Jump to content
adrianisv

Ati avut vreodata probleme legale cu un magazin online?

Recommended Posts

Salut,

Discutam cu un prieten despre legalitatea magazinelor online. Legal vorbind, a vinde niste produse online presupune o activitate comerciala, deci ai nevoie de o intreprindere (unii aleg SRL-ul, altii PFA-ul). Insa, fiind in tara unde 90% dintre chirii nu platesc impozite, ma gandeam ca un mare bai nu ar fi la lansarea unui magazin online care sa nu functioneze in legalitate.

Am prieteni care detin magazine, si adopta ca metoda de lucru bisnita (cumpara produse en-gross din cea mai mare piata de chinezarii en-gross din Bucuresti) si apoi vand online, la un pret mai mare.

De asemenea, Garda Financiara, din cate stiu, e pusa mai mult pe impozite si amenzi celor cu firma, nu celor care nu cotizeaza. Cu toate ca unii clienti pot reclama ca nu ai primit factura la primirea produsului.

Revenind la titlul topicului, ati avut vreodata probleme legale cu un magazin online?

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am ocupat vreo 3 ani de zile cu comercializarea produselor, ba luate en-gros din dragon/doraly , sau comandate pe net din China.

Am avut magazine online (facute de la 0, nu pe vreo platforma dedicata vanzarilor), am vandut mii de produse overall.

Nu am avut nici macar odata vreo problema, probabil si fiindca am fost foarte serios fata de clienti, le-am expus mereu o parere personala despre produs etc (si bune si rele), mai mereu cand s-a cerut inlocuirea produsului i-am ajutat, chiar de cateva ori si la returnarea sumei integrale (pierderea pentru mine era foarte mica, si preferam sa am un client fericit).

Livrarea era facuta si face to face in zone stabilite la telefon, dar si prin posta/curierat.

La fel si pe site-urile de anunturi, okazii, mercador etc. n-am avut niciodata vreo problema.

Ce trebuie sa tii minte e ca un client fericit, nu iti va crea niciodata probleme, din contra, iti va aduce alti clienti.

Daca apar neintelegeri ofera-i ceea ce vrea (pentru tine pierderea va fi mica cel mai probabil) iar el nu va ajunge sa faca vreo plangere etc.

In alta ordine de idei, ca si legalitate, nu e legal, dar gandeste-te cate produse se vand prin site-urile de anunturi zilnic, fara vreo factura sau orice alt act de provenienta, dupa asta iti poti da seama ca riscul e foarte mic.

Daca vrei sa te apuci de aceasta "bisnita" de a cumpara en-gros din dragon/doraly si vinde pe net, iti recomand sa te orientezi spre altceva.

Acest business este aproape mort. Acum mai tot romanu stie sa se duca pe acolo sa caute ce are nevoie.

Acum mai multi ani era foarte profitabila "afacerea" , eu sincer nu aveam timp pe zi sa fac toate coletele si hartiile acestora, si sa ma duc cu ele la posta / curierat etc. atat de bine mergea. Acum insa te inchini cu 3 maini daca pui un colet pe zi.

Edited by Gio33
Link to comment
Share on other sites

@gio33, Da, in principiu e de preferat livrarea printr-un serviciu de curierat.

Da, totusi, e o diferenta notabila intre un magazin online pe domeniul tau propriu, si un shop facut pe okazii sau shopmania. In ceea ce priveste legalitatea ma refer. Din ce am observat, cu un buget rezonabil pe Adwords, indiferent de nisa, o zi acolo sus, pe prima pagina, iti aduce in jur de 4 telefoane, dintre care, in functie de tine, le poti fructifica in comenzi (asta apropo de "acest business este aproape mort"). Esti mai usor de luat in vizor cand ajungi sus, decat cand vinzi pe site-uri de anunturi.

Nu cred ca unui salariat ii arde sa se duca dis-de-dimineata in Europa, Dragon sau Chinatown sa se uite de, nu stiu, lustre, periute de dinti, pixuri, cani. Plus ca e evidenta cresterea pietei de comert online, conform statisticilor.. Adica inca merge, si ceva imi spune ca va merge in continuare. Iar daca alegi o nisa unde concurenta are preturi maricele, cativa zeci de lei intre tine si ei fac diferenta, si bineinteles, unele modele diferite fata de ei.

Link to comment
Share on other sites

ai pus aici o intrebare proasta, gandeste-te ca cei care au avut deja probleme nu mai pot raspunde ca nu exista net la racoare :))

o solutie sa te lamuresti legat de intrebarea ta e google search magazine online + arest + evaziune si printre primele linkuri care apar uite cateva interesante:

Prahova: Arest la domiciliu în cazul a nou? inculpa?i din dosarul evaziunii de 35 de milioane de euro - Mediafax

si

Tribunalul S?laj a prelungit arestul preventiv pentru afaceri?tii acuza?i de evaziune fiscal? | Magazin Salajean

si

Stiri despre evaziune fiscala | adevarul.ro

Legat strict de ce stiu eu, clientii cu care lucrez eu de ani buni nu au avut probleme, ei lucrand legal cu acte, respectand termenii de livrare si retur ai marfii si tot ce trebuie. Legat de asta, se catiga destul de bine lucrand legal, daca ai cap de afaceri si te pricepi la marketing (din bilantul anual al clientilor mei pot spune ca in functie de profilul magazinului virtual, poti depasii sfertul de milion lucrand legal online ba chiar si cu cativa angajati ulterior). Atentie insa, tot secretul consta in priceperea la marketing online/offline...

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios de un lucru: Dac? a? vrea s?-mi deschid un astfel de magazing online cu lucruri luate din China, ar fi mai bine sa pun ni?te bani la început ?i s? cump?r unele produse despre care ?tiu c? sunt c?utate, ca s? am "pe stoc" sau mai bine când face clientul comanda fac ?i eu în China?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...