Jump to content
qwerty12

Bac 2014!

Recommended Posts

Ba, eu l-am dat anul trecut si n-a fost crima mare cu modernismul. Sincer sa fiu, la romana, am invatat in ultima saptamana. Am citit cartea cu eseuri o data si ce am retinut de acolo a fost bun retinut. In rest, subiectul I si II eu zic ca sunt de cultura generala, cel putin eseul argumentativ..

Ca pronostic pentru III, eu zic Ion, dar nu e exclus nici poezie.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Nu inteleg de ce este atat de importanta intrebarea asta cu: "Oare ce pica la subiectul III ? " . Acum ceva ani a picat Basmul vreo 3 ani consecutiv.

Asa ca lasati vrajeala asta cu " nu pica asta ca s-a dat in x an, nu ne da ailalta ca Eminescu-i deja mort" etc. Invata sau copiaza. As simple as that. [incurajez invatatul]

In loc sa stai sa faci pronosticuri si sa iti faci sperante false crezand ca va pica Iona sau Morometii, mai bine iei dracu' cartea aia si dai un fget la randurile respective. Sau daca nu ai chef/timp... copiezi si te limitezi la asta.

E doar o parere proprie si personala.

ON: Succes tuturor.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Basmul a fost acum 4 sau 5 ani. Dat fiind faptul ca sunt alegerile prezidentiale, s-ar putea sa dea ceva mai usor, cel mai probabil nuvela. Nu cred ca isi permit astia sa aiba un esec.

EDIT: Daca va bate gandul sa faceti rost de subiecte inainte:

- subiectele se trimit prin STS la centrele judetene

- fiecare liceu are un user si o parola cu care intra pe server

- pe server gasesc arhiva parolata cu subiectele (fara rezolvare)

- parola se trimite fiecarui liceu prin SMS la seful IT al comisiei

Edited by Dragos
Link to comment
Share on other sites

Am auzit ca niciun profesor nu da 7 pentru partea I si II. Iti da maxim 5 :-??

Pai de ce nu 7 puncte? Atata timp cat se calculeaza dupa un barem stabilit ar trebui sa dea 7 puncte daca este totu` ok

LE: Daca ar cadea Iona sau Baltagul nu as avea cea mai mica problema. Textul la care sunt cel mai slab pregatit e Ultima noapte.., deci sper sa nu cada.

Edited by florin_darck
Link to comment
Share on other sites

Pai nu ar fi corect, eu nu am invatat la 3 pentru ca mi se pare o bazaconie totala. E o prostie ce se intampla cu subiectul 3 pentru ca la scoala nu esti invatat sa gandesti un comentariu, ci doar sa-l scrii dupa dictare si sa-l memorezi, iar mai apoi, instantaneu dupa bac il uiti. Nu dovedeste nimic acel subiect 3.

Modificare: Aaaa, uitasem, un amic a dat bac-ul anul trecut sau acum 2 ani, si a facut doar subiectele 1 si 2 si a luat 7, deci se poate!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...