Jump to content
bDyds

Ce CMS sa folosesc pentru a vinde licente?

Recommended Posts

Salut, am un prieten care vrea sa isi deschida un online shop si trebuie sa vanda licenta. Cum nu stie PHP, m-a rugat pe mine sa ma ocup. Stiti vreun CMS care sa aiba posibilitate sa adaugi licente in cPanel si atunci cand cumpara cineva sa afiseze o licenta random si dupa sa o stearga din lista?

Daca nu exista, o sa fac eu un script care verifica daca referer este paypal.com, daca da citeste o linie dintr-un txt, o afiseaza si dupa o sterge din fisier.

Link to comment
Share on other sites

Da, doar tu, eu si alte 700 de persoane care vad topicul asta din care macar 5 stiu despre ce site e vorba si tu probabil nici macar nu-i cunosti.

Use this

https://developer.paypal.com/webapps/developer/docs/classic/products/instant-payment-notification/

also

https://developer.paypal.com/docs/classic/express-checkout/integration-guide/ECGettingStarted/

also

https://developer.paypal.com/docs/classic/payflow/gs_payflow/

Bun pai....

in magazinul ala online integrrezi de exemplu express-checkout unde setezi un ipn url .... si in functie de ce configurari faci o sa primesti pe acel link notificari pentru tranzactie. daca s-a creat tranzactia, daca o facut cancelled, daca e completed etc...si poti automat in baza de date sa iti schimbul statusul la invoice sau sa faci ce vrei tu cu informatia aia.

daca folosesti un e-commerce platform... majoritatea au deja bundler-uri sau plugin-uri sau depinde de arhitectura, gata facute, numa sa integrezi respectivul packet cu paypal....

_)_ @1337

Edited by black_death_c4t
Link to comment
Share on other sites

Ai primit mai sus niste linkuri catre documentatia API-urilor de la PayPal. Noi cei care "am sarit pe tine" am vrut sa iti demonstram ca ideea de a te ghida dupa `Referer` este foarte rea. Daca te-ai fi apucat sa creezi aplicatia web si faceai aceasta greseala cu siguranta ai fi avut pierderi.

Link to comment
Share on other sites

bDyds daca nu te pricepi sa fol info primita de la totti93, de ce nu faci in felul urmator:

fol. Wordpress + WooCommerce pt proiectul vostru..le configurati, adaugati continutul etc. iar plata - validarea - trimiterea lic. sa se faca astfel.

Userul intra pe site..alege lic pe care doreste sa le cumpere, plateste prin paypal sau altele si trimite comanda.

Voi primiti comanda..o validati iar in max. 24h trimiteti licenta ceruta, prin mail.

Nu mi se pare o mare rusine ca aceasta operatiune sa fie manuala + k am mai vazut la N site-uri asa ceva (puteti configura sa trimita un mail automat user0ului care a facut plata cum ca, comanda este in curs de validare) iar pe langa asta, daca sunteti la inceput sa nu credeti ca o sa aveti 1000 de cereri/zi iar cu timpul o sa investiti intr-o astfel de aplicatie care sa faca lucrul asta automat.

P.S.

informeaza-te mai bine despre woocommerce plugin s-ar putea sa mearga la ce ai tu nevoie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...