Jump to content
ZeroDoi

Sfaturi Pentru o aplicatie

Recommended Posts

Salutare, Am tot cautat pe net cum sa faci o aplicatie pentru Iphone si nu prea am gasit nimic concret .... ma apoate ajuta si pe mine cineva cu sfaturi cap coada, de la cum sa incep pana la cum sa o urc un appstore ?

Ca fapt divers vreau sa fac o aplicatie pentru posturi tv (FREE nu vreau sa ma imbogatesc din treaba asta ).

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Ai putea incepe de aici:

https://developer.apple.com/library/iOS/referencelibrary/GettingStarted/RoadMapiOS/index.html

Getting Started with iPhone and iOS Development - CodeProject

Apple iti impune o taxa la crearea unui cont pe app store:

https://itunes.apple.com/en/app/apple-store/id375380948?mt=8

Apple pentru orice aplicatie vanduta iti cotizeaza 30% din valoarea ei. Nu cred ca poti distribui produse gratuite folosind reteaua lor.

Edited by Ganav
Link to comment
Share on other sites

Cunosc cate putin din toate, nu limbajul de programare este problema pt mine,(vad eu cum rezolv partea de php,html,js etc .....) problema e ca nu stiu de unde sa incep, adica ce programe am nevoie sa incep aplicatia, cum sa o testez sa vad daca merge si se vede ok pe telefon si tableta, apoi partea cu appstore citit ca tre sa platesc 100 de euro pentru un cont de Development, banuiesc ca la trimit aplicatia o verifica apoi o aproba si asa apare in appstore....

Link to comment
Share on other sites

problema e ca nu stiu de unde sa incep, adica ce programe am nevoie sa incep aplicatia

a. Objective C --> XCode

b. Java -->RoboVM

c. C#(mono) -->Xamarin Studio, Visual Studio

d. Objective Pascal -->Delphi XE2+

e. Free Pascal -->Lazarus

cum sa o testez sa vad daca merge si se vede ok pe telefon si tableta

O sa ai nevoie de un MAC, cam toate limbajele folosesc XCode la un moment dat(pt. build)

apoi partea cu appstore citit ca tre sa platesc 100 de euro pentru un cont de Development, banuiesc ca la trimit aplicatia o verifica apoi o aproba si asa apare in appstore....

Corect!

Link to comment
Share on other sites

Ai idee daca merge si cu asta ? pmbaty.com/iosbuildenv/

oricum, mare lucru eu nu vreau sa fac ... cand intri in aplicatie o sa fie o lista cu programe unu sub altul si cand dai click pe ele sa se deschida postul tv, deci vreau ceva ffff simplu

Da! E facut cu un cross compiler, eu totusi iti recomand sa alegi o varianta nativa:

XCode sau

Swift:

https://developer.apple.com/swift/

Apple SWIFT programming language demo at WWDC 2014 - YouTube

Cu 30$ cat te-ar costa aplicatia, poti "inchiria" online, un virtual machine cu MAC preinstalat(da un search pe google).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...