Jump to content
borosciprian

Cum sa ma conectez la alt pc prin whireless?

Recommended Posts

Nu este foarte clar ceea ce ceri. Parola de la Wi-Fi iti poate oferi acces doar la WLAN-ul sau hotspot-ul acelei persoane, nu si la statia de lucru(in sensul de a rula comenzi). Ai putea face sniffing pe retea folosind utilitare ca wireshark sau tcpdump. Ai mai putea folosi si ettercap pentru a face ARP poisoning; in felul acesta ai putea prelua accesul la diverse conturi ale respectivei persoane precum ymail, gmail, facebook, etc..

Persoana in cauza ar putea avea RDP enabled(presupunand ca lucreaza pe o statie Windows) atunci ai putea incerca sa faci bruteforce sau sa incerci parola Wi-Fi(nu se stie niciodata).

Nu ai nicio garantie ca fisierele acelea nu au fost deja raspandite. Deci, exista sanse sa nu rezolvi problema doar prin accesul la acel calculator.

Edited by Ganav
Link to comment
Share on other sites

PE windows 8, cand te conectezi la o retea wireless, te intreaba daca vrei sa faci sharing cu acea retea, si poti sa apesi Yes/No. Daca amandoi apasati pe Yes, se face sharing, daca nu ma insel. Sau cand iti apare un pop-up de la firewall cu "Choose type of connectino: Public/Work/Home Network", daca selectezi "Home network" tot se face sharing, cred.

Link to comment
Share on other sites

PE windows 8, cand te conectezi la o retea wireless, te intreaba daca vrei sa faci sharing cu acea retea, si poti sa apesi Yes/No. Daca amandoi apasati pe Yes, se face sharing, daca nu ma insel. Sau cand iti apare un pop-up de la firewall cu "Choose type of connectino: Public/Work/Home Network", daca selectezi "Home network" tot se face sharing, cred.

Se face doar pe "Public Folders", trebuie niste setari pentru homegrup + parola.

+ el a spus ca are XP SP3, s-ar putea totusi sa gasesca vreun exploit, dar conteaza si ce antivirus are, sa nu-i detecteze reverse shell. E putin de munca, si daca e incepator....doar norocul o sa-l ajute.

Link to comment
Share on other sites

ai putea sa incerci folosind social engineering, sa ma corecteze cei cu mai multa experienta, dar imi aduc aminte ca eu am rezolvat o problema similara in felul asta, incearca SET, metasploit browser autopwn defapt sa creezi un site similar google sau ceva de genu si dai linkul sa il acceseze, cred ca exista si posibilitatea trimiterii unui program infectat care sa iti dea acces,

Eu am facut ceva similar acum ceva timp, sau daca tot poti sa te conectezi pe rooteru lui incearca cateva programe de pentest for network....

Link to comment
Share on other sites

- daca e vb. de un xp , se poate incepe cu ultimul pack metasploit (free pe net 'metasploit punct com') + armitage , ca sa nu te blochezi in linie de comanda

- dar cum spunea si 'javluc' : " incearca cateva programe de pentest for network...." nu conteaza ca esti pe wireless , esti in retea

-burpsuite , captureaza mai mult decat e nevoie din trafic (SSLstrip) . KALI sau WIFISLAX , probabil ar fi mai util , de folosit

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...