Jump to content
Azraell

What should you do ?

Recommended Posts

https://rstforums.com/forum/86577-what-should-you-do.rst#post555985

De ce nu poti pur si simplu sa citesti atent topicul ?

Zici sa nu ne atingem de laptop? Pai in cazul asta as da foc la casa si as fugi ca o fetita, si m-ar durea in basca, si uite ca iti respect si cerinta de a nu a ma atinge de laptop, ca practic nu ma ating direct de el...

Link to comment
Share on other sites

Totusi, propun ca @fusername (ban pentru o perioada de timp, sa se calmeze)

imi cer scuze daca am fost putin obraznic dar am crezut ca fac o gluma bunna. nu am crezut ca te superi. poti retrage reclamatia te rog frumos pt ca nu vreau sa iau ban. impacarea partilor inlatura caracterul penal al faptei

acum hai sa-ti dau un raspuns frumos la obiect conform cerintelor problemei, iar daca iti place poate ma adaugi si pe mine la tombola:

Tu, esti un tanar, ai bani multi si cunostinte fizice in europa si in afara ei (inclusiv Rusia). Avand in vedere ca ai cunostinte, ai aflat ca autoritatile vor veni acasa la tine in 24h.

primele 2 strofe exprima sinergia dintre poetul-personaj si universul in care traieste, cu bune, cu rele.

sunt un tanar plin de bani

dar am dat peste dujmani

mi-au luat urma da-i in sange

am cunostinte fizice

europa cat de mare

o am toata la picioare

chiar si-afar' de europa

in rusia petrec moca

am fost informat de graba

ca trebe s-o iau la laba goana

ca in mai putin de-o zi

organele vor sosi

==========================

Motivul pentru care ai fost acuzat: frauda bancara (malware). Din pacate, nu poti sa-ti stergi datele din laptop, ai uitat parola care ai pus-o pe partiti, iar cheia este de 256 bytes (AES 14 cicluri de repetare).

a doua parte a poesiei infatiseaza lait-motivul.

stau si ma gandesc acum

ca am fost mare nebun

cand dadeam cu malware

in institutii (financiar-)bancare

dau sa sterg urmele toate

dar stupoare: nu se poate

am uitat complet de cheie

14 cicluri- diaree

===========================

Din pacate ai impartit cheia in 3 bucati, o parte i-ai dat-o celui mai bun prieten altau care este un rus dar el a murit cu multi ani in urma, insa fosta lui sotie detine bucata din cheia ta. A 2 a parte o detine varul tau, care recent a fost arestat pentru criminalitate informatica (acces in servere fara autorizare) insa si-a tatuat cheia pe abdomen.

Iar ultima parte din cheie o deti tu ascunsa sub carcasa laptopului.

in conntinuare personajul principal rememoreaza faptele de vitejie din tinerete, cand a sfaramat cheia in 3 bucati distincte, pe care le-a imprastiat in lumea larga. se face vorbire de rusi, veri, tatuaje si acces in servere fara autorizatie. folosirea in aceiasi fraza a cuvantului "sotie" urmat la scurta distanta de cuvantul "bucata" ne trimite cu gandul la realwifestories.com

multi prieteni am avut

insa unul s-a futut

pretenul meu cel mai bun

rusul ivan cel nebun

dar sotia sa

superba dasha

plange si suspina

tinand "cheia"-n mana

despre var ce sa va spun

a-ncercat sa dea un tun

dar l-au prins pe saracut

si-a cazut din tun in put

in parnaie-i liniste

numerele mistice

pe burta la varu'

lumineaza ceru

ultimul fragment de cheie

care-mi tot face belele

il detin chiar eu va spui

sub carcasa leptopului

===============================

Ai la dispozitie 24 ore sa gasesti cele 2 chei ramase, si sa le unesti impreuna cu cheia ta in asa fel incat sa poti sterge orice urma din laptopul tau.

Ce ai de gand sa faci ? Ce vei face prima data ?

autorul ne tine in suspans si nu ne dezvaluie deznodamantul basmului. personajul beneficiaza de un deadline de 24h pt a sterge urmele ursului din laptop. ce va face? ce va face PRIMA DATA?? acestea sunt 2 intrebari care-l mistuie pe autor.

ceasul ticaie usor

simt ca ma topesc de dor

de dor de chei si de yale

si de pasari migratoare..

ca o pasare-as zbura

pana in brasilia

azil politic as lua

si la fotbal m-as uita

FARSIT

Link to comment
Share on other sites

OFF//

Bai Azraell tu nu esti sanatos la cap? ce ban ? tu nu vezi ca 90% din oamenii care au postat in topicul tau te-au luat la misto ! si restul de 10% au dat aceleasi raspunsuri.

Ai vrut sa faci si tu ceva dar a iesit un kk, si acum ne tragi pe noi la raspundere ca nu iti raspundem serios la porcariile tale.

Si stai linistit ca moderatorii de pe acest forum au vazut tot ce sa postat aici, daca ei considera ca eu am gresit cu ceva sau alcineva, eram demult zburati, asa ca lasa ciocul mic si nu mai plange ca un copil de gradinita la mami, si data viitoare vino cu ceva serios.

ON//

O aberatie de challenge dupa cum spuneam, daca zici ca ai 24 de ore la dispozitie sa faci rost de parola aia....ce este mai usor sa distrugi HDD sau sa stai sa ei legatura cu rudele rusului, si cu varatu puscarias ???? tu deja ai esti urmarit ai totul ascultat ... mai bine faci totul fara sa stie nimeni si distrugi hdd, decat sa stai sa iei legatura cu toti.

*PS stai linisit ca nu am nevoie de premiul tau,

Edited by ZeroDoi
Link to comment
Share on other sites

M? gândesc c? a? putea confec?iona un electromagnet ?i dac? l-a? apropia de HDD pentru câteva secunde.. devine inutil, se duce tot de pe el. În felul ?sta, nu m? ating fizic de laptop ?i toate datele dispar. De asemenea, m? gândesc s? cump?r un router Wi-Fi ?i s?-l las f?r? parol?.. s? dau impresia c? nu e vina mea ?i c? defapt eu sunt o victim? iar adev?ratul infractor informatic e prin vecini.

Link to comment
Share on other sites

Stati molcom, nu da nimeni ban lui sulea. E din 2010 omul si nu are nici macar un warn. Plus ca nu am vazut vreodata sa vorbeasca prostii.

Era sa uit, Azraell este Reckon si avem un mesaj lasat de la bunul nostru sef de trib sa-i dam ban pe unde-l prindem.

M? gândesc c? a? putea confec?iona un electromagnet ?i dac? l-a? apropia de HDD pentru câteva secunde.. devine inutil, se duce tot de pe el. În felul ?sta, nu m? ating fizic de laptop ?i toate datele dispar.

Nu, carcasele hdd-urilor sunt facute dintr-un aliaj cu duraluminiu. Se numeste 'rupere magnetica' (principiul este acelasi cu cusca Faraday)

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...