Jump to content
MostWanteD

intrebare job

Recommended Posts

am gasit impreuna cu prietena mea oportunitatea de a pleca in canada, eu ca sofer pentru familie (tatal e un ambasadorul canadei in camerun ) ideea e ca. banii sunt multi, se ocupa de vize, bilete de avion, ne asigura un apartament... dar

anuntul l-am gasit pe olx, era intr.o romana ca pe google translate, am trimis msg cu cvuri pt ca nu era nr de tel, am primit rasp in engleza sa trimitem cvurile la un anumit mail, am primit raspuns ca s.au uitat peste ele si suntem potriviti plus un mini interviu de vreo 10 intrebari, am raspuns la ele, am primit raspuns pozitiv, cu partea de salarizare, program..etc, faptul ca vom avea contracte pe 2 ani, sa trimitem niste documente sa poata face actele pt vize,sa ne trimita noua, si sa ne trimita la bucuresti sa luam stampilele pe pasapoarte. plus ca platesc ei avionul...

formularea mailurilor,informatiile care le-am primit, totul pare autentic, dar parca e o oportunitate prea mare..chit ca am avut ghinion toata viata, asa ca va cer ajutorul cu niste pareri, informatii..cum as putea sa verific mai in amanunt toata treaba asta....o sa le propun sa facem un video call

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic. Imi suna ciudat faza ca anuntul e de pe olx, dar daca iti face viza , si toate alea sa ai intrare acolo.. ti-ai putea gasi un job foarte usor acolo, doar sa gasesti undeva sa stai in chirie.. in caz daca jobul in sine e o teapa.. oricum nu exista ghinion sau noroc, viata tio faci cu mana ta.. deci merita incercat. totusi posteaza aici sa vedem si noi.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Esti totusi vechi aici si trebuie sa am putin respect, deci reformulez mai placut vizual: tu chiar ai crezut o secunda asa ceva?

Crede-ma, ca daca vreau sa fraieresc pe cineva, iti trimit e-mail care pare a fi si de la presedinte. Atat timp cat este motivat sa dea o teapa, o va da intr-un mare stil. Lasa dovezile, gandeste putin logic.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu a cerut bani, cum ii da teapa ??? Gandim si noi LOGIC ??

Treaba cu video-call o poti face : atunci iti poti da seama, pune-o pe nevasta sa iti dea numele lu' ala care lucreaza la ambasada ( ori cauti pe net informatii despre el, ori suni la ambasada la ei si te interesezi de soarta lui-daca e angajat acolo sau nu ).

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Chiar vrei sa-ti exemplific aici ce-ti poate face tie si prietenei tale niste necunoscuti intr-o tara straina?

Sa detaliem: ai un nr de telefon? Ai un nume? Ai cu ce sa te intorci inapoi daca ei se razgandesc? Ai unde sa dormi?

Pana la urma noi putem sa vorbim aici 3 zile, tu decizi. Viata ta, norocul/ghinionul tau. Eu doar ti-am dat un sfat si nu pot decat sa-ti urez succes.

De unde stii ca pe prietena ta nu o baga sa faca bani si pe tine te taie pentru organe?

Eu sunt sceptic cand ma cheama la interviuri in alt oras si tu te duci pe alt continent.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

o sa revin cu detalii. intre timp nu pot sa inteleg mentalitatea romanilor mancatori de cacat, hateri, etc...adica astia voi care puneti raul inainte. NU AM NIMIC DE PIERDUT BA. oamenii cica urmeaza sa imi trimita niste acte pt vize, si bilete, etc. plus ca nu voi pleca fara contact vizual ...va tin la curent. plus ca am un sentiment bun in leg cu chestia asta..si am avut ghinion toata viata. ce pula mea!

Link to comment
Share on other sites

o sa revin cu detalii. intre timp nu pot sa inteleg mentalitatea romanilor mancatori de cacat, hateri, etc...adica astia voi care puneti raul inainte. NU AM NIMIC DE PIERDUT BA. oamenii cica urmeaza sa imi trimita niste acte pt vize, si bilete, etc. plus ca nu voi pleca fara contact vizual ...va tin la curent. plus ca am un sentiment bun in leg cu chestia asta..si am avut ghinion toata viata. ce pula mea!

Deschide ochii ma si nu mai visa. Nimeni nu-ti vrea raul.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca intr-un final o sa iti ceara niste bani pt ceva acte neprevazute sa le trimiti in cameroon cam asta e tactica.Sau iti pot fura identitatea si te trezesti cu datorii si cine stie ce transferuri de bani facute in numele tau.Eu iti doresc numai bine si sa iti iasa asa cum vrei,totusi e mai bine sa pui raul inainte zic eu, adica sa te gandesti la toate aspectele;Daca zici ca o sa lucrezi la ambasadorul canadei in cameroon banuiesc ca i se poate afla mailul macar cel de servici de pe siteurile oficiale ,dai un mail si intreaba-l "bai nene tu esti ala cu anuntul de pe olx?" :))

Edited by nonimporta
Link to comment
Share on other sites

o sa revin cu detalii. intre timp nu pot sa inteleg mentalitatea romanilor mancatori de cacat, hateri, etc...adica astia voi care puneti raul inainte. NU AM NIMIC DE PIERDUT BA. oamenii cica urmeaza sa imi trimita niste acte pt vize, si bilete, etc. plus ca nu voi pleca fara contact vizual ...va tin la curent. plus ca am un sentiment bun in leg cu chestia asta..si am avut ghinion toata viata. ce pula mea!

Atunci de ce ai mai cerut parerea noastra? Doar ca sa faci un post( sau 50 din cate vad) in plus?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...