Jump to content
daatdraqq

Parlamentul ne leagă computerele direct la serverele serviciilor secrete

Recommended Posts

Inca un pas mai aproape de sclavie...

Dar presupun ca ne meritam soarta din moment ce nimeni nu face nimic

si toti asteapta sa cada bani din cer , a meritat oare sa moara N.Ceausescu , s-a schimbat

Ceva? Raspunsul e NU.

doar titlul contine cuvantul computer, nu mai speriati copii cu articole de 2 bani, nimeni nu iti poate lega nicaieri nimic fara voia ta
@verdelemeu ai vorbit exact cand trebuia sa taci... Edited by Cartman.
editez da da cum sa nu editez? editeez.
Link to comment
Share on other sites

Nu vine nimeni sa va ia calculatoarele din casa, se refera la monitorizarea activitatilor online, ceea ce se practic in toata lumea, nu vad de ce Romani s-ar considera o exceptie. NU avem ce sa le facem din punct de vedere legal, insa sunt atatea solutii sa va criptati traficul incat vad aceste discutii inutile. In ultima vreme de cand cu nebunia cu snowden, din ce au observat cei de la facebook, a fost o crestere in jur de 40% ( aproape record ) in sisteme care au implementat SSL pentru web si smtp, aveti OpenDNS + DNSCrypt daca nu mai vreti sa vada isp-ul ce domenii accesati, etc.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut si eu stirea pe Realitatea TV, cuvintele folosite de realizatorul emisiunii si invitatul lui au fost:fascism, nazism, regim totalitar si coreea de nord...

cred ca ziua cand vom avea cu totii cipuri implantate nu e departe... :o

stii ce e ala "cip"?

Link to comment
Share on other sites

Este logic ca nu este bine sa vada altii ce fac eu pe pc. Exact cum ar veni cineva la tine in casa si spune ca el sta la tine in casa ca nu cumva sa furi ceva, sau sa nu fumezi iarba . Deci pana la urma tie iti convine sa vina sa te aresteze ca te-ai logat pe filelist, sau ca descarci un amarat de mp3 . Iar ei nu monitorizeaza numai traficu o sa fie un program de tip keylogger adica o sa primeasca o sa stie tot ce scri, sau faci in pc .

Link to comment
Share on other sites

Parlamentul nu ?tie cum se leag? ?ireturile în industria telecomunica?iilor ?i î?i dau ?i eu cu p?rerea s? se afle în treab?. Mai exact ce o s? fac?, routing de la ISP printr-un squid care st? într-un datacenter de-al fratelui mai mare? De parc? traficul de net nu se poate cripta, ?i totul circula în plain ca pe vremea lui Duke. Numai bani pentru storage ca s? ?in? TCP-dump-urile le-ar trebui cu carul ?i noi n-avem bani de tancuri, avioane ?i gloan?e. P?i în momentul în care se face bottleneck la ?av? am b?gat în faliment ISP-urile de la procesele pierdute în urma unor consumatori revolta?i c? nu ?i-au respectat providerii clauzele contractuale ce ?in de performan?a serviciului. Bitch please!

Link to comment
Share on other sites

Un tupeist un oarecare domn general Dumbrav? de la SRI vrea s? ne intre în calculatoare f?r? avizul procuraturii. Nu c? nu ar face-o deja, gra?ie colabor?rii strânse dintre fostul securist Ghi??, ?eful RDS-RCS, sau sistemelor de telefonie, dar vrea ca totul s? fie ”legal” s? nu ne mai intercepteze mailurile cu team? c? i-am putea da în judecat?. Se justific? domnul Dumbrav? spunând c?- vezi Doamne- internetul este ca o re?ea de autostr?zi –inexistente de altfel în România- ?i c? calculatoarele sunt ca ni?te ma?ini care circul? pe ?oselele internetului ?i trebuiesc monitorizate pentru ”securitatea traficului”. S? dea benga în el de nu e a?a. P?i atunci eu voi propune s? i se pun? capul sub urm?rire, pentru c? mintea omului la modul general este ca o re?ea de canale de scurgere prin care circul? gânduri care mai de care mai cretine, fetide, contagioase, ca ni?te viru?i pe internet, gânduri care pun în pericol siguran?a mental? a cet??enilor. Dac? informa?iile virtuale din calculatoarele oamenilor sunt atât de periculoase pentru SRI, atunci gândurile, care sunt în permanen?? la purt?tor, sunt ?i mai periculoase pentru c? pot fi folosite tot timpul.E timpul s? interzicem oamenilor ?i dreptul de a gândi pentru c? pot pune la cale atentate periculoase. Proiectul domniei sale este o dovad? cert?. Ce spune?i Big Brother Dumbrav?, nu initia?i un proiect de lege privind siguran?a min?ii românilor, c? v?d c? le ave?i cu ideile. Cum r?mâne cu prezum?ia de nevinov??ie, dac? dumnevoastr? ne trata?i pe to?i ca infractori ?i ne intra?i in calculator presupunând c? avem cârcâiaci pe sistem?

Link to comment
Share on other sites

Sa o monitorizeze pe ma-sa ! Ce daca in alte tari se practica, nu e ceva benefic pentru utilizator. Si asa, in ultimii ani am observat un trend ascendent cu privire la monitorizare si asa zisa "securizare". Cam pentru orice nimic faci online, ti se cere numarul de telefon si alte date cu caracter personal cu pretextul securizarii. In curand o sa se duca dracului ideea de anonimitate pe care ti-o ofera alta data mediul online.

Stiu ca mereu exista cai de a nu fi verificati, dar de ce eu ca utilizator sunt nevoit sa gasesc metode de a nu fi monitorizat chiar daca nu vreau asta de la bun inceput ? Odata ce e permis, tipul asta de comportamnt de control o sa evolueze. Si numai oamenii spalati pe creier nu vor intimitate pe principiul "eu nu am nimic de ascuns".

Nu trebuie alocati bani pentru asa ceva, ar fi bataie de joc, avem probleme mult mai grave in tara asta.

Link to comment
Share on other sites

pai... cum vad eu solutia...

criptezi traficul si nu mai vad ei nimic >>>> bang o vizita la domiciliu sa "se" documenteze problema

nu criptezi traficul si vezi totul in clar>>> te simti violat... poate au si alti avantaje mai mult sau mai putin comerciale in urma activitati tale online... (date bancare, interese economice..)

cum o dai ... cazi de fraier...

mai nou vor si netul din fastfood sa fie cu buletinul... adika legi user-ul de mac :), schimbi prea des mac-ul apari in baza :) cu un mare semn de intrebare...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...