Jump to content
-Immortal-

[SUGESTIE] Categorie Reviews

Merita?  

10 members have voted

  1. 1. Merita?

    • DA
      7
    • NU
      3


Recommended Posts

Propun sa se faca o categorie "Reviews", impartita in 3 ramuri, una pentru software de securitate, si una pentru software de uz casnic sau ceva asemanator... Iar reviews-urile care nu se incadreaza nicaieri, si sa zicem ca sunt despre un magazin de componente PC, etc, sa fie in sectiunea "Alte review-uri", sau ceva asemanator...

Pareri?

Link to comment
Share on other sites

Eu am votat "DA", chiar propusesem ceva asemanator la Area51 cu ceva timp in urma. Totusi, am doua nedumeriri care ma impiedica sa promovez prea tare ideea:

1. Cine scrie review-urile? Nu avem foarte multe topicuri care sa contina texte bine structurate, obiective, creatie proprie a autorului. Nu vrem inca o categorie nefolosita, nu? Tu ai scrie ceva review-uri?

2. Poti sa convingi cativa vendori sa iti dea softurile in teste? Cele mai interesante ar fi review-urile pentru softurile pe bani, dar nu cred ca vei cumpara ceva doar ca sa ii faci review. Si nici nu se preteaza sa faci review unui soft piratat.

Link to comment
Share on other sites

@TheTime

1. Softurile pe bani serioase au trial.

2. Daca nu exista asta nu inseamna ca nu pot fi facute. De exemplu, eu o sa ma ocup de chestia asta, ori o sa fac eu un review, ori daca gasesc ceva interesant care merita, o sa il aduc si aici

Luati in considerare si aspectele astea 2.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa inteleaga toata lumea: nu facem categorii noi daca nu exista deja minim 100 de topicuri care s-ar incadra in acea categorie.

@Nytro

Si asta e o regula din Decalog...sau? Asta nu inseamna ca nu exista initiativa, de exemplu eu o sa incep sa postez acolo, poate se mai gasesc cativa care sunt de acord cu ideea, si uite asa se umple si sectiunea aia. E destul de nasol sa lipseasca o astfel de categorie dintr-un forum care are si o latura dedicata "IT-ului" sa zicem, si chiar a securitatii, pentru ca vor aparea si reviewuri pentru softuri de securitate, si altele...Intelegi ideea.

Link to comment
Share on other sites

Sa te vad ca faci 10 reviewuri. Pana atunci, nici nu punem problema pentru a astfel de categorie, mai ales ca nu are legatura cu securitatea IT. Sunt ironic, nu incerca sa scrii pentru ca nu ai ce sa scrii la un "review de program". Si nu ajuta pe nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Sunt deacord cu @TheTime, in special punctul 1.

Un Review presupune o analiza specifica, cat mai completa, care exprima in mod just punctul de vedere al celui care o realizeaza.

Am vazut ca ai postat recent:

https://rstforums.com/forum/showthread.php?p=558850

Ala nu este un review, este doar un copy-paste... Un review presupune mai mult de atat...

Nu am zis ca ala e review, doar am adus in discutie softul respectiv. Crede-ma ca stiu ce inseamna un review, am fost beta tester la Avira (nu angajat sau mai stiu eu, m-am inscris in program) ... :)

Link to comment
Share on other sites

Nu am zis ca ala e review, doar am adus in discutie softul respectiv. Crede-ma ca stiu ce inseamna un review, am fost beta tester la Avira (nu angajat sau mai stiu eu, m-am inscris in program) ... :)

Este bine ca faci diferenta - nu era destul de clar avand in vedere activitatea ta pe forum.

Probabil ca 10 review-uri de calitate ar motiva suficient adminii sa grupeze totul intr-o categorie separata. Succes! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Daca nu reusesti sa faci un review in intregime facut de tine, cu informatii noi, bine structurat, nu va citi nimeni. Review-urile se fac pe bloguri/site-uri, nu forumuri. Plus de asta cum a zis si Nytro, nu prea am vazut persoane sa faca asta pe aici.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...