Jump to content
CristianRoflmao

Nu pot instala windows x64

Recommended Posts

Salut am o problema cu un laptop Hp .. pur si simplu nu pot instala windows pe 64 biti am incercat 8.1 8 8.1 updated plm si 7 si nu merge da eroare.. ba se blocheaza la 88 89 87 .. am incercat ubuntu pe 64 biti si merge..

si am bagat windows 8 pe 32 biti si numi citeste toti rami am bagat 2x4gb si imi zice ca am 8gb instalati dar imi arata doar 2.5 gb ca am si 5.5 gb hardware reserved.

Any ideea?

PS: am mai avut pe el windows pe 64 biti ..

Link to comment
Share on other sites

Spune-mi exact modelul si te ajut eu... @CristianRoflmao e normal sa-ti arate 2.5 Gb pe Windows x86, toate variantele de Win x86 folosesc pana la 4Gb RAM si o sa-ti arate 2.75-3.75, cel mai probabil 3.25 usable.

Daca ai peste 4 Gb RAM trebuie instalat Win x64

Instalezi de pe DVD? Daca da, incearca de pe un stick, folosind Windows 7 USB/DVD download tool

Edited by george2013
Link to comment
Share on other sites

cum zice si george2013, e normal sa nu iti vada toti rami pe 32 de biti. Eu as recomanda sa iti faci un usb bootabil cu Rufus. Exista posibilitatea ca si usb-ul sau dvd-ul sa nu fie bune.

Am bootat si de pe dvd si de pe stick (facut cu iso to usb) si la fel.. faza e ca windows-ul ce am incercat sa-l bag 8.1 x64 l-am mai bagat si mai de mult pe laptop si a mers :( si nu inteleg acuma de ce nu a mers..

Am o idee : Cand ti-l instalezi, tu iti pastrezi partitiile? Daca da, sterge absolut orice partitie veche, si fa altele noi.

Am sters partitile,am creat altele,am facut 2 partiti,3 partiti si tot asa nu mere.. se blocheaza ba la 88-89 si apoi da eroare ca source is not accesible sau ceva de genu.. Asta se intampla la getting files ready.. si ramane blocat cateva minute dupa care da eroare

Modelul e hp dv6 .. nu i stiu seria aia..are i7 8gb ram 500 hdd si video radeon 7690xt ..

Link to comment
Share on other sites

Poate cel pe x64 e mai mare, sau isi aloca altfel fisierele pe hdd.

Incearca sa muti hdd ul pe alt pc si sa instalezi win. Daca nu merge nici asa ia un soft ptr bad-uri (iti face o optimizare a hdd-ului si aloca adresele cu bad-uri in alta parte, din cunostintele mele..)

Sau cumpara un ssd and.. Be amazed.

Link to comment
Share on other sites

Poate cel pe x64 e mai mare, sau isi aloca altfel fisierele pe hdd.

Incearca sa muti hdd ul pe alt pc si sa instalezi win. Daca nu merge nici asa ia un soft ptr bad-uri (iti face o optimizare a hdd-ului si aloca adresele cu bad-uri in alta parte, din cunostintele mele..)

Sau cumpara un ssd and.. Be amazed.

am sa incerc cu hiren's boot..sa vad poate are bad-uri.

am alt laptop nu folosesc ala si am ssd pe el ;)

Link to comment
Share on other sites

din aia 500 de gb fa decat o partitie de ~40 gb sa mearga mai repede treaba,scaneaz-o de baduri dai format si instaleaza acolo.Daca merge totul normal formateaza si restul de 460~

Daca zici ca ai mai instalat kitul respectiv da-i un reset la bios poate ai modificat ceva intre timp acolo.

Edited by rhv
Link to comment
Share on other sites

Spune-mi exact modelul si te ajut eu... @CristianRoflmao e normal sa-ti arate 2.5 Gb pe Windows x86, toate variantele de Win x86 folosesc pana la 4Gb RAM si o sa-ti arate 2.75-3.75, cel mai probabil 3.25 usable.

Daca ai peste 4 Gb RAM trebuie instalat Win x64

Instalezi de pe DVD? Daca da, incearca de pe un stick, folosind Windows 7 USB/DVD download tool

am incercat cu Windows 7 USB/DVD download tool si a mers mersi :)

Sunt curios de ce nu a mers sa instalez cu iso to usb ca am mai instalat pe laptop windowsul de pe stick cu programu ala :-?

Link to comment
Share on other sites

@ tqcsu ce zici acolo ? diskpart este un utilitar command-line pentru partitionarea HDD-ului. Ce treaba are vaca cu stampila de la primarie ? Pe langa faptul ca tre sa stai sa inveti toate comenzile pe care sunt sigur ca nici tu nu le stii pe dinafara, e destul de greoi de folosit pentru un incepator. Asta face Windows-ul by default, pe XP nu se aloca cum trebuie in cazul SSD-urilor.

Eu primesc warn-uri ca ma enervez si e @Maximus cu ochii pe mine ca pe butelie.

Citeste in plm cu atentie ce se discuta, simti ca te depaseste, stai pe margine sau incearca sa intelegi si sa inveti.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...