Jump to content
ponta

Wireless la terase doar cu buletinul.

Recommended Posts

Legea care ii obliga pe romani sa se legitimeze inainte de a intra pe Internet

Adio cartele de telefonie mobila cumparate de la coltul strazii sau wireless gratuit. Potrivit unei modificari legislative, va trebui sa dam datele din buletin atunci cand cumparam o cartela prepay sau cand ne logam la reteaua wifi a unei terase.

Este bine sa nu va uitati buletinul acasa atunci cand vreti sa cumparati o cartela Pre Pay. Va trebui sa semnati un contract cu operatorul de telefonie mobila. O sa aveti nevoie de un act de identitate chiar si atunci cand va conectati la reteaua de internet a unui restaurant. O noua lege ii obliga pe patronii de terase sa introduca parole si wireless cu buletinul.

Mai mult, trebuie sa stiti ca tot ce faceti pe netul terasei, cafenelei sau restarurantului va fi stocat intr-un server si pastrat timp de 6 luni. Atentie, legea spune ca dupa jumatate de an informatiile colectate trebuie sterse complet.

Informatiile vor fi pastrate de providerii de internet, iar datele de contact ale persoanelor care s-au conectat vor fi stocate de catre reprezentantii restaurantului. Masura nu se aplica decat persoanelor juridice, astfel ca veti putea intra in continuare fara a va legitima pe wireless-urile din parcuri, institutii oficiale, aeroporturi si alte locuri publice.

"Brusc, din locul in care vii sa te simti bine si sa te relaxezi la o cafea, la o bere, la un suc esti nevoit sa-ti furnizezi datele personale si asta nu stiu daca va conveni cuiva”, spune, reprezentantul unui restaurant. „Sunt oameni care tin cu siguranta la datele lor personale”.

Clientii teraselor afirma si ei ca vor prefera mai curand sa foloseasca internetul de pe abonamentul personal de telefonie: "In cazul in care ar trebui sa ma legitimez pentru a ma conecta la net o sa prefer sa folosesc o conexiune proprie, e intruziv."

Deputatii care au votat pentru modificarile legislative sustin insa ca romanii vor fi protejati astfel impotriva atacurilor cibernetice. "S-a cerut de CSAT pentru cresterea sigurantei nationale”, spune deputatul Daniel Oajdea. „Daca ati savarsi un atac cibernetic sau nu stiu ce de pe internet, se poate afla identitatea dumneavoastra usor.”

Parlamentarul da si un exemplu ilustrativ: „Spre exemplu, vrei sa-ti varuiasca cineva in casa. Daca faci un contract tot iti dai datele din buletin, pentru ca altminteri nu poti sa inchei contractul."

In Romania sunt in prezent 16 milioane de posesori de cartele Pre Pay. Ei vor avea la dispozitie 6 luni ca sa-si declare identitatea, altfel cartelele lor SIM vor fi dezactivate.

Ce dracu ma nene e culmea Fratele scumpului nostru presedinte face afaceri cu mafia si astia vor sa impuna wirless cu Buletinu,ne indreptam din ce in ce mai mult spre controlarea populatiei in masa !

Sursa https://ro.stiri.yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

Bine ca poti sa iei tigari si alcool fara buletin si wireless nu =))

Se duce pe pula tara.In curand o sa ne ceara buletinu cand mergem la toalete publice.

Sincer ma socat deci asta da stire,Cum naiba sa dai buletinu dupa te trezesti cu traficanti de CNP si cu 5000 Credit la banca :)))
Link to comment
Share on other sites

Asta o sa fie o alta lege in care-si vor baga pula toti, si nu o va respecta/aplica nimeni. Teoretic, toate firmele care au baruri, restaurante, cafenele, etc cu wireless, vor trebui sa se inregistreze la Autoritatea Na?ional? de Supraveghere a Prelucr?rii Datelor cu Caracter Personal, sa desemneze persoana care prelucreaza datele, control acces la date, arhivare/stocare, etc.

Parca mai sunt legi, nu e voie sa se vanda alcool si tigari minorilor, sau sa fie utilizate bonurile de masa la plata alcoolului/tigarilor, etc, care nu le aplica/respecta nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Inutil.De ce numai la terase si nu si in parcuri etc oriunde e wireless trebuie legitimat userul.Ce ma impiedica pe mine ca sa-i dau o bere lu` Vasile intr-o terasa sa imi dea parola ca mi-am uitat buletinul?Pe de alta parte se poate monitoriza cine se conecteaza la acel wireless si cand apare unu in plus sa vina un fel de gardian sa-l ia la intrebari..[ :)) ]

Suntem condusi de niste capuse care nu stiu cum sa cheltuiasca banul public cat mai inutil.Tre` sa sara sangele din ele..

Edited by nonimporta
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Inutil.De ce numai la terase si nu si in parcuri etc oriunde e wireless trebuie legitimat userul.Ce ma impiedica pe mine ca sa-i dau o bere lu` Vasile intr-o terasa sa imi dea parola ca mi-am uitat buletinul?Pe de alta parte se poate monitoriza cine se conecteaza la acel wireless si cand apare unu in plus sa vina un fel de gardian sa-l ia la intrebari..[ :)) ]

Suntem condusi de niste capuse care nu stiu cum sa cheltuiasca banul public cat mai inutil.Tre` sa sara sangele din ele..

Scuza-ma ca iti zic, dar chiar nu ai creier. Pai legea nu e facuta ca sa fie respectata 100%. Ce mentalitate de roman de la tara ai. De ce e facuta legea anti furturi? Adica, ce te impiedica pe tine sa furi o masina si sa o dezmembrezi? De ce e facuta legea anti fals? Adica, ce te impiedica pe tine sa falsifici banii? Threadul a fost facut sa se discute pe baza legii, nu cum poti tu sa o incalci ca asta stim si noi.

Am citit pe aici si pe unii dintre voi chiar nu va duce capul deloc.

PS: In ziua de azi poti sa afli cnp-ul oricui, lasati vrajeala cu cnp.

Link to comment
Share on other sites

"Scuza-ma ca iti zic, da..."

Dar e ca legea odata publicata in MO trebuie aplicata nu la asta ne referim? Tu compari legea "antifurt" cu legea asta a wirelessului? Pai la tara sigur nu o se aplice chiar daca exista internet wireless in sat la birt dar daca furi o gaina te duci la zu haus nu? Legea este inutila cand e imposibil de aplicat.

Link to comment
Share on other sites

atat va zic ca daca se face asta eu o sa fiu numai in baruri cu parlamentari numai acolo o sa beau barem o sa pot sa fiu man in the middle ! :) daca asa lege va exista hai sa vedem ce putem sa facem si noi daca ne punem mintea umpic :)

De aia sunt si de acord cu legea pentru ca eu nu ma conectez la wifi-uri de prin oras, am 3g.

si tu baiatu-le traiesti un dulap ce sa credem noi despre tine acum daca locatia ta e in dulap ? sincer acum :) trezeste-te frate nu mai dormii ca dormi pe tine

Edited by mrtornado
Link to comment
Share on other sites

O lege de cacat care nici macar nu acopera cele mai simple cazuri posibile. De exemplu: te duci la terasa, dai buletinul si chelnerul iti da parola. Te intorci a doua zi si te conectezi direct, pentru ca ei nu sunt obligati sa schimbe parola zilnic. Evident ca n-o sa stie cine s-a conectat a doua oara. Asta e o solutie simpla care nu implica boschetari sau vreo intelegere cu angajatii terasei.

In alta ordine de idei: https://www.facebook.com/events/559807960797680

Link to comment
Share on other sites

@lulux: Vor mai face o lege. Toti detinatorii de routere (sau alte dispozitive) wireless vor fi obligati sa urmeze cursuri de securizare a retelelor wireless (aircrack-ng inclus) contra cost altfel aparatele vor fi confiscate. Amenzile vor fi grase. In acest fel economia Romaniei va creste (din taxe si licitatii) si vom scapa de saracie.

Orice fapta rea este o fapta buna. Orice pierdere este un castig.

Realitatea este cea din mintea ta. Conteaza doar unghiul din care privesti peisajul.

Link to comment
Share on other sites

...facem si cursuri,da' pe banii lor :))

Ok.legea e lege si trebuie respectata si tare sunt curios de normele metodologice de aplicare.

In mod sigur acestea vor intarzia sau vor fi de rasul lumii.

Una peste alta,nu au sa reuseasca sa puna bete-n roate unora care au idei nastrusnice.

Link to comment
Share on other sites

Abea astept sa imi ceara de la terasa buletinul si eu sa ii intreb ce nr de inregistrare are firma la Pagina principal conform legii 677/2001. :)

In schimb singurul mod legal si posibil ar putea sa configureze routerele cu captive portal ce se autentifica intr-un portal radius administrat de o firma in regula, mda, si atunci nu are voie sa stea langa tine cineva sa vada ca pui cnp real sau unul generat in captive portal.

Deci legea e prost facuta, atat ca aplicabilitate cat si ca solutie. Cel mai simplu te obligau ca daca ai wifi sa ai camere, si era mult mai decent, elegant si cred eficient.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...