Jump to content
Che

Ce piese componente are un telefon mobil smartphone (fara taste, doar cu touch) ?

Recommended Posts

As vrea sa-mi cumpar un telefon mobil pe piese insa as vrea sa calculez dinainte cam cat m-ar costa fiindca nu-mi convine sa cumpar intai o parte din piese si pe urma sa-mi dau seama ca nu se merica sa cumpar display-ul ca e prea scump si mai bine il luam de nou.

Ce piese are un telefon mobil:

1. Placa de baza.

2. Display.

3. Casca.

4. Microfon.

5. Baterie.

Altceva ???

Inca ceva, daca cumpar placa de baza asta are incorporat si casca cu microfonul sau pe astea trebuie sa le iau separat sau ce e inclus deja pe placa de baza ?

Daca vreau sa construiesc din piese un telefon misto care-mi place mie de vreo 6 inch dar ala are camera slaba, pot sa cumpar o camera de asta puternica de vre 50 de megapixeli care e pentru un alt telefon, dar cu un display mult mai mic, si sa o pun la asta al meu ?

Multumesc mult !

Link to comment
Share on other sites

Nu se poate/merita.Sa cumperi un tel pe piese, te costa cel putin dublu decat unul nou, + ca ai nevoie de cunostiinte tehnice si scule si aparatura.Nu poti schimba camera unui tel cu alta superioara, fiinca sunt incompatibilitati hardware si software.

Smartphoneurile nu-s bistabile cu led, sa le modifici in garaj.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ar fi asa de greu de asamblat. Niste suruburi si le pui ca pe lego.

Nu se poate/merita.Sa cumperi un tel pe piese, te costa cel putin dublu decat unul nou.

Serios ? Citisem undeva cum ca atat la Nokia Lumia de ultima generatie, cat si la iPhone platesti mai mult firma in sine si ca nu stiu care si-a facut un telefon (cred ca Lumia 1020 sau nu stiu care, ultimul aparut din seria Lumia) si la costat la vreun sfert din pretul cu care se vinde telefonul in magazin.

Si na, am zis ca suna bine si avantajos, decat sa dau 40 de milioane pe un telefon de asta asa dau doar 10 ca mi-l construiesc eu si nu il iau gata construit.

Link to comment
Share on other sites

Daca incerci sa faci unul din bucati vei iesi cel putin la un pret dublu +:

-sansele sa functioneze corect vor fi minime

- aparatura speciala de lipit

- microscop pt viziulizare

- aparat de aer cald + diferite rasine pt lipit

- truse speciale de scule

= sanse minime sa-l faci sa booteze, lipsa driverelor pentru comunicarea intre ele, etc....

....ca sa reusesti 100%....asteapta asta si doar o sa fi nevoit sa schimbi modulele unele cu altele pentru diferite versiuni ale telefonului.....parca acum e mai simplu ;)

spor!

Link to comment
Share on other sites

Daca vrea sa construiasca spre ex Samsung s2 si are componenetele il coasta jumate + ceva banuti dar cu conditia sa fie piesele de la modelul respectiv , nu camera de.lumnia si prostii...eu personal mi-am asamblat un telefon din bucati am realizat ca ies in pierdere ca unu second dar vb aia esti mandru de creatia Ta :D

from Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Daca vrea sa construiasca spre ex Samsung s2 si are componenetele il coasta jumate + ceva banuti dar cu conditia sa fie piesele de la modelul respectiv , nu camera de.lumnia si prostii...eu personal mi-am asamblat un telefon din bucati am realizat ca ies in pierdere ca unu second dar vb aia esti mandru de creatia Ta :D

from Tapatalk

pe langa piese, trb si scule si pricepere....ca doar nu le lipesti cu superglue ;)

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ar fi asa de greu de asamblat. Niste suruburi si le pui ca pe lego.

Serios ? Citisem undeva cum ca atat la Nokia Lumia de ultima generatie, cat si la iPhone platesti mai mult firma in sine si ca nu stiu care si-a facut un telefon (cred ca Lumia 1020 sau nu stiu care, ultimul aparut din seria Lumia) si la costat la vreun sfert din pretul cu care se vinde telefonul in magazin.

Si na, am zis ca suna bine si avantajos, decat sa dau 40 de milioane pe un telefon de asta asa dau doar 10 ca mi-l construiesc eu si nu il iau gata construit.

Nu este greu de asamblat pentru cine lucreaza in domeniul asta si are sculele necesare. Pe partea de software o sa fie si mai greu daca componentele variaza (o sa scrii drivere?). Avand in vedere ca ai pus intrebarea asta, nu te incadrezi in categoria celor care au o sansa sa il realizeze.

Cat despre pretul unui telefon, este normal ca pretul de vanzare sa nu coincida cu pretul componentelor. Pe langa componente, mai costa si altele: transport, mana de lucru, marketing/promovare, sistemul de operare, suport, taxe si multe altele.

Link to comment
Share on other sites

in afara de compatibilitatea telefoanelor, totul trebuie sa iti intre in caracasa, ca o manusa.. orice surub ne insurubat de tot iti face galme si iti indoaie carcasa... asta daca nu e

old nokia series... alea poti sa pui si cuie de co?iug pe ele si tot arata cool :)

Gandestete ca pretul de fabrica de care vorbeai tu e asa mic pentru ca fabrica 1 milion de telefoane.. si 10 euro castig la fiecare.. inseamna 10 milioane.. din banii astia isi pot platii masinariile construite special sa construiasca piesele.. si cred ca mai ramane si pentru programatori

Edited by Aluche
Link to comment
Share on other sites

Ideea ta suna gen: ZTE ecomobius sau motorola Ara tu vrei sa iti faci un telefon pe piese? daca vrei sa iti faci un telefon cum vrei tu momentan e imposibil (un simplu search pe google la motorola ara si iti dai seama)dar daca vrei un telefon gen iphone sau samsung galaxy si vrei sa faci unu cat mai ieftin cauta unu pe olx si tocmai sau okazii sau prin targuri ca e plin si cumpara unu ieftin cu un defect de ex: placa de baza sau displayul sau o problema de soft cumparal investeste un pic in el si ajungi cu un pret mai mic de cat pe piata intre 1% -25% maxim 33% asta daca te pricepi un pic la partea hardware si un pic la partea software eu am reusit sa scot un samsung galaxy S2+ la 300 Ron prin metoda asta :D P.S si asa il poti face in 2 sau 3 rate dai odata 100 de ron de ex si cand mai ai bani cumperi ce e defect la el ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...