Jump to content
kznamst

Host Server Cs 1.6

Recommended Posts

  • Active Members

Alege Krond. Eu am avut un site la ei prin 2008 sau 2009 si erau chiar ok. Acum nu stiu daca e diferenta pentru servere de cs, eu doar ti-am dat un sfat.

Inca ceva. Daca faci ceva serios plateste chiar si dublu daca firma are istoric bun.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare enorm de mult sa dai 128ron pe 32 sloturi, calitatea e ok din cate stiu(am prieteni care lucreaza acolo), serverele nu pica dar... E prea mult. Cum am mai zis, poti cumpara un server linux de la @wtf, ceva mai bunicel, te intelegi cu el, poate-ti face si o oferta, si ti-l instalam noi.

Link to comment
Share on other sites

Eu sincer recomand HostPixel, am avut mult timp de la ei si inca mai am, mai ales ca acum au promotia aia cu 50% reducere valabila pe toata durata. Ce m-a surprins la ei a fost securitatea foarte buna si un suport excelent (adica pe chat / telefon) raspunde rapid si te ajuta la rezolvarea problemelor. Pe chat nu am stat niciodata mai mult de 2 minute pana sa imi raspunda.

Sa fim seriosi la 6 euro (12 cu reducere 50%) e si ieftin.

Link to comment
Share on other sites

@zekstein Asa o fi, sau era candva. Eu am de 4 luni un server la ei si nu am avut nici cea mai mica problema. Poate sunt eu mai norocos ce sa zic :) Stiu ca in 2012 au fost ceva probleme, am avut si atunci plus ca preturile erau mai mari, insa acum nu mai am nici un fel de problema.

Link to comment
Share on other sites

Recomand HostPixel.Ro. Este mult mai ieftin si ofera cam aceleasi facilitati ca si Krond, cel putin in privinta securitatii. Am server la ei de un an jumate si pot sa spun ca sunt suficient de buni. E adevarat ca au fost niste probleme de uptime, dar au fost acum mult timp, plus deasta, zilele pierdute au fost inapoiate tuturor clientilor. De GameCP ce pot sa spun... eu nici macar nu il folosesc, asa ca nu e cazul sa iti bati capul in privinta acestui aspect. Odata ce ai un server bine configurat poti folosi rcon in loc sa lucrezi din GameCP.

Esti la inceput, nu merita sa investesti o caruta de bani in host cat timp tu nu ai un server bine configurat pe care sa intre playeri. Poti lua host de la HostPixel.Ro (care e mai ieftin) si in timp ce lucrezi la server iti poti face si o parere despre serviciile lor. Daca vei fi multumit, poti ramane, daca nu, poti incerca ceva mai scump... insa din punctul meu de vedere nu merita sa investesti intr-un server de Counter-Strike 1.6 mai mult decat scoti.

Am un server de 2 ani jumate, daca vrei mai multe detalii imi poti da un mesaj privat.

Link to comment
Share on other sites

@MARIUSCS

Hmm, gandesti putin ce spui ? Daca ai un server bine configurat nu ai nevoie de GameCP ?

Spune tu, ce puteam eu sa fac in situatia in care a picat hostul HostPixel, serverul nu functiona corect( totul o luase razna, era treaba de module ) si trebuia sa dau restart. Am dat restart dar ghici ce, doar de forma, severul nu lua restart.

Am incercat sa vorbesc cu domnul de acolo, pe mess mi-a dat ignore.

In ticket nu mi-a raspuns.

Am stat asa cu serverul pana ce a revenit la normal de la Dumnezeu.

Probleme de uptime ? Sunt zilnice, serverul meu primeste restart din 2 in 2 ore.

Parerea mea e ca te scoti cu un VPS si o configuratie pe placul tau, nu te doboara nici vijelia daca stii ce si de unde sa cumperi + cum sa utilizezi.

Link to comment
Share on other sites

@zekstein, eu nu folosesc GameCP. Exista fisiere error log in care gasesti tot ce iti trebuie si care sunt mult mai usor de accesat decat consola din GameCP.

Din moment ce ai probleme cu modulele inseamna ca serverul tau nu e bine configurat. Exista functie de reinstalare a serverului pe care daca o folosesti vei primi un server default cu protectie impotriva anumitor exploit-uri.

Tipul care detine HostPixel.Ro are ceva clienti, crezi ca sta cineva sa iti faca tie server sau sa iti caute motivele pentru care iti cade? Indiferent la ce firma de calitate mergi, nimeni nu o sa iti faca server la comanda sau sa iti rezolve bug-urile. Ti se spune ce sa faci, adica sa folosesti functia de reisntall sau sa dezactivezi ceva, nimic mai mult...

Link to comment
Share on other sites

@zekstein, eu nu folosesc GameCP. Exista fisiere error log in care gasesti tot ce iti trebuie si care sunt mult mai usor de accesat decat consola din GameCP.

Din moment ce ai probleme cu modulele inseamna ca serverul tau nu e bine configurat. Exista functie de reinstalare a serverului pe care daca o folosesti vei primi un server default cu protectie impotriva anumitor exploit-uri.

Tipul care detine HostPixel.Ro are ceva clienti, crezi ca sta cineva sa iti faca tie server sau sa iti caute motivele pentru care iti cade? Indiferent la ce firma de calitate mergi, nimeni nu o sa iti faca server la comanda sau sa iti rezolve bug-urile. Ti se spune ce sa faci, adica sa folosesti functia de reisntall sau sa dezactivezi ceva, nimic mai mult...

Nu intelegi! Problemele cu modulele apar atunci cand serverul pe care este hostat are probleme( spre exemplu la tickrate si etc ).

Nu e vorba de probleme produse de mod in sine.

Si din nou, nu intelegi. Functiile GameCP-ului precum Reinstall/Restart NU functionau. Apasai pe buton, aparea ok, dar totul era la fel.

Si nu ma lua cu buguri ca nu am server de 2 saptamani, sunt in domeniu de ani intregi :)

Nu ma refer la probleme de SCRIPTING, ci la probleme la nivel de HOST.

Link to comment
Share on other sites

Eu sincer iti spun sa cauti un root mai bine, nu se mai merita se investesti bani in servere cs... parerea mea.. sau cum a zis @ZeTs , un vps ieftin costa in jur la 3 euro pe luna.. Iti zic din propria experienta, am avut si eu server de CS 1.6 pe root, i-am facut un host in caz de pierd root-ul.. Dupa ce mi-a picat prima oara, am mai pus pe vreo 3 root-uri, si cum pica unu dadeam drumu pe alt root si tot asa...

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand CS:S pentru ca ai multe avantaje:

- mai putini codati

- userii pot vota ban daca exista un codat fara sa existe admin

- mapele pot fi votate prin RTV (rock the vote) fara sa existe admin

- nu ai nevoie de pluginuri speciale, jocul este frumos default

- hostu e ieftin.

- multi prefera CS:S in loc de CS:GO

- in RO nu sunt multe servere de CS:S (conform Game Tracker) si imediat prinzi trafic

- grafica este foarte buna

Si se poate juca si cu un PC mai slabut (64Mb pe video).

Link to comment
Share on other sites

Nu mai stiu ce resurse necesita un server de 32 sloturi insa banuiesc ca un VPS cu 4 GB RAM care costa 20 EUR ar fi suficient si pentru unul de war. :)

Daca nu pune interfata de administrare gen GCP pe el, merge si cu single core, 1024 mb ram la performante maxime.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...