Jump to content
MostWanteD

intrebare job

Recommended Posts

@MostWanteD, sa inteleg ca tu ai facut topicul asta doar ca sa iti auzi laude? Exact ca femeia care zice "ce bine imi sta, tu ce parere ai?" si ea asteapta defapt sa ii dai dreptate. Mai accepta pareri omule (asta ai si cerut, printre altele) si gandeste-te ca viata nu-i roz.

Edited by alexandruth
Link to comment
Share on other sites

Received: by 10.64.246.164 with SMTP id xx4csp11788iec;

Sat, 19 Jul 2014 16:57:30 -0700 (PDT)

Return-Path: <cristianegiroux@gmail.com>

Received-SPF: pass (google.com: domain of cristianegiroux@gmail.com designates 10.236.104.231 as permitted sender) client-ip=10.236.104.231

Authentication-Results: mr.google.com;

Ceea ce mi se pare ingrijorator este faptul ca foloseste servicii de mail publice/gratuite. Ambasada Canadei chiar nu isi permite un serviciu propriu de webhosting cu un SMTP?

Si numele Cristiane Giroux este gresit. Ar fi trebuit sa fie Christiane Giroux (este de origine franceza). Ai putea sa imi dai tot mesajul prin pm? poate chiar si altora care sunt interesati, sau poate sa il postezi in intregime(fara datele personale desigur). Se pare ca micutii vor sa se joace.

Sunt sanse destul de ridicate ca partenerii tai de afaceri sa fie similari cu cei de aici:

Edited by Ganav
Link to comment
Share on other sites

Decizia nu va apartine voua oricum.

O persoana mental echilibrata n-are nevoie de un forum pentru a lua o decizie.

De as fi in locul lui, indiferent daca alegerea mea ar fi de bun augur sau un esec total n-ar avea nici o importanta, e vorba despre mine, asumandu-mi raspunderea pentru deciziile mele.

Ceea ce ar trebui sa faci si tu :)

Link to comment
Share on other sites

Stii ca acum ceva ani, in Romania faceai rate la orice banca doar cu buletinul? N-ai de unde sa stii ce legi sunt acolo, poate face acte false pe numele tau.. Se poate intampla orice. Gandeste-te numai ca tu si nevasta ta o sa mergeti intr-un oras unde nu cunoasteti pe nimeni, acolo va tine documentele si faceti pe sclavi(Doamne fereste). Greu in ziua de azi sa gasesti asa ceva pe internet.. Eu iti zic inainte de a face un pas asa mare sa verifici mai bine, cat de bine posibil... Totusi iti urez succes, sperand se fie adevarat!

Link to comment
Share on other sites

Din pacate, cel mai probabil, ceea ce cauta ei este sa gaseasca "sclavi"(literalmente). Dupa cum a postat cineva aici, ei promit, si chiar platesc toate actele necesare drumului, dar in momentul in care ajungi acolo, este amenintat, batut, ti se iau toate actele, inchis undeva, si pus sa lucrezi dumnezeu stie pe unde, cel mai probabil fara sa primesti un ban. Este un lucru trist, dar chestii din astea se intampla foarte des.

Ca o regula de aur, "Daca e prea bun ca sa fie adevarat, probabil nu este". Sfatul meu, daca ai de gand sa faci asa ceva este urmatorul. Lasa vorba la cunostinte/prieteni/rude din tara, si daca nu dai nici un semn de viata in maxim 2-3 zile de la plecare, sa anunte la ambasata/politie, le lasi toate datele pe care le-ai primit, adrese, mail-uri, tot. De asemenea daca poti ascunde pe undeva un smartphone cu gps ar fi si mai bine, preferabil sa il ti inchis cu bateria scoasa in perioada in care ajungeti acolo si faceti actele si toate cele. De asemenea te rog tine cont, tu ai venit sa ne intrebi ce parere avem, iar multi dintre noi au vazut riscul foarte mare ca aceasta sa fie o teapa. In principal, daca se cauta joburi pentru Canada, se cauta prin alte cai, sunt programe speciale pentru asta, nu printr-un site de vanzari.

Parerea mea. Sper sa ai noroc si sa auzim cu bine de la tine din Canada.

Link to comment
Share on other sites

Orice teapa buna iti da impreisa ca nu ai nimic de peirdut... dar asta e deja penibila ...

WAKE UP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111111111111111111111111

Va asigura si un apartament =))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Link to comment
Share on other sites

Pe langa faptul ca exista telefoane oficiale unde poti sa suni... Lumea vad ca nu a observat ca tu ai gasit job in Canada si nu in Camerun.

Poti sa le faci jocul, daca este fake, ei prezinta in general totul ca laptele si mierea, iti trimit contracte sa semnezi si alte chestii care ii fac sa para legitimi, iar la ultimul pas cand esti cu bagajele in mana o sa iti ceara bani de rezervare camera hotel 100 euro, sau bani pentru taxa de permis de munca, sau alte inventii.

Exista job-uri bune si poti sa ai noroc. Insa este putin probabil ca sa fii tu chiar ala lucky-shot cand cineva pune pe OLX un astfel de anunt si mai cauta inca 1000 de oameni:)

Sclav ajungi daca esti pampalau si crezi ca daca nu ai pasaport, te executa politia cand te prinde in plina strada in strainatate. Eu cred ca "sclavii" sunt putin de acord cu conditiile, si devin mega-victime cand ajung public. Cred ca daca iti anunti prietenii tot timpul de locatia in care esti si in care mergi, nu este o problema.

Edited by Gushterul
Link to comment
Share on other sites

A doua zi dupa ce MostWanteD a postat acest topic, l-am contactat pe diplomatul canadian respectiv, a carui nevasta se dadeau escrocii aia si care mi-a spus clar ca este vorba despre o inselatorie.

Am scris despre acest lucru pe blogul meu si am vrut sa postez si aici, insa MostWanteD a cerut inchiderea topicului.

M-am luat cu altele si am uitat despre treaba asta, pana cand, ieri, cineva imi cerea in comentariile de pe blogul meu sa-i fac legatura cu MostWanteD, pentru ca si el vorbise cu acea falsa "Christiane Giroux".

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

Din cate am citit aici de la el , ce i-ar fi spus lui mi-a spus si mie doar ca la mine scria "Christiane Giroux" cu "h" ... !

cam ciudat, i-am cerut o dovada despre ea si mi-a trimis copie passport, acum ultima data i-am cerut sa vb pe skype cu ea si sotul ei si nu a mai raspuns :| !

Edited by DanY201991
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...