Jump to content
qwerty12

Bac 2014!

Recommended Posts

Elevii de la profilul real au primit un text la prima vedere din opera literar? Omul din vis de Cezar Petrescu, pe baza c?ruia au avut de dat antonime pentru dou? cuvinte, de explicat rolul unei cratime, de indicat dou? motive literare ?i perspectiva narativ?, de explicat rolul verbelor la imperfect ?i de demostrat prin dou? argumente c? textul apar?ine genului epic, precum ?i comentat o secven??.

La subiectul al doilea, ace?tia au avut de redactat un eseu în care s?-?i exprime p?rerea despre rolul campaniilor de promovare a unui stil de via?? s?n?tos.

La subiectul al treilea, elevii de clasa a XII-a de la profilul real trebuie s? scrie un eseu despre tema ?i viziunea despre lume într-un text poetic studiat de Mihai Eminescu.

Sursa: Gandul

La subiectul al 3-lea a dat destul de lejer, fiind vorba de Eminescu..

Link to comment
Share on other sites

Toti usor usor.. real. La uman ne-a rupe pe toti frate, colegii faceau pariuri pe ce roman sau nuvela o sa cada la partea a3-a. Cand au vazut subiectele le-a cazut fata(si nu numai lor). Mai ales ca cei care au repetat poezia(putini de tot) au repetat Bacovia, Lucian Blaga si cam atat, ca nu se asteptau sa dea poezie. + ca avand in vedere ca suntem in Romania, la o clasa supraveghetoarea il cunostea pe unu` din clasa si i-a luat mai usor(stiti voi ce zic) Sper sa iau 8-9 la istorie geografie sa ma scot.

Link to comment
Share on other sites

Din ce am prins de pe la un prieten si am vazut pe net, subietul la real nu a fost chiar asa greu.. Puteai sa scoti acolo un 6, chiar si la sub III din toti anii de scoala iti aduceai ceva aminte sa scrii la Eminescu ca in fiecare an aveai macar o poezie de el.

10484809_799888966738759_5947643996176127974_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

ce rost are morometii sau o scrisoare pierduta si cu ce te ajuta in viata? crezi ca fara bac nu poti reusi in viata sau crezi ca e mai usor pentru tine sa ai un loc de munca.

Eu cred ca lumea nu ar avea nevoie de bac pentru ca la munca nu te intreaba despre aia de mai sus , faci un singur lucru ca muncitor exemplu :sudor > doar sudezi atata,cred ca mentalitatea oamenilor si a celor care au inventat bacu ca pe bani ar trebui sa se duca dracu in pamant odata ca oricum muriti totii.

Link to comment
Share on other sites

O chestie pe care trebuie sa o intelegeti despre materia "Limba romana". Aceasta are mai multe rolului, primul ar fi sa invete regulile limbi noastre, iar al 2-lea este sa va invete istoria acestei limbi si istoria celor care au format aceasta limba. Si da, aceasta materie nu va va ajuta extraordinar de mult in viata, dar o natiune care nu isi stie istoria, si nu isi cunoaste scriitori, incet, incet va disparea, pentru ca insasi esenta oricarei limbi, este in lucrarile literarare create cu ea.

Link to comment
Share on other sites

ce rost are morometii sau o scrisoare pierduta si cu ce te ajuta in viata? crezi ca fara bac nu poti reusi in viata sau crezi ca e mai usor pentru tine sa ai un loc de munca.

Eu cred ca lumea nu ar avea nevoie de bac pentru ca la munca nu te intreaba despre aia de mai sus , faci un singur lucru ca muncitor exemplu :sudor > doar sudezi atata,cred ca mentalitatea oamenilor si a celor care au inventat bacu ca pe bani ar trebui sa se duca dracu in pamant odata ca oricum muriti totii.

Daca nu ai un minim de cunostiinte ( de nota 6 de exemplu ) cu ce te mai diferentiezi de ciori care pleaca din scoli dupa primele 3 clase?

Pe langa asta, nu toti aspira sa se faca sudori sau lacatusi mecanici ca tine :))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...