Jump to content
coolbyte

Parere despre Noul Logan 10 ani

Recommended Posts

Salut,

Ce parere aveti despre Noul Logan 10 Ani. Merita sa-mi iau unu si si stiu ca am garantie e nou si gata bataia de cap. Cu tot ce se poate pe el ajunge pana in 10.000.00 Euro.

Sau alta masina la acelasi buget mai gasesti ? Sa fie incapatoare nu clase mica.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

I-ati un VW PASSAT B6 break, masina este incapatoare. Unele sunt si automate si este foarte convenabila.

Un prieten si-a luat doua din Germania cu peste 170.000 km si n-are nicio problema.

PS: La 50/60.000 km trebuie facut un schimb de ulei la cutia de viteza(automata).

Piesele nu sunt foarte scumpe.

Deci iti recomand sa-ti iei un passat b6 break.

Link to comment
Share on other sites

Logan e o caruta purulenta, avand in vedere pretul si calitatea. Daca intrii pe site-ul lor si iti faci un config decent, te duce la 14.000 euro. Pai pentru o caruta, 14000 ?

Serios, bordul ala parca e facut din capace reciclate de wc. In 3 ani o mananca rugina pe toata si merge de parca e bicicleta cu motor facut la Metrom

Chiar si 10.000 euro, e enorm pentru o dacie.

Link to comment
Share on other sites

Logan e o caruta purulenta, avand in vedere pretul si calitatea. Daca intrii pe site-ul lor si iti faci un config decent, te duce la 14.000 euro. Pai pentru o caruta, 14000 ?

Serios, bordul ala parca e facut din capace reciclate de wc. In 3 ani o mananca rugina pe toata si merge de parca e bicicleta cu motor facut la Metrom

Chiar si 10.000 euro, e enorm pentru o dacie.

caruta sau nu, o cumpara nemtii in draci

Link to comment
Share on other sites

Locuiesc in UK de ceva vreme si stau numai intre englezi, observand am vecini cu Dacia Duster,Logan etc...si le-am pus intrebarea ca daca se merita si cat de mult le convine.Raspunsul a fost surprinzator sunt indragostiti de masina ba chiar unii se cearta cu sotii/sotiile sa le conduca si sunt pe placul lor..;) asa ca nu are rost sa te feresti de gura 'hatetari-lor' ca si in Germania si UK si Franta sunt acceptate si sunt mandrii de ele.

Ps .nu sunt defel mare patriot dar masina chair are prindere si plus daca o iei de noua ;) lucky-you:thumbup:

from Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

depinde de ce vrea omul, sunt pareri pro si contra cand vine vorba de masini ... pana una alta te gandesti ca o ei noua, ai garantie 2...3 ani ... si te tine cel putin 10-15 ani ( daca ai norok nu bagi multi bani in ea ), piesele nu sunt scumpe, e adaptata la drumurile din romania care sunt pline de gropi ...etc etc

Si eu sunt c-am in aceasi situatie, am un Astra H Sport din 2008(130cp) si vreau sa o dau mai pun cateva mii si vreau sa imi iau o masina la 8000 iar variante ar fi audi,Passat/Jetta,logan,

Daca intrebi 10 persoane, primesti 20 de pareri diferite nici nu sti dupa cine sa te ei, eu unu ma gandesc la audi dupa 2005,

Link to comment
Share on other sites

Chiar e frumusel modelul ala 10 ani; au schimbat si bordul....

Da nu da prietene 10k EUR pe ea....

Uita-te si tu ce elicopter iti iei cu 10k: click

Si nu e cu motor de 3.0 sa zici ca te usca intretinerea...

Nu te uita ca e nou, uita-te la calitate.

//

Eu zic sa te orientezi spre un Passat B6

Si-a luat recent un var dupa ce si-a vandut 730-u`; si el se ocupa cu comercializatul masinilor.

Edited by StrXt
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Nu le stiu eu pe toate dar: ai doua variante. Iti iei ceva nou, la care probabil nu o sa ai batai de cap sau iti iei ceva de prin Germania/Olanda/Danemarca si te inscrii la loteria norocului. Ai norocul sa prinzi ceva bun si atunci esti multumit, ai norocul sa prinzi o cioara vopsita si sa o vinzi sa-ti iei logan. Eu mi-am luat in iarna un A4, la 8500 de euro la care n-am schimbat nimic pana acum in afara de consumabile. Nu ma bag la masini noi pentru ca nu as da atatia bani pe una si poate pentru ca nu-mi permit, dar daca vrei sa te duci in afara iti dau cateva sfaturi: nu cumpara de la turci, nu cumpara de la romani. Daca nu stii germana te mananca de viu. Uite-te pe cartea service si eventual plateste din buzunarul tau o revizie la reprezentanta daca esti dispus sa o cumperi si merita. Eu asa am facut si pana acum nu am regretat.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai ~20 de ani si vrei sa faci ture cu boxele la maxim o data pe saptamana (mai multi bani nu ai ca deh motorul de 3l cu 200 CP consuma mult) atunci poti sa iti iei vw, audi, bmw, mercedes second hand.

Daca nu vrei sa ai batai de cap iti cumperi o masina noua fie ea si logan.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu prea inteleg de ce criticati loganul si faceti comparatie intre masini din clase diferite:

Loganul e o masina foarte fiabila si ieftina pentru clasa ei.

Motorul e "atat de prost" incat ajunge si pe A class.

Un alt argument "contra" e ca taximetristii astia prosti, prefera sa-si ia in continuare logan-uri cand cu banii aia pot sa-si ia un sh strain (care nu e prea vechi si-l pot trece in regim de taxi fara probleme).

Spunea cineva de b6 mai sus... motorul de 2000 praf (fuge lumea de el), e plin de probleme la partea electrica (toata generatia aia de VW). B3, B4, B5 muult mai reusite si apreciate

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...