Jump to content
Andrei

DefCamp 2014

Recommended Posts

Pentru ca intreaga comunitate din Romania si din tarile vecine ne sustine intr-un mod fenomenal, greu de descris in cuvinte, avem si noi o surpriza pentru voi:

Intrarea va fi gratuita, in limita locurilor disponibile, pentru toti participantii ce aplica pe Eventbrite la Night Session, pe 28 Noiembrie, incepand cu ora 21:00, ora locala.

Schedule: Schedule | DefCamp 2014

Detalii despre Night Session: Free Entrance at Night Session, Live Streaming & More | DefCamp 2014

Eventbrite: DefCamp 2014 Bucharest - Romania- Eventbrite

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

fbi-u a fost si el prezent? cati useri?

Nu pot sa spun cu certitudine (sau altcineva) daca a fost vre-un fbi pe acolo, dar au fost cateva organe competente. Nu e ca si cum umbli pe frunte cu buletinul si pe tricou iti scrie porecla ta. Zi mersi ca ai video-urile pe youtube gratuite daca te chiar intereseaza.

Majoritatea care participa la astfel de conferinte, sunt oameni care au firme, participa de curiozitate, multi utilizatori RST au fost, dar la fel si o parte din politie si nu numai. La fel cum nimeni nu este atotstiutor, toti trebuie sa invatam (care vrem).

Nu iti vine nimeni acolo cu buna stiinta sa te caute pe tine sau pe cineva anume. Faci cunostinta cu altii, relatii noi, noi posibilitati si oportunitati. Sau cei care au calcat candva stramb si vor sa se puna pe picioare. E un bun pas. Si aici nu e vorba doar despre DefCamp.

Link to comment
Share on other sites

Paranoia e maree:)). Pai ce frate, daca esti poli?ist(sau lucrezi in domeniu) n-ai voie sa fii pasionat de securitate?

Am avut ocazia(cu inca vreo 2-3 b?ie?i de pe aici) sa discutam cu o persoana care lucra in domeniul juridic. Mie personal mi s-a p?rut foarte ok omul. Daca nu te ocupi cu prostii n-ai de ce sa fii paranoic la astfel de evenimente.

Edited by SilenTx0
Link to comment
Share on other sites

Pun pariu ca cel putin o persoana dintre cei care au venit pe acolo, face bani cacalau prin frauda si totusi il doare-n cur. Ce faci la calculator si viata sociala, daca esti hacker, poate diferentia de la cer la pamant. Nu spun ca paranoia e un lucru rau, dar ti-o poti "educa" astfel incat sa nu iti apara par alb in cap inainte de a trece prin pubertate. Asta (parerea mea) e un lucru pe care foarte multi nu il inteleg si se ascund degeaba si isi creaza o paranoia fara sens.

Asa ca prin urmare, chiar va recomand sa participati la astfel de evenimente cum este DefCamp si altele (care nu imi trec prin cap momentan, dar totusi fiind la subiectul defcamp si sa nu sarim prea tare de la subiect), poate fi chiar si fun. Cum stateau baietii intr-un spatiu special pentru D-CTF, cu pizza si energizante si isi frecau neuronii pe acolo. Pacat ca nu sunt eu mai sociabil ca tare mult mi-ar fi placut sa ma bag in seama cu ei sa invat ce si cum fac si de ce.

:-BD DefCamp si ne revedem la anul! Sper sa aiba si @Nytro vre-un discurs, poate-mi iau inima-n gat sa-i spun salut macar.

Edited by awnly3jhc2g
Link to comment
Share on other sites

vedem in viata reala cate un abuz la fiecare colt de strada imbracati bine cu haine ale statului, fara sa faci nimic deosebit , aceste mizerii se rasfrang asupra ta inevitabil in oricare domeniu , vad acum ca vor ca la elevi 11a si a 12 a sa implementeze o ora in plus pentru ai invata limbaje informatice , web , c++, html, java, php, si cate si mai cate, cred ca asta va transforma romania in peste 50% din persoane doritoare de a face bani online datorita exemplelor negative data de mass media gen "gigi becali" si multi alti, mirajul e mare, infractiunea informatica la fel de mare hackari buni de ne prins, atunci vei fi pasibil de un abuz iar asta e foarte nasol, urmari, consecinte etc. nu spun ca nu e bun defcamp , ar fi perfect daca totu s-ar petrece online ,ai fi mult mai in siguranta.

tot la voi pe forum am vazut o poza in care o persoana a primit o pedeapsa ca utiliza havij si avea putty on calculator si alte cateva aplicatii, in provincie politia e mult mai redusa, iar asta duce la creearea problemelor , de multe ori nici nu vor sa te asculte, iar in hartiile alea ajungi sa vezi cum un abuz te trimite dupa gratii si tu nu poti face nimic!

Edited by x00x
Link to comment
Share on other sites

@x00x: Ai dreptate, se fac abuzuri peste tot dar nu trebuie sa fim limitati si sa gandim asa. Iti spun din experienta, am avut parte de multe abuzuri din partea lor.

Prezenta oamenilor care lucreaza in diverse structuri ale statului (SRI, MAI, etc) cred ca este binevenita la orice conferinta ce are legatura cu securitatea informatica. Chiar asta este si ideea, sa vada diferenta dintre un expert in securitate informatica (sa-i spunem generic: hacker) si un infractor care se uita sa fure banuti sau sa sparga diverse retele aiurea.

Eu nu vin la DefCamp din alte motive dar va recomand sa mergeti. Aveti ocazia sa cunoasteti oameni buni si sa discutati multe.

Link to comment
Share on other sites

Va spun eu, @tex nu vine la Defcamp deoarece ii frica ca-l rup eu in bataie (stiu cum arata)

Revenint pe subiect, din pacate justitia are o perceptie proasta (sau mai bine zis cei care controleaza justitia au). Ca sa va lamuriti uitati-va la documentarul cu Aaron Swartz, e mult prea adevarat si dramatic din pacate. Dar sa nu care cumva sa-l dati jos de pe torente!!! NOT

Glumeam, e gratis, puteti sa-l vedeti On The Line

Link to comment
Share on other sites

Si eu m-am simtit minunat. Atmosfera a fost una de vis, parca doreai ca acel moment sa dureze la nesfarsit. Prezentarile au fost si ele pe masura, cu toate ca, eu mai mult socializam cu lumea, nu am fost la toate prezentarile. Pregatirea tehnica, locatia... totul a fost perfect, nu am ce sa reprosez.

Aviz celor care nu au venit din cauza banilor: Va costa mai putin decat credeti. Daca iti cumparai bilet de Black Friday, cu 15 euro, iti gaseai o cazare impreuna cu cativa prieteni, unde te poate costa chiar si 35 RON (cum a fost la mine), si nu stai exagerat de departe de Bucuresti, ajungi la o suma de 150-200 RON.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc foarte mult de feedback, totusi astazi am trimis un mail celor care au participat unde am inclus si un formular in care ne puteti ajuta cu idei, sfaturi & sugestii pentru urmatoarele editii (puteti castiga bilete gratuite pentru editia urmatoare daca veti completa acel scurt formular).

Mai mult, ca si o completare la ce a spus @Zatarra, filmarile corelate cu prezentarile & speakerii le gasiti aici:

Meet Our Awesome Speakers | DefCamp 2014

Mersi inca o data!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc foarte mult de feedback, totusi astazi am trimis un mail celor care au participat unde am inclus si un formular in care ne puteti ajuta cu idei, sfaturi & sugestii pentru urmatoarele editii (puteti castiga bilete gratuite pentru editia urmatoare daca veti completa acel scurt formular).

Mai mult, ca si o completare la ce a spus @Zatarra, filmarile corelate cu prezentarile & speakerii le gasiti aici:

Meet Our Awesome Speakers | DefCamp 2014

Mersi inca o data!

Felicitari pentru editie si tare faza cu ISACA, nu stiam ca puteti oferi puncte.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...