Jump to content
Azraell

What should you do ?

Recommended Posts

Ai fost acuzat pentru criminalitate informatica la nivel international, interpolul si autoritatile europene au intervenit in caz.

Te-au gasit, ti-au facut mandat si sunt pe cale sa vina dupa tine.

Tu, esti un tanar, ai bani multi si cunostinte fizice in europa si in afara ei (inclusiv Rusia). Avand in vedere ca ai cunostinte, ai aflat ca autoritatile vor veni acasa la tine in 24h.

Motivul pentru care ai fost acuzat: frauda bancara (malware). Din pacate, nu poti sa-ti stergi datele din laptop, ai uitat parola care ai pus-o pe partiti, iar cheia este de 256 bytes (AES 14 cicluri de repetare).

Din pacate ai impartit cheia in 3 bucati, o parte i-ai dat-o celui mai bun prieten altau care este un rus dar el a murit cu multi ani in urma, insa fosta lui sotie detine bucata din cheia ta. A 2 a parte o detine varul tau, care recent a fost arestat pentru criminalitate informatica (acces in servere fara autorizare) insa si-a tatuat cheia pe abdomen.

Iar ultima parte din cheie o deti tu ascunsa sub carcasa laptopului.

Ai la dispozitie 24 ore sa gasesti cele 2 chei ramase, si sa le unesti impreuna cu cheia ta in asa fel incat sa poti sterge orice urma din laptopul tau.

Ce ai de gand sa faci ? Ce vei face prima data ?

Raspunsul care mi se pare cel mai interesant gandit va primi un premiu (confidential).

Primul raspuns din partea lui @sclipici pe PM. (Interesant).

Edited by Azraell
Link to comment
Share on other sites

Cheia AES este de 256 biti nu bytes. Nu ai precizat cat de lungi sunt respectivele bucati. In cazul fericit, bucata care o detii tu are o lungime mai mare sau egala cu 192 de biti. In acest poti face bruteforce pentru cei 64 de biti ramasi(realizabil pe orice statie decenta din zilele noastre).

In cazul in care bucatile sunt egale atunci as incerca intai sa recupereze bucata pe care o detine varul. Este foarte probabil ca acesta sa aiba diverse poze din vacante, preferabil de la mare/strand, recuperarea fiind astfel foarte usoara. In functie de cunostiinte as putea ruga pe cineva sa faca bruteforce pentru fragmentul de aproximativ 85 de biti ramasi. 128 de biti este considerat sigur in prezent. Bruteforcing pe ~85 de biti se poate face in cateva ore pe un cluster mediu.

Daca varul are un fragment mai mare sau egal cu 192 de biti atunci sarcina este simpla; presupunand ca lungimea fragmentului pe care il detin este, de exemplu 32 de biti, atunci trebuie sa facem bruteforce pe un fragment de 32 de biti ceea ce este foarte simplu din punct de vedere al resurselor computationale.

In cazul cel mai nefericit prietenul rus detine un fragment cu lungimea mai mare sau egala cu 192 de biti. Dupa multi ani gasirea domiciliului poate fi destul de dificila. Insa, presupunand ca avem cunostiinte am putea apela la ajutorul acestora pentru aflarea adresei la care locuieste sotia. Daca timpul in care se desfasoara lucrurile este scurt, totul se poate rezolva printr-o convorbire telefonica.

Acum, personal, daca eu as stii acest lucru as distruge laptop-ul respectiv in intregime folosindu-ma de toate mijloacele de care dispun.

Edited by Ganav
Link to comment
Share on other sites

Am primit pm de la @sclipici lafel, cu distrugerea laptopului.

Este interzis, nu aveti voie sa faceti asta, trebuie sa recuperati cheile.

Lungimea bucatilor nu se stie, e imposibil de cunoscut, trebuie sa le recuperezi si sa-ti stergi datele de pe laptop.

NU ai voie sa ataci fizic/psihic laptopul fara cheia intreaga.

Edit: am uita sa precizez, in laptop ai toate datele de contact ale prietenilor inclusiv varul si rusul), nu ai salvat datele in telefon pentru a te scapa de probe impotriva ta.

Laptop e punctul cel mai important, ai nevoie de cheia intreaga sa modifici/distrugi datele din el.

Edited by Azraell
Link to comment
Share on other sites

Ai putea trage de timp. Stii ca in 24 de ore autoritatile vor veni la tine acasa. Intre timp ai putea merge la sotia/prietenul cel mai apropiat al varului tau si sa recuperezi primul fragment de la acestia(este foarte probabil ca ei sa aibe numeroase fotografii din vacante). In timpul calatoriei ai putea verfica orice cursa de avion care are ca destinatie Rusia. Dupa ce ai obtinut fragmentul mergi la cel mai apropiat aeroport. O data ajuns in Rusia ai mai castigat timp; exista o oarecare animozitate intre autoritatile de acolo si organele internationale. Acum, folosind cunostiintele respective ai putea incepe sa cauti domiciliul sotiei amicului tau. Ai putea petrece o noapte in casa fiecarei cunostiinte(rusii sunt mult mai deschisi ca oameni decat "civilizatii" din vest).

Mai mult ca sigur cunosti numele prietenului tau cel mai bun si in consecinta si numele sotiei lui(presupunand cu nu s-a recasatorit). Acum este vorba de cateva ore pana ce ai recuperat toate fragmentele cheii. O data recuperate poti sterge/formata toate partitiile de pe laptop. Dupa aceea poti sa te intorci acasa.

Inainte de a pleca de acasa poti preciza vecinilor ca mergi in vizita la cateva cunostiinte(poti folosi aici orice pretext: o cununie, un botez, un accident, un deces, etc.)

Edited by Ganav
Link to comment
Share on other sites

Partea cu vecinii este utila atunci cand vin mascatii si sparg usa. Acestia te vor putea ajuta sustinand ca tu esti plecat in scopul rezolvarii unor chestiuni legitime. In instanta pot interveni ca si martori pentru a te sprijini. Opinia martorilor conteaza destul de mult. Cu atat mai bine cu cat cei din jur de cunosc ca fiind om cinstit si la locul lui.

Link to comment
Share on other sites

Partea cu vecinii este utila ca atunci cand vin mascatii si sparg usa acestia te vor putea ajuta sustinand ca tu esti plecat in scopul rezolvarii unor treburi legitime. In instanta pot interveni ca si martori pentru a te sprijini. Opinia martorilor conteaza destul de mult. Cu atat mai bine cu cat cei din jur de cunosc ca fiind om cinstit si la locul lui.

Total gresit, trebuie sa te intorci acasa in maxim 20-23h ca sa mai ai la dispozitie 1-3h pentru a-ti curata "petele".

Oricum, imi plac raspunsurile, sunteti baieti destepti, asteptam si alte raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Autoritatiile nu stiu ca tu stii ca ele sunt pe urmele tale. Nu trebuie sa fii acasa in data respectiva la ora respectiva. Trebuie doar sa gasesti un motiv bun sa-ti justifici "absenta".

Nu uita, vecinii te cunosc ca fiind un om cumsecade, cinstit si muncitor.

Edited by Ganav
Link to comment
Share on other sites

Ce ai de gand sa faci ? Ce vei face prima data ?

As gati spaghetti cu sos de

Iar ultima parte din cheie o detii tu ascunsa sub carcasa laptopului.
Ai la dispozitie 24 ore

Fac pe el un windows 8.1 ca este la moda.

//Pai daca am muncit atata, ca sa fac cheia cat mai greu accesibila, ca sa fiu la adapost, eu ce fac la prima urgenta? O reconstruiesc pe gratis? Ca sa ma bag singur cu curu-n pula?

@Azraell esti gabor?

Link to comment
Share on other sites

As gati spaghetti cu sos de

Fac pe el un windows 8.1 ca este la moda.

//Pai daca am muncit atata, ca sa fac cheia cat mai greu accesibila, ca sa fiu la adapost, eu ce fac la prima urgenta? O reconstruiesc pe gratis? Ca sa ma bag singur cu curu-n pula?

@sclipici au dat raspunsuri super frumoase.

Link to comment
Share on other sites

Asta e challenge pentru redusi mintal .... si ca sa fie si mai interesant, rusul inainte sa moara a vb cu oamenii de stiinta din UK si au facut un test de sarcina personalizat pentru nevasta lui, cand facea pipi pe el aparea bucata de cheie de care ai tu nevoie, treaba interesanta e ca trebuie sa o lasi chiar tu gravida.

Link to comment
Share on other sites

Inainte sa zici ca este pentru redusi mintal, Raspundemi la urmatoarea intrebare..

Daca in dreapta ta ai cea mai frumoasa Femeie din lume, si in Stanga ta cel mai pervers, Gay, cui intorci spatele??

Si acum sa revenim la subect, ai 2 variante

1) daca ai facut asa ceva, si esti convins ca vin dupa tine, raspunde la ce ai facut..

2) bagal la fiert...

Link to comment
Share on other sites

Guest CM3D

Simplu, ma urc la etaju 6, arunc laptop-u pe geam, merg jos, dau cu benzina pe el, si i dau foc, sa fiu sigur, si dupa imi sun cunostintele din rusia, ca merg la ei in vacanta.

Link to comment
Share on other sites

Inainte sa zici ca este pentru redusi mintal, Raspundemi la urmatoarea intrebare..

Daca in dreapta ta ai cea mai frumoasa Femeie din lume, si in Stanga ta cel mai pervers, Gay, cui intorci spatele??

Si acum sa revenim la subect, ai 2 variante

1) daca ai facut asa ceva, si esti convins ca vin dupa tine, raspunde la ce ai facut..

2) bagal la fiert...

La nimeni, Pun femeia sa se intoarca ea cu spatele ;) si incep sa dau

Si acum sa revenim la subiect.

Ce plm poti face la un Hard incat sa nu fi prins si sa te gaureasca aia un CUR in america ? dai cu barosu in el pana il faci felie de salam ii dai foc il topesti si il arunci in Lacul Morii si apoi il ei pe NU in brate sau daca ai 'cascaval' pleci intr-o tara unde sti ca daca esti prins nu te extradeaza aia de acolo ....

Link to comment
Share on other sites

In situatia expusa ai foarte putine "variante".Daca te-au identificat si au obtinut mandat de retinere/perchezitie, se mai pune doar problema localizarii tale.Dupa ce te-au localizat, pana cand iti bat mascatii la usa, esti supravegheat de serviciul de filaj.Daca nu ai resurse (materiale si cunostiinte/tehnologie) si nu esti coios ca Nicu Gheara singura solutie pe care o ai este sa distrugi fizic harddiscul.

Singurul motiv de bucurie este ca iti vei face varul invidios, cand te vor prinde, vei avea mai multi ani ca el (de executat).

Daca au deja mandat, esti dat si in consemn la frontiera, si te pot retine cand incerci sa pleci din tara.

Edited by Sithalkes
Link to comment
Share on other sites

"Avand in vedere ca deja mi-au luat urma cei interpolu', probabil sunt oameni care te spioneaza, ti-au pus deja camere, iti asculta telefon. Probabil asta iti e soarta daca te bagi sa furi banii altor oameni.

on: sa zicem ca probabil nu au cele de mai sus, te duci la un prieten cu hdd-ul, stergi tot, instalezi windows, criptezi iar toate datele de pe hdd, reformatezi si iti instalezi cs

oricum nu ai ce sa faci, sigur au dovezi daca au mandat / vin sa te ia probabil cea mai usoara metoda este sa fugi intr-o tara care nu acorda tratate de extradare"

scuzati de exprimarea la persoana 1, m-am pus in pielea personajului

Link to comment
Share on other sites

Pentru a recupera prima parte a cheii ai putea incerca sa o contactezi pe fosta sotie a prietenului rus pe skype sau pe facebook si a-ti da cheia, dar daca nu reusesti astfel dispui de o a doua varianta prin cunostintele din Rusia pentru a o gasi si recupera cheia in cel mai scurt timp. Pentru a obtina a doua parte a cheii care o detine varul, mai intai ai putea intra pe profilul lui de facebook sperand ca exista o poza in care se poate observa tatuajul, dar daca nu exista nici o poza ai putea suna la inchisoare ca sa vorbesti cu el (ca tot ai bani si conostinte).

Pentru a scapa cat mai repede pune laptop-ul in cuptorul cu microunde, iar tot laptop-ul se va arde fiind imposibila recuperarea fisierelor din el.

Link to comment
Share on other sites

Ar putea fi interesant challenge-ul, insa a fost formulat foarte retardat.

Ca sa stergi niste date, nu trebuie sa le decriptezi inainte, le stergi direct.

Daca stii ca vine politia dupa tine, doar nu stai sa stergi ce ai pe laptop, distrugi hardul direct si aia e.

Si sa fim seriosi, este AES de 256 de biti. Doar daca vine NSA-ul dupa tine ar trebui sa iti faci griji.

Link to comment
Share on other sites

Zici ca ai nevoie sa gasesti cheia criptata pentru a sterge informatiile compromitatoare de pe hard.Cum au zis cei de mai sus ARUNCI/ARZI/SPARGI/TOPESTI acel hard.Daca chiar vrei sa te complici mergi la un cabinet de pshiho-terapie, te supui la o hipnoza poate iti amintesti celelalte bucati din cheie.De var nu prea ai cum sa dai ca e la zdup si vizite nu se dau in 24 de h.

Link to comment
Share on other sites

Sunt doua probleme distincte: recuperarea cheii si distrugerea ei (din moment ce nu distrug laptopul, presupun ca vreau sa accesez restul dupa ce se termina totul).

Pentru partea mea de cheie e simplu: o citesc, dupa care o distrug.

Partea varului e mai greu de aflat pentru ca nu-i stiu datele de contact, dar fiind ruda, i le pot afla relativ usor. Dupa ce le aflu am trei variante: 1) caut poze cu el; 2) intreb o ruda care l-a vazut dezbracat; 3) ii fac o vizita la puscarie (din cate stiu nu poti face vizite oricand, dar, avand bani, poti mitui un gardian). De data asta nu mai am cum sa distrug cheia, deci trebuie sa consider bucata respectiva ca fiind compromisa.

Partea rusului e cea mai grea, pentru ca presupun ca nu mai e ruda sau prieten apropiat si nu pot da de el asa de usor. Aici sunt mai multe variante: 1) ii caut sotia in cartea de telefoane (mai exista asa ceva?) si o intreb care-i cheia (neaparat de pe un telefon nou cumparat); 2) caut in cartea de telefoane un prieten de-ai rusului si il rog sa-mi trimita cheia (si pe el il sun de pe un telefon nou cumparat, dar de data asta e mai sigur, pentru ca in cel mai rau caz vor afla pe cine am sunat, dar respectivul nu detine cheia si poate sustine oricand ca n-a avut nicio legatura cu ea); 3) fac brute force pe partea lui si eventual cumpar "putere de calcul" ca sa mearga totul mai rapid.

[...] asteptam si alte raspunsuri.

Sunteti mai multi? :D

Link to comment
Share on other sites

Incredibile raspunsuri, sunteti de apreciat toti si nu glumesc, inteligenta curge prin voi.

Totusi, propun ca @fusername (ban pentru o perioada de timp, sa se calmeze)

Avanda in vedere ca toti aveti niste raspunsuri geniale, maine am sa le postez aici pe fiecare-n parte, si facem o tombola, fiecare raspuns isi va insusi in numar iar cel care va iesi pe random.org va castiga (nu sunt sigur daca voi face asta, sunt 2-3 raspunsuri care-mi plac enorm si as vrea sa le desemnez castigatoare, dar ramane de vazut).

Link to comment
Share on other sites

Din pacate, nu poti sa-ti stergi datele din laptop, ai uitat parola

De ce ai avea nevoie s? ?tergi datele când ai putea pur ?i simplu s? scapi de laptop ?

https://rstforums.com/forum/86577-what-should-you-do.rst#post555985

De ce nu poti pur si simplu sa citesti atent topicul ?

Pentru c? nu stau s? citesc totul, dac? era a?a important specificai în primul post.

Oricum mi se pare ilogic...

Dac? mi s-ar fi întâmpla asta vreodat? nu mi-ar spune o voce din cer "Fiule, nu ai voie s?-?i dai foc la laptop"

Edited by EAdrian
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...