Jump to content
Nytro

Comisii: Utilizarea cartelelor prepay, din 2016 doar în baza datelor personale de ide

Recommended Posts

Comisii: Utilizarea cartelelor prepay, din 2016 doar în baza datelor personale de identificare - VIDEO

de Liviu Dadacus - Mediafax

Utilizarea cartelelor telefonice prepl?tite (prepay) va fi posibil?, începând cu 1 ianuarie 2016, doar dac? de?in?torul va comunica operatorului de telefonie datele personale de identificare, potrivit unei ini?iative legislative votate de Comisiile Juridic? ?i de IT din Camera Deputa?ilor.

Potrivit textului de lege adoptat de deputa?ii din cele dou? Comisii, ini?iativa legislativ? urmeaz? s? intre în vigoare de la 1 ianuarie 2015, de?in?torii de cartele prepay având la dispozi?ie un an, pân? la 1 ianuarie 2016, pentru a comunica operatorului de telefonie datele personale, în caz contrar num?rul fiind anulat.

Ini?iativa legislativ? reglementeaz? ?i modalitatea în care se va face conectarea la internet prin intermediul unei re?ele wi-fi, acesul urmând a fi permis în baza comunic?rii num?rului de telefon mobil pe care operatorul va trimite un SMS cu un cod de acces.

Pre?edintele Comisiei IT din Camer?, deputatul Daniel Oajdea, a declarat c? ini?iativa legislativ? a fost adopat? de comisii într-o form? ”corect? ?i benefic?” pentru toat? lumea

”Proiectul de lege prevede re?inerea datelor de identificare ale persoanei, nu ?i re?inerea datelor de trafic, atât pentru prepay, cât ?i pentru wi-fi”, a spus Oajdea.

El a explicat modul în care legea va reglementa acest domeniu.

”Orice om care va de?ine o cartel? prepl?tit? are la dispozi?ie, de la intrarea în vigoare a legii, un an în care poate consuma creditul sau poate s? mearg? la operator ?i s?-?i declare datele. Dac? nu, num?rul va fi anulat. Legea intr? în vigoare, dac? textul va fi adopatat a?a, la 1 ianuarie 2015. Pentru prepay se vor da datele de identificare ale persoanei din cartea de identitate, pa?aport sau permis de conducere. Referitor la accesul la internet în re?ea wi-fi, se identific? doar persoana. E procedura cunoscut? care se aplic? ?i în Germania: î?i dai num?rul de telefon mobil ?i prime?ti un cod cu care te autentifici”, a spus Oajdea.

El a ar?tat c? deputa?ii nu au fost de acord cu re?inerea datelor de trafic, m?sur? care vine în contradic?ie ?i cu decizia CEDO, de?i SRI a solicitat ?i acest lucru.

”Date de trafic înseamn?, la internet, orice pagin? accesat?. Nu s-a aprobat a?a ceva, ci doar identificarea utilizatorului”, a spus Oajdea.

La rândul s?u, generalul SRI Dumitru Dumbrav?, prezent la dezbaterea ini?iativei legislative în cadrul comisiilor, a evitat s? fac? declara?ii în leg?tur? cu forma în care proiectul a fost adoptat.

”Suntem mul?umi?i de faptul c? s-a votat, pentru c? am fost ni?te sus?in?tori ai legii”, a fost singurul comentariu f?cut de Dumbrav?.

Comisiile Juridic? ?i de IT din Camera Deputa?ilor au elaborat, miercuri, Raport comun la proiectul de lege privind utilizarea cartelelor prepay, acesta fiind adoptat cu 14 voturi ”pentru”, 4 voturi ”împotriv?” ?i o ab?inere.

Raportul va intra în dezbaterea plenului Camerei ?i va fi supus votului acestui for legislativ cel mai probabil în sesiunea extraordinar? de s?pt?mâna viitoare.

Camera Deputa?ilor este for decizional.

Sursa: Comisii: Utilizarea cartelelor prepay, din 2016 doar în baza datelor personale de identificare - VIDEO - Mediafax

Link to comment
Share on other sites

E mai bine asa. Decat sa sune unu ambulanta ca chiar are nevoie si sa ii vina dupa doua ore ca intre timp a fost ocupata cu niste "glume" facute de unii cu cartele prepay asa ii va veni imediat ca nu va fi ocupata sa caute cai verzi pe pereti.

Link to comment
Share on other sites

E mai bine asa. Decat sa sune unu ambulanta ca chiar are nevoie si sa ii vina dupa doua ore ca intre timp a fost ocupata cu niste "glume" facute de unii cu cartele prepay asa ii va veni imediat ca nu va fi ocupata sa caute cai verzi pe pereti.

Da , dar sunt si dezavantaje . Se renunta practic la anonimitate complet , ceea ce intr-o tara democrata nu ar trebui sa fie ok .

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am schimbat prima data cartela acum 2 ani, in urma demagnetizarii si de atunci mi-au cerut buletinul, la care i-au facut copie. Are si parti bune, dar si parti proaste chestia asta. Pentru mine, ca utilizator de rand, nu ma deranjeaza cu nimic, pentru ca oricum datele personale tot ajung la ei vreo data cand iti faci abonament, sau contract la o chestie. Asa ca mie, personal, nu prea imi pasa. Oricum vor vinde tiganii la greu cartele cand se va implementa treaba asta, doar daca nu or sa puna vreo limita per utlilizator.

Link to comment
Share on other sites

E mai bine asa. Decat sa sune unu ambulanta ca chiar are nevoie si sa ii vina dupa doua ore ca intre timp a fost ocupata cu niste "glume" facute de unii cu cartele prepay asa ii va veni imediat ca nu va fi ocupata sa caute cai verzi pe pereti.

priveste partea proasta, daca eu stau la tara, nu stau toata ziua in fata la televizor sa aflu ca tre sa ma duc in oras sa-mi fac cacatu ala, iar un vecin e grav bolnav, eu ce cacat fac daca nu pot sa sun la ambulanta?

pentru glumele facute la serviciul 112, ar trebui anulate cartelele / se gasesc alte solutii.

// sper ca in 2016 sa fiu departe de romania

Link to comment
Share on other sites

"@unii (nu toti)^^" Nush ce plm o fi in capul unora dintre voi (nici nu am habar cine sunteti si de unde)!

Intentiile lor sunt clare.

Scuzele -->> cocalaristice! Hoteala ieftina!

Dati impresia ca nu stiti pe ce lume traiti. Plm! Soarta voastra!..

??

Ma, din cate stiu eu la 112 poti sa suni cu sau fara cartela, uneori chiar si fara semnal, indiferent daca telefonul e blocat sau esti in alta tara & shit.. deci ai dat un exemplu prost...

Atunci de ce trebuie sa ma inregistrez cu date personale pentru cartela si pentru telefon -->> NU?

Edited by fusername
@Bateria
Link to comment
Share on other sites

priveste partea proasta, daca eu stau la tara, nu stau toata ziua in fata la televizor sa aflu ca tre sa ma duc in oras sa-mi fac cacatu ala, iar un vecin e grav bolnav, eu ce cacat fac daca nu pot sa sun la ambulanta?

pentru glumele facute la serviciul 112, ar trebui anulate cartelele / se gasesc alte solutii.

// sper ca in 2016 sa fiu departe de romania

Ma, din cate stiu eu la 112 poti sa suni cu sau fara cartela, uneori chiar si fara semnal, indiferent daca telefonul e blocat sau esti in alta tara & shit.. deci ai dat un exemplu prost...

Link to comment
Share on other sites

priveste partea proasta, daca eu stau la tara, nu stau toata ziua in fata la televizor sa aflu ca tre sa ma duc in oras sa-mi fac cacatu ala, iar un vecin e grav bolnav, eu ce cacat fac daca nu pot sa sun la ambulanta?

pentru glumele facute la serviciul 112, ar trebui anulate cartelele / se gasesc alte solutii.

// sper ca in 2016 sa fiu departe de romania

In 2016 daca se va baga chestia asta probabil ca va fi asa:

1. Cumperi cartela va trebui sa prezinti buletinul ca numarul ala sa fie asociat cu persoana ta.

2. Ce facem insa cu cei care deja au cartele cumparate de dinainte de 2016 ? Simplu, iti va aparea un mesaj pe telefon care iti va spune ca nu mai poti folosi telefonul pana nu te duci sa te prezinti cu buletinul ca sa iti inregistrezi numarul pe numele tau. Simplu. Si prin urmare nu e nevoie sa stai in fata televizorului ca iti apare pe telefon mesajul.

Link to comment
Share on other sites

Sa fim seriosi, daca vrei sa obtii o cartela prepaid fara sa o lege de tine sunt metode cu tot cu buletin.

Probabil se va lega cartela la CNP, iar CNP-uri sunt o gramada pe net. Nu cred ca vor face o copie dupa buetin, iar dupa vreo 2 luni nici nu vor cere buletinul ci doar ii vei dicta CNP. In plus cine are nevoie de intimitate cred ca este constient ca Telefonia Mobila nu mai e de mult un canal sigur.

Link to comment
Share on other sites

Ba... astia care ziceti ca plecati :)) nu stiti ce va asteapta.. in majortitatea tarilor e la fel cu mult inainte. In anglia ai camere ai undercovers la tot pasul.. in spania the same... in romania inca e okey cu surveillance shit.. Toti credeti ca in afara ploua cu bani ai libertate.. nu coaie trebuie sa muncesti tare ca sa traiesti bine.. nu sa stai 15 intro camera 4x4 si furi mancare din lidl, dar pe facebook esti in anglia si totul e roz. In ro e treaba ca muncesti tare si tot nu iti ajunge. peste tot e asa.. ori muncesti ori sub pod.. nimeni nu iti da pe gratis

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...