Jump to content
Open

SRI vrea acces nelimitat în toate computerele din țară

Recommended Posts

Generalul SRI Dumitru Dumbrav? a explicat, miercuri, la Comisia pentru Tehnologia Informa?iilor ?i Comunica?iilor, cum vede Serviciul Român de Informa?ii reglementarea Internetului în România.

Potrivit apador.org, Dumbrav? sus?ine c? ritmul cu care se dezvolt? amenin??rile cibernetice este prea rapid, iar dezbaterea îndelungat? a Legii privind securitatea cibernetic? afecteaz? grav securitatea României.

În fiecare secund? sunt 8 noi utilizatori ai Internetului ?i 18 victime ale diverselor fraude pe Internet. În 24 de ore se scriu 250.000 de coduri mali?ioase. Un troian poate s? infecteze în zilele noastre 1,2 miliarde de PC-uri. Noi putem s? avem r?bdare, dar realitatea obiectiv? ?i virtual? nu are r?bdare cu noi. Câte victime au fost în cele dou? s?pt?mâni de secunde de când discut?m noi aceast? lege?”, a declarat acesta.

Potrivit proiectului de lege privind securitatea cibernetic?, perchezi?ia informatic? se poate efectua chiar dac? persoana vizat? nu a comis nicio fapt? penal? sau infrac?iune ?i f?r? s? mai fie nevoie de autoriza?ia unui judec?tor. Generalul SRI spune c? este normal ca serviciile s? poat? avea acces oricând la datele de logare dintr-un computer infectat, care poate e folosit în criminalitatea cibernetic? f?r? ca utilizatorul lui s? ?tie (din cauza unui virus).

Dumbrav? consider? c?, dimpotriv?, apelul la decizia unui judec?tor nu este esen?ital, cât? vreme „dac? mergi cu computerul la depanat nu treci mai întâi pe la judec?tor ca s?-i ceri avizul ca depanatorul s? se uite în computerul t?u”. Replica la aceast? declara?ie a venit de la deputatul PP-DD Vasile Oajdea care a zis c? acesta este ”un fel de viol”.

”Când omul merge la depanator o face pe riscul s?u. E dreptul fiec?ruia s? fac? ce vrea cu computerul personal, e altceva când î?i intr? cineva cu for?a în el. Ce propune?i dumneavoastr? este un fel de viol. De ce nu merge?i acum pe strad? ca s? întreba?i o domni?oar? dac? e de acord s?-i face?i un control?”, a replicat Oajdea.

Într-o încercare de a-i convinge pe restul membrilor Comisiei, Dumbrav? a asemuit internau?ii cu ?oferii, computerele cu ma?inile ?i Internetul cu autostr?zile. ”S? ne imagin?m c? Internetul e ca un sistem de drumuri pe care circul? ?i ma?ini ale statului – pompieri, armat?, poli?ie – dar ?i ma?ini ale priva?ilor. Ce ar însemna ca codul rutier s? fie opozabil doar institu?iilor statului, pentru c? privatul ?i-a cump?rat ma?ina din banii lui ?i poate oricând intra în ma?ina pompierilor sau ambulan?ei? Sigur c? priva?ii nu au acelea?i obliga?ii ca institu?iile statului, dar intrând pe drumurile publice, pe Internet, ai o minim? obliga?ie. S? protej?m pân? la urm? Internetul ?sta care e al tuturor, nu al statului român. (…) Nu v?d nimic r?u în a pune pu?in? regul? într-un domeniu care acum e oarecum anarhic, adic? circul?m ca la începutul secolului cu tr?suri cu cai. Acum circul?m sigur, dar repet, pentru c? ma?inile noastre au obliga?ia la doi ani s?-?i fac? ITP-ul, s? facem revizia, m? deranjeaz?, c? m? cost? bani, dar atâta timp cât asta înseamn? siguran??… îmi înmatriculez ma?ina, c? a?a e frumos, s? se ?tie cine e în spatele volanului…”, a declarat acesta.

Deputatul PNL Daniel Iane i-a atras aten?ia generalului SRI c? „Internetul a fost o inven?ie a civililor. Nu e ARPANET re?eaua militar? creat? de DARPA, predecesoarea Internetului", drumurile nu sunt ale armatei, sunt ale civililor. Armata a intrat pe drumurile noastre, asta e diferen?a. Eu v? în?eleg unde bate?i ?i v-am spus c? sunt un adept al acestor reglement?ri în ceea ce prive?te, nu Internetul, atât cât modul cum este el folosit, atât de c?tre noi civilii cât ?i de institu?iile statului”, a conchis acesta.

SURSA

Edited by Open
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa fac si eu un comentariu pe baza acestei stiri.


În fiecare secund? sunt 8 noi utilizatori ai Internetului ?i 18 victime ale diverselor fraude pe Internet. În 24 de ore se scriu 250.000 de coduri mali?ioase. Un troian poate s? infecteze în zilele noastre 1,2 miliard

1) Daca in fiecare secunda sunt 8 utilizatori noi, iar 18 utilizatori sunt afectati atunci ar trebui ca fiecare utilizator de internet sa aiba cate 2 calculatoare in casa?

2) Se scriu in 24 ore 250.000 coduri malitioase? Si cate din ele sunt puse in practica, daca ar fi 250.000 de coduri malitioase / zi, inseamna ca pe decursul a 10 luni fiecare cetatean al Romaniei scrie cate un virus?'ai dracu de buni sunt aia de la antivirusi'

3) Legea aceasta este aplicata la noi in Romania, de cand Romania are 1,2 miliarde de utilizatori a internetului? Sau au vorbit la general doar ca sa unfle cifrele si sa spuna omul de rand "oau, ce se intampla in Romania"


Potrivit proiectului de lege privind securitatea cibernetic?, perchezi?ia informatic? se poate efectua chiar dac? persoana vizat? nu a comis nicio fapt? penal? sau infrac?iune ?i f?r? s? mai fie nevoie de autoriza?ia unui judec?tor

In cazul acesta domnii de la S.R.I au voie sa intre la tine in calculator ca sa afle informatii de genul "ce faci astazi, cu cine vorbesti, ce parola folosesti la facebook, datele de la carduri, datele de la proiectele tale pe internet"

Nu hackerii sunt cei vanati, ci manipularea maselor, este ceva ce te loveste in ochi intr-o secunda, dupa primele randuri citite din acest articol.

dac? mergi cu computerul la depanat nu treci mai întâi pe la judec?tor ca s?-i ceri avizul ca depanatorul s? se uite în computerul t?u”. Replica la aceast? declara?ie a venit de la deputatul PP-DD Vasile Oajdea care a zis c? acesta este ”un fel de viol”

Ca sa dovedesc cat de batuti in cap sunt, haideti sa va dau eu raspunsul la urmatoarea afirmatie!

Cand te duci cu calculatorulul la depanator, te duci deoarece calculatorul are o problema si nu mai functioneaza, la depanator te duci doar atunci cand ai nevoie, depanatorul utilizeaza calculatorul doar cu acordul tau, dar ceea ce fac domnii acestea la cravata, te obliga sa aiba acces in calculatorul tau? Macar daca l-ar repara ei gratuit cand oi avea nevoie! Acum ce a mai ramas, sa dea o lege de genul "Orice politist are voie sa intre peste tine in casa si sa io traga lu nevasta-ta"


S? ne imagin?m c? Internetul e ca un sistem de drumuri pe care circul? ?i ma?ini ale statului – pompieri, armat?, poli?ie – dar ?i ma?ini ale priva?ilor. Ce ar însemna ca codul rutier s? fie opozabil doar institu?iilor statului, pentru c? privatul ?i-a cump?rat ma?ina din banii lui ?i poate oricând intra în ma?ina pompierilor sau ambulan?ei? Sigur c? priva?ii nu au acelea?i obliga?ii ca institu?iile statului, dar intrând pe drumurile publice, pe Internet, ai o minim? obliga?ie. S? protej?m pân? la urm? Internetul ?sta care e al tuturor, nu al statului român

Asta este oficial cel mai prost exemplu care l-am putut citi in decursul vietii mele, drumurile publice sunt drumuri publice si asa se si numesc "Drumuri Publice", prin exemplu acesta si-au cam dat cu stangul in dreptul haide-ti sa va fac sa si intelegeti.

In realitate pe autostrada merg masinile privatilor, cat si masinile statului, din cand in cand se mai provoaca un accident, dar accidentul acela nu este facut deoarece asa a vrut conducatorul masinei vinovate, ci deoarece nu sau respectat regulile de circulatie, si ideia sta in felul urmator: In exemplul lui se intelege ca pe "Drumurile Publice" trebuie sa circuli de fiecare data cu un agent de la politia rutiera langa tine, ca sa nu faci accidente, ei cred ca "penibilitatea" asta de lege o sa se accepte? Si chiar daca s-ar accepta tot ei vor avea de suferit, ce este scris in articolele lor este mai "negru" decat zilele acelea cu "A.C.T.A"


Deputatul PNL Daniel Iane i-a atras aten?ia generalului SRI c? „[COLOR="#FF0000"]Internetul a fost o inven?ie a civililor[/COLOR]. Nu e ARPANET re?eaua militar? creat? de DARPA, predecesoarea Internetului", [B]drumurile nu sunt ale armatei, sunt ale civililor[/B]. Armata a intrat pe drumurile noastre, asta e diferen?a. Eu v? în?eleg unde bate?i ?i v-am spus c? sunt un adept al acestor reglement?ri în ceea ce prive?te, nu Internetul, atât cât modul cum este el folosit, atât de c?tre noi civilii cât ?i de institu?iile statului”, a conchis acesta.

Edited by Open
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca astia sunt incompetenti de au nevoie sa controleze netul. Firmele private cum investesc in securitate si in pregatirea oamenilor. Din afirmatiile generalului reiese ca SRI-ul e depasit in realitate. Poate l-au pus americanii sa promoveze ideea de "patriot act" si la noi. Vezi si cartelele prepaid, ai sa vezi ca se interzice conectarea prin VPN-uri, s.a.m.d.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca astia sunt incompetenti de au nevoie sa controleze netul. Firmele private cum investesc in securitate si in pregatirea oamenilor. Din afirmatiile generalului reiese ca SRI-ul e depasit in realitate. Poate l-au pus americanii sa promoveze ideea de "patriot act" si la noi. Vezi si cartelele prepaid, ai sa vezi ca se interzice conectarea prin VPN-uri, s.a.m.d.

crezi tu ca e depasit?!!?

Link to comment
Share on other sites

Aici vine si problema cu datele private.

Eu fac un document in care scriu un text. Ei fac o "perchezitie" si imi violeaza mie intimitatea, citindu-mi secretul (care nu are treaba cu internetul sau cu securitatea).

Baiul e ca ei probabil nu vor doar "perchezitii pe HDD" ci si sa foloseasca exploituri sau back-connect sa-ti cotobaie prin calculator, poate si sniffing de la ISP.

Asemenea lege, care sa permita unei institutii access total la un sistem informatic privat nu mai exista nicaieri, si nu poate sa existe. Care ar fi implicatiile daca SRI ar "verifica" serverele unor firme mari, copia date confidentiale si dezvalui secrete?

Pe mine ca user nu ma afecteaza. Fac patch la orice exploit la zi, folosesc SSL si in caz ca-mi vine acasa (pe langa ca am HDD-ul criptat) neg ca as avea PC si invoc faptul ca au nevoie de mandat sa-mi intre in casa.

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

crezi tu ca e depasit?!!?

Sunt convins. Uite ce au realizat in domeniu in ultima perioada: au contribuit la arestarea unor "hackeri" probabil la solicitarea expresa a SUA, au pus mana pe serverul RST si au istoricul la fiecare de aici, probabil au "cumparat" vreun admin sau doi (daca aveau date la ce le-ar mai fi trebuit sa tulbure apele pe aici), sistemele informatice de stat de care vorbeste prin presa sunt la paman si tot unii din noi le testeaza pentru Rep Power, SRI e autoritate pe Cyber, dar Politia si Armata au structuri care se ocupa de amenintari informatice, s.a.m.d.

Afirmatiile de mai sus vin pe fondul unor relatii de servici avute cu unele autoritati mentionate.

Link to comment
Share on other sites

Sunt convins. Uite ce au realizat in domeniu in ultima perioada: au contribuit la arestarea unor "hackeri" probabil la solicitarea expresa a SUA, au pus mana pe serverul RST si au istoricul la fiecare de aici, probabil au "cumparat" vreun admin sau doi (daca aveau date la ce le-ar mai fi trebuit sa tulbure apele pe aici), sistemele informatice de stat de care vorbeste prin presa sunt la paman si tot unii din noi le testeaza pentru Rep Power, SRI e autoritate pe Cyber, dar Politia si Armata au structuri care se ocupa de amenintari informatice, s.a.m.d.

Afirmatiile de mai sus vin pe fondul unor relatii de servici avute cu unele autoritati mentionate.

era doar ca sa evidentiez faptul ca nu e asa....adica la pamant.....si daca tot zici ca ai "lucrat" cu ei, ai vazut doar ce trb sa vezi (punct), unele institutii nici nu am auzit de ele,... ;)

.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...