Jump to content
ENCODED

Produse la 10 LEI ... de la PCGarage

Recommended Posts

Reclama de 2 lei vechi , au dat 5 produse expirate la 9 lei apoi s-a epuizat stocul . Chiar nu va invatati minte ?

Frate se repeta metoda asta (pret gresit , totul la 3 lei dar am doar 4 produse ,...etc) prin care se face reclama gratis de 5 ani

si voi nu va invatati minte ?

Le: mor de ras , la produsul asta , acum 2 min scria "1 produs in stoc" . Acum scrie "stoc suficient in magazin" :)))

http://www.pcgarage.ro/memorii-externe/kingston/datatraveler-g4-16gb-albastru/

Edited by daatdraqq
Link to comment
Share on other sites

Ideea e sa stii cum sa-i fentezi. Daca cumperi cu cardul, esti cel mai fericit, daca n-au un regulament, gen cate sa cumperi. Si te pisi pe ea de reclama, nu ma consider un client fidel PC Garage desi am vreo 9 produse de la ei. Electronice cumpar de unde gasesc mai ieftin, am cumparat si de la emag, si de la oktal and so on. Stilu asta de reclama mi se pare pagubos pentru ei (PC Garage si cine il mai foloseste), cel putin in viziunea mea, pentru ca in general, oameni care cauta ieftin nu devin fani pc garage peste noapte doar pentru ca pc garage a facut o data reducere la nu stiu ce produs. Oamenii care cauta ieftin se duc la ORICE magazin si cumpara CEL MAI IEFTIN. (aproximativ, adica sa ti se ofere o garantie si toate cele decente)

But hell, what do I know?

Link to comment
Share on other sites

Aveau 776 bucati in stoc la momentul plasarii comenzii, deci nu e vorba de stoc aici.

Chiar si daca ar fi vorba de asta presupun ca ar trebui sa ma anunte inainte sa faca modificari in comanda mea. Poate trebuia sa-i dau toate acele stick-uri cuiva care vroia fix 10, iar acum raman eu cu 50 lei de plata aiurea.

Edited by adryanos
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Aceasi problema ca la CEL. Daca voi nu cumparati cu cardul, in termeni directi, daca nu faceti plata in acea secunda, eu ma pot duce la reprezentanta sa cumpar acel produs, si daca este ultimul, mi-l va da mie, nu voua. In plus, pot face orice schimbari de pret pentru ca voi nu aveti nici un drept asupra acelui produs.

Link to comment
Share on other sites

Ba adevarat dupa ce ca ati prins mokangeala curata mai faceti si gura ca nu ati primit toate cele 1 miliard de bucati comandate.

Gandeste-te ca mai sunt si d'astia ca mine care n-au prins nimic desi am intrat dupa 1-2 ore dupa ce ati intrat voi ca sacalii si ati luat tot.

Si ce bine mi-ar fi prins un stick ca tocmai ce am schimbat laptopu si am de facut backup-uri si transferuri de pe unu pe altu...

Sa le folositi cu placere, daca chiar intentionati sa le folositi voi...

Si da, stiu, daca ei v-au schimbat comanda sau nu au onorat-o, intr-adevar e vina lor, dar totusi la o asa promotie oamenii merita apreciati nu scuipati si amenintati, chiar daca si-au facut o reclama inteligenta in felu asta.

Edited by Gio33
Link to comment
Share on other sites

Si ce bine mi-ar fi prins un stick ca tocmai ce am schimbat laptopu si am de facut backup-uri si transferuri de pe unu pe altu...

Pune un cablu utp si faci retea.

Am stat toata ziua si am citit diverse pe forum sau pe langa. Am avut ceva treaba de la 16:00 pana la 17:00. Ramasesera foliile de ecran.

#GHINION!

Link to comment
Share on other sites

Ba adevarat dupa ce ca ati prins mokangeala curata mai faceti si gura ca nu ati primit toate cele 1 miliard de bucati comandate.

Gandeste-te ca mai sunt si d'astia ca mine care n-au prins nimic desi am intrat dupa 1-2 ore dupa ce ati intrat voi ca sacalii si ati luat tot.

Si ce bine mi-ar fi prins un stick ca tocmai ce am schimbat laptopu si am de facut backup-uri si transferuri de pe unu pe altu...

Sa le folositi cu placere, daca chiar intentionati sa le folositi voi...

Si da, stiu, daca ei v-au schimbat comanda sau nu au onorat-o, intr-adevar e vina lor, dar totusi la o asa promotie oamenii merita apreciati nu scuipati si amenintati, chiar daca si-au facut o reclama inteligenta in felu asta.

Dap, da vina pe altii ca tu dormi pe tine si nu stai cu ochiu pe reduceri. Putea sa fie unu care sa cumpere toate stick-urile din partea mea. Atata timp cat aia n-au pus o limita, daca omu poate, poate!

Fix ca ala care a rezervat 4 sali de cinema in Beijing la premiera Transformers. Cand ai de unde, si poti, nu mai stai la discutii.

Link to comment
Share on other sites

Dap, da vina pe altii ca tu dormi pe tine si nu stai cu ochiu pe reduceri. Putea sa fie unu care sa cumpere toate stick-urile din partea mea. Atata timp cat aia n-au pus o limita, daca omu poate, poate!

Fix ca ala care a rezervat 4 sali de cinema in Beijing la premiera Transformers. Cand ai de unde, si poti, nu mai stai la discutii.

Iei si tu in limita bunului simt, nu ca animalele urate sa faci bisnita pentru 4 lei. Cum te simti ca om cand te duci sa achiti produsul si se uita vanzatorul la tine? Pleci capul in pamant pt ca nu il poti privi vanzatorul in ochi de rusine. Achiti 100 de lei in bancnote de 1 si 5 lei - si aia imprumutati si fugi repede pe mercador sa faci spam cu bisnita. Spun asta ca nici nu se pune problema sa achiti ce ai cumparat, comandam 20 de produse si vedem cum facem rost de bani, scoatem alocatia de la posta, ne imprumutam la prieteni, ramanem datori la fondul clasei.

Ce te faci daca nu vinzi stickurile si nu mai ai bani sa platesti netul gigabyt cu care scanezi root de flood cu eth0? Chiar nu iti e frica daca iti trimite scrisoare acasa providerul ca ti-a inchis abonamentul pe motiv de abuz?

Ce te faci cand ma-ta vede ca nu mai merge televizorul din cauza ta(ca e la pachet cu netul gigabyt). O sa te omoare cu cureaua inmuiata in otet.

Nu o lua personal. Acesta este un pamflet. In caz ca exista vreo asemanare cu personaje reale - acestea sunt niste lichele ordinare.

Link to comment
Share on other sites

Intelegi ca bunul simt ala e doar in capul tau nu? Bun simt N-ARE PC Garage cand nu stipuleaza o clauza de cate stick-uri sa cumperi, dar TOT iti anuleaza comanda fara reason! Pai sa nu te pisi pe ei? Si pamfletul tau este irelevant, pentru ca DIN NOU este irelevant cum face un om rost de bani, nu te priveste, si mi se pare pueril sa-l judeci. Cred ca se poate da T/C.

Link to comment
Share on other sites

@caii - Vezi-ti vere de caii din ograda ta, nu o arde in pamflete nascocite ca rezultat al invidiei si sentimentului de repulsie care il ai fata de oamenii care sunt rapizi/vicleni/bisnitari/profitori/bulangii si toate astea fara sa incalce legea. De la primul pana la ultimul sunt mai smecheri si destepti ca tine, fara sa aiba sau sa expuna asa radical "simtul social" de care dai tu dovada, altruistule!

Poate tu ai doar scame si buletinul in portofel, iar varu e plin de bani si totusi a cumparat 1000 de stick-uri sa faca bisnita ;). Ia zi care e prostu in situatia asta, ha?

Link to comment
Share on other sites

@Hertz Nu ai dreptate, nu vreau sa te fac magar dar ce exemplu dai tinerilor cu bisnita si "smecherii"? Asta e viitorul lor? Sa faca bisnita cu produse la 10 lei? La munca nu ne mai place, vrem sa fim toti bisnitari si combinatori, asta e visul romanilor.

Sunt aici si oameni seriosi care isi vad de treaba lor, pe care nu vreau sa ii bag in aceasta albie de porci.

Daca tu presupui ca sunt "mai jmecheri si mai destepti" oamenii care vand root de scan, trag tepe de $2 si fac bisnita cu produse la 10 lei inseamna ca societatea ii vede foarte bine? Ce vor face cand vor avea copii, nu angajaza nimeni bisnitarii si oamenii fara viitor.

Dar este nevoie si de maturatori, salahori, carausi. La asta veti ajunge daca va ocupati "combinatii" si bani cazuti din cer.

Bisnitarii incalca legea pt. ca nu platesc impozite, dar voteaza Iliescu sa le mareasca alocatia.

Link to comment
Share on other sites

Inteleg ca esti frustrat pe bisnitari. Si aparent ai probleme cu aceasta categorie de oameni, din moment ce dai curs tuturor acestor generalizari.

Iti dai seama ca si PC Garage e bisnitar la randul lui nu? Si orice alt site de retail e bisnitar, doar ca la un alt nivel. Inceteaza cu tonul apasat si pedagogic ca nu vorbesti cu niste copii.

Adevarat, n-am platit cu cardul, dar m-am dus la magazin imediat dupa ce am comandat pe site ca sa platesc, si da aveam banii in mana. Si indiferent de toate astea, ei trebuie sa-ti tina produsul pe stoc rezervat timp de 3 zile. Te invit sa le citesti regulamentul.

Avand in vedere ca au fost foarte multe comenzi e pe undeva de inteles ca nu era chiar updatat in timp real stocul pe site vs cel real din depozit. Dar cu ce tupeu iti spun ei "Comanda a fost pregatita" o puteti ridica etc: cand ei, cel putin la nivelul argumentului lor la anularea comenzii (care survine dupa statusul "comanda pregatita") "nu mai aveau produsul pe stoc". Comanda Pregatita (statusul in sine) presupune ca cineva s-a dus la depozit, a luat 3 stick-uri si ti le-a alocat tie. Mi se pare bataie de joc pentru ca se contrazic in actiuni.

Si da, produsele trebuie sa-ti ramana tie alocate, nu sa le re-aloce altuia, pentru ca au ei campanie promotionala si etc.

Edited by tpad
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca deja nu mai are rost sa va "certati" pe acest thread pentru ca deja a trecut de ceva zile oferta.

Nu se cearta nimeni, eu am ceva cu bisnitarii @tpad cu comenzile neonorate. Fiecare are dreptatea lui.

Daca eu le dau dreptate celor de la Pcgaraj ca nu au onorat comenzile pt. bisnita e parerea mea si nu trebuie sa se certe nimeni cu mine.

Este vina lor ca nu au supus oferta la anumite termene si conditii, dar mi se pare mai mult vina bisnitarilor care abuzeaza. Daca ai nevoie de stickuri pt. tine atunci e ok, dar sa faci bisnita pt. 2 lei nu mi se pare corect, pana la urma tot un angajat de acolo plateste pt. aceasta greseala.

Sunt si aia 10-15 lei din bisnita un venit in plus pe langa alocatie. Bravo.

Link to comment
Share on other sites

Nu se cearta nimeni, eu am ceva cu bisnitarii @tpad cu comenzile neonorate. Fiecare are dreptatea lui.

Daca eu le dau dreptate celor de la Pcgaraj ca nu au onorat comenzile pt. bisnita e parerea mea si nu trebuie sa se certe nimeni cu mine.

Este vina lor ca nu au supus oferta la anumite termene si conditii, dar mi se pare mai mult vina bisnitarilor care abuzeaza. Daca ai nevoie de stickuri pt. tine atunci e ok, dar sa faci bisnita pt. 2 lei nu mi se pare corect, pana la urma tot un angajat de acolo plateste pt. aceasta greseala.

Sunt si aia 10-15 lei din bisnita un venit in plus pe langa alocatie. Bravo.

Nu sunt 2 lei, nici macar 10-15. Un stick de 16gb e vreo 50 de lei. Deci si daca il dai cu 45, tot castigi 35 lei pe unitate vanduta. Ceea ce e un profit de 350%. (foarte profitabil)

Din moment ce nu era o limita de cate produse poti sa comanzi, cineva putea sa le cumpere pe toate odata si sa le revanda. Aici e vorba de oportunitate, nicidecum de altruism. Eram de acord cu tine daca era vorba de paine sau cartofi sau ceva ce este abosut necesar celorlalti dar cand e vorba de niste stickuri e normal sa ia fiecare cat de mult poate ca pana la urma e un business pentru unii.

Daca tu ai avea o companie care produce servere si gasesti o oferta la un producator de procesoare care iti vinde un i7 cu 50$ dar stocul lor este limitat, ce o sa faci? Cumperi cat de multe poti cat de repede poti sau te gandesti ca mai sunt si alte firme care trebuie sa faca profit din urma ofertei acelea si cumperi doar 2?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...