoane şi tablete: Prejudiciu de peste 1,3 milioane d

Recommended Posts

Fraud? la vânzarea online de telefoane ?i tablete: Prejudiciu de peste 1,3 milioane de euro din TVA

de Roxana Alexe - Mediafax

Inspectorii antifraud? au identificat un prejudiciu de peste 1,37 milioane euro, reprezentând TVA aferent vânz?rii online de telefoane mobile inteligente ?i tablete de ultim? genera?ie, de mai multe firme, iar în urma perchezi?iilor realizate de procurorii bucure?teni ?ase persoane au fost arestate.

rie 2014, a fost identificat? existen?a unui circuit de societ??i comerciale care se ocupa cu vânzarea online de telefoane mobile inteligente ?i tablete de ultim? genera?ie, organizat pe dou? paliere, informeaz? Direc?ia General? Antifraud? Fiscal? (DGAF). Primul palier era constituit din societ??i prin care produsele electronice, achizi?ionate în principal din Germania, erau introduse în România. Aceste societ??i nu declarau marfa ?i nu pl?teau taxele ?i impozitele aferente activit??ilor comerciale derulate.

Totodat?, aceste firme erau înlocuite sistematic cu unele nou înfiin?ate, pe numele a diverse persoane fizice cu situa?ie material? precar?, inclusiv a unei persoane aflate la închisoare.

site2.jpg?height=454&width=604

Al doilea palier era format din firmele specializate în comer?ul online cu telefoane mobile ?i tablete, prin care erau distribuite electronicele pe pia?a româneasc?, mai spune DGAF.

Urmare a aspectelor identificate, inspectorii antifraud? au sesizat, în luna martie, Parchetul de pe lâng? Tribunalul Bucure?ti.

Astfel, în data de 18 iunie în baza autoriza?iilor emise de instan?a competent?, procurorii Parchetului de pe lâng? Tribunalul Bucure?ti au realizat perchezi?ii la sediile firmelor ?i la adresele persoanelor implicate, fiind descoperite sume mari de bani în numerar ?i autoturisme de lux.

De asemenea, în 19 iunie, cele ?ase persoane învinuite c? au organizat ?i derulat activit??ile respective au primit mandate de arestare pentru 29 de zile.

Sursa: Fraud? la vânzarea online de telefoane ?i tablete: Prejudiciu de peste 1,3 milioane de euro din TVA - Mediafax

Link to comment
Share on other sites

@lukas.luci19,tu gandesti?aia nu e frauda de 500 RON.E un milion jumate de euro.TVA care e platit de ...ghici cine?

O fi asa cum zici tu ,cum zic organele statului ,dar eu nu cred ,uneori ,adica in majoritatea cazurilor statul umfla prejudiciul cauzat si iti baga pe gat si alte combinatii ale altor firme . Nu zic ca oamenii aia nu sunt vinovati ,dar totusi ar trebui sa ii scuture si pe cei de sus putin ,sa vezi cate fraude,furturi si alte magarii or sa iasa la iveala .

Link to comment
Share on other sites

O fi asa cum zici tu ,cum zic organele statului ,dar eu nu cred ,uneori ,adica in majoritatea cazurilor statul umfla prejudiciul cauzat si iti baga pe gat si alte combinatii ale altor firme . Nu zic ca oamenii aia nu sunt vinovati ,dar totusi ar trebui sa ii scuture si pe cei de sus putin ,sa vezi cate fraude,furturi si alte magarii or sa iasa la iveala .

"aia de mai sus" din cauza carora "se fura" si "e coruptie"

Daca tot iubesti modul impersonal atat, poti sa-mi denumesti un hot/corupt de-asta "de mai sus".

Tu ai prins boala romanului nostalgic, cu aferentele complexe de inferioritate.

In cazul de fata i-au prins, sunt dovezi, CE AI DE COMENTAT???????? CE LEGATURA ARE STATUL CU THREADUL ASTA????????

Link to comment
Share on other sites

"aia de mai sus" din cauza carora "se fura" si "e coruptie"

Daca tot iubesti modul impersonal atat, poti sa-mi denumesti un hot/corupt de-asta "de mai sus".

Tu ai prins boala romanului nostalgic, cu aferentele complexe de inferioritate.

In cazul de fata i-au prins, sunt dovezi, CE AI DE COMENTAT???????? CE LEGATURA ARE STATUL CU THREADUL ASTA????????

Bai frate daca tot zici ce legatura are ce am zis eu cu threadul asta ,cum plm poti tu sa comentezi aici aiurea,ca ce zici tu chiar nu are nici o legatura cu subiectul topicului

ON: Eu doar am zis ca statul ii ia la purificat doar ce pe cei mici ,cei ce nu cotizeaza ..in fine nu mai are rost sa scriu aici ca iar se gaseste cate un destept sa comenteze aiurea .

Edited by lukas.luci19
Link to comment
Share on other sites

Bai frate daca tot zici ce legatura are ce am zis eu cu threadul asta ,cum plm poti tu sa comentezi aici aiurea,ca ce zici tu chiar nu are nici o legatura cu subiectul topicului

ON: Eu doar am zis ca statul ii ia la purificat doar ce pe cei mici ,cei ce nu cotizeaza ..in fine nu mai are rost sa scriu aici ca iar se gaseste cate un destept sa comenteze aiurea .

Dupa (ne)logica asta oricine vede offtopic nu poate sa comenteze pentru ca implicit face offtopic. Way to go, Einstein.

Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca nu-i frumos ce ai facut...

Dupa ce ai tinut pentru tine ca harciogul, ne mai faci si sange

rau....

Note 3 cu 1500 lei :| luam 2... doar pentru mine

In cateva posturi in care intrebau baietii de unde sa cumpere telefoane eu le-am sugerat sa cumpere de acolo dar nu m-a bagat nimeni in seama :) .

Link to comment
Share on other sites

Cand vrei sa iti cumperi un telefon de ultima generatie, inseamna ca ai bani, nu te zgarcestii la o suta, doua de ron. De asta nu vad rostul site-urilor de genul. Ele sunt facute doar pentru un segment tinta din populatie.

Romanul prost, sarac si fudul, mananca fasole si cartofi, dar vrea ultimul model de iphone pentru ca a vazut la altii sau pur si simplu a auzit el, nici nu stie de unde, cum ca ar fi cool sa scoti un iphone din buzunar.

Mai e categoria celor foarte tineri si foarte naivi, aici e cu adevarat trist, dar nu mai intru in detalii. Oricum peste 90% din cei care au telefon de ultima generatie, nu au nevoie de el. Marketingul da bine roade la noi, creiere usor de manevrat si inconstienta maxima.

Edited by coffee
Link to comment
Share on other sites

Cand vrei sa iti cumperi un telefon de ultima generatie, inseamna ca ai bani, nu te zgarcestii la o suta, doua de ron. De asta nu vad rostul site-urilor de genul. Ele sunt facute doar pentru un segment tinta din populatie.

Romanul prost, sarac si fudul, mananca fasole si cartofi, dar vrea ultimul model de iphone pentru ca a vazut la altii sau pur si simplu a auzit el, nici nu stie de unde, cum ca ar fi cool sa scoti un iphone din buzunar.

Mai e categoria celor foarte tineri si foarte naivi, aici e cu adevarat trist, dar nu mai intru in detalii. Oricum peste 90% din cei care au telefon de ultima generatie, nu au nevoie de el. Marketingul da bine roade la noi, creiere usor de manevrat si inconstienta maxima.

Scuza-ma, tu ai da mai multi bani pe acelasi produs de la un magazin online super cunoscut cand defapt poti sa-l iei cu xxx lei mai ieftin din alta parte?

Link to comment
Share on other sites

Ce kkt .... politia ,parchetul si alte institutii sa se uite la cei de sus ,cei mari,cei care fura ,fraudeaza si ce kkt mai fac ei acolo fara sa le faca nimeni nimic ..ei se iau de niste bisnitari care vand telefoane !!! ce sa mai coruptie e peste tot ,fuck romania !

Aia de sus î?i pl?tesc "contribu?iile" ?i dau bani unde trebuie ca s? treac? cu vederea de nenea controlul, în timp ce bi?ni?arii sunt cei care nu împart din câ?tiguri. Ca s? rezi?ti într-un sistem fiscal mafiot trebuie s? ?tii unde ?i când s? cotizezi.

Link to comment
Share on other sites

M2G said:
Scuza-ma, tu ai da mai multi bani pe acelasi produs de la un magazin online super cunoscut cand defapt poti sa-l iei cu xxx lei mai ieftin din alta parte?

Tu ai dreptate, sunt perfect de acord.

In principiu, e normal sa cumperi de unde e mai ieftin daca acea firma ofera acelasi produs, la aceeasi calitate. Asta doar daca firma e consacrata si nu e fantoma, pentru ca altfel esti expus la riscuri. Un om care isi permite acel telefon nu isi asuma acel risc. E mai complicat.

Problema e ca reclamele si toate tehnicile de marketing, ne-au spalat creierele atat de mult, incat acum, gandirea colectiva vede un telefon de ultima generatie ca un produs de masa, accesibil oricui, un must have.

Telefoanele de ultima generatie nu sunt, sau nu ar trebui sa fie la fel de accesibile celor cu venituri mici. Desi omul are posibilitati financiare mici, se incapataneaza sa isi achizitioneze un aparat care nu il ajuta la absolut nimic. Site-urile de genul sunt destinate categoriei asteia de oameni, pentru ca ei cauta de unde sa ia mai "eftin".

Telefoanele de ultima generatie sunt destinate sau ar trebui sa fie destinate oamenilor care au bani, au nevoie de acel telefon, de functiile pe care le ofera si nu se zgarcesc, ei nu cauta sa ia de la gigelmobile.tk ca ies mai bine la pret.Sa numim asta "normalitate".

Problema grava a societatii din ziua de azi e ca s-a inversat aceasta "normalitate". Elita, isi cumpara telefoane low end constienti de pericole si poate de inutilitatea multitudinii de functii, iar prostimea face din a achizition ultimul model de pe piata, un scop in aceasta viata. Cei cu posibilitati, pentru ca isi permit, traiesc ce noi vedem doar in spatele ecranului. Au posibilitatea de a experimenta, nu au nevoie de iphone, nu stau cu ochii blocatii in telefon pentru a-si suprastimula creierul cu informatii inutile. Probabil tot ei sunt si cei care ne vand astfel de aparate, pe sistemul dealerului care nu consuma din drogurile pe care le vinde. Dar problema e foarte, foarte grava si propaganda mediatica functioneaza atat de bine...

 

Recunoasteti, cati dintre voi aveti nevoie de telefoanele alea ? e un moft in pula mea.

Poate voi, de pe forumul asta, nu sunteti ghiorlani pentru ca va cumparati iphone de pe gigelmobile.tk, cumparati de acolo pentru ca stiti cat de cat cum functioneaza piata, dar motivele pentru care cumparati, raman aceleasi. Ideea era ca nu pentru voi sunt destinate aceste site-uri de vanzari, ci pentru ghiorlani.

Edited by coffee
Link to comment
Share on other sites

Frauda? Mie mi se rupe-n pix ca se fura hotii intre ei. Cel mai mare hot este statul roman, care reprezentat de o adunatura de bulangii (senatori, deputati, plm, futu-i in gat pe toti), au dat "legea" cu TVA-ul (taxa pe valoare adaugata, reprezentand 24% din tot ceea ce cumperi, cu exceptia painii, unde de curand au redus-o la 9%), astfel ca este logic ca produsele sa fie mai scumpe in Romania ca in alte state(care au TVA diferentiat, in unele cazuri 0, de exemplu la medicamente, 1-5% la alimente, 5-27% la restul produselor; Romania, cu 24% este pe locul 2 in uniunea europeana la marimea TVA). Pretul de raft al unui produs, este compus din pretul de productie + procentul de profit al producatorului + pretul de transport + procentul de adaus comercial al magazinului + TVA.Din aceste + uri cel mai mare procent il reprezinta TVA-ul, 24%, bani pe care statul ai ia cu japca, sa aibe buget, de unde sa fure politicienii.

Daca gasesc acelasi produse cu 25% mai ieftin, al iau si gata, caci riscul sa se defecteze din vina fabricantului este destul de mic, poti cauta pe internet detalii despre produsul respectiv, majoritatea "defectelor" apar din prostia si neglijenta utilizatorului.

Edited by Sithalkes
Link to comment
Share on other sites

Cand vrei sa iti cumperi un telefon de ultima generatie, inseamna ca ai bani, nu te zgarcestii la o suta, doua de ron. De asta nu vad rostul site-urilor de genul. Ele sunt facute doar pentru un segment tinta din populatie.

Romanul prost, sarac si fudul, mananca fasole si cartofi, dar vrea ultimul model de iphone pentru ca a vazut la altii sau pur si simplu a auzit el, nici nu stie de unde, cum ca ar fi cool sa scoti un iphone din buzunar.

Mai e categoria celor foarte tineri si foarte naivi, aici e cu adevarat trist, dar nu mai intru in detalii. Oricum peste 90% din cei care au telefon de ultima generatie, nu au nevoie de el. Marketingul da bine roade la noi, creiere usor de manevrat si inconstienta maxima.

Tu esti prototipul snobului roman, de ce sa-mi iau un Note 3 NOU la 1500 cand pot sa-l cumpar de pe emag la 2800, o diferenta de 2-3 milioane.Cu diferenta aia de 2-3 milioane traiesti cateva zile bune.Crede-ma ca romanul sarac, prost si fudul nu da 23 de milioane pe un 5S, isi ia un telefon middle-class.Poti sa ai toti banii din lume, daca nu stii cum sa-i administrezi esti un zero barat, dai failment cat ai clipi.Am si eu o curiozitate...ce telefon ai si de unde l-ai cumparat?

Edited by 1337
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...