Jump to content
ZeroDoi

Ce firma de Curier sa aleg ?

Recommended Posts

Salutare, am ceva nelamuriri. Din start vreau sa va zic ca am trimit in viata mea doar 1 singur colet anul trecut din bucuresti in bacau prin urgent-curier.

Am un magazin online(produse cu greutate mica, maxim 1kilo.) si doresc sa stiu cum sta treaba cu firmele de curierat rapid.

-Trebuie sa fac contract cu ei?care ar fi pretul

-Merge si fara contract ?care ar fi pretul

-Ce avantaje am daca fac contract si ce dezavantaje am daca nu fac si trimit ca un simplu cetatean.

-Ce firma are cel mai ieftin transport si cel mai ieftin comision pentru Ramburs ?

-Cum se procedeaza cu AWB-ul ? cine il completeaza sau daca am posibilitatea sal fac eu

Va rog nu facetii off-topic. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Fan Courier sunt rapizi.

-Trebuie sa fac contract cu ei?care ar fi pretul

Daca ai firma, contractul e gratis, dar poate trebuie sa indeplinesti anumite conditii, ex: sa ai minim un anumit numar de livrari lunar...

-Merge si fara contract ?care ar fi pretul

Cu fan courier, nu stiu, NemoExpress stiu ca mai face contracte cu persoane fizice, e gratis.

-Ce avantaje am daca fac contract si ce dezavantaje am daca nu fac si trimit ca un simplu cetatean.

Avantaje: costuri de livrare, ramburs, mai mici. Daca nu ai contract si trimiti ca persoana fizica un pachet de 1kg si un ramburs de 150 ron, costul e undeva pana in 40 de RON, daca ai un contract semnat, acest cost il poti reduce pana in maxim 20 RON.

-Ce firma are cel mai ieftin transport si cel mai ieftin comision pentru Ramburs ?

k0MhEUQ.png

Pentru restu, ii poti contacta.

-Cum se procedeaza cu AWB-ul ? cine il completeaza sau daca am posibilitatea sal fac eu

Ori il faci tu in panoul de administrare a site-ului (de la fiecare curier), ori din plugin (fan courier are plugin-uri / module disponibile pt OpenCart, Magento, Prestashop) si il tiparesti sau ii ceri al curier sa vina el cu AWB-ul.

Link to comment
Share on other sites

Am avut contract cu dragon star, o companie mai mica fata de cele amintite in imaginea de mai sus si am scos un pret de 7 lei pe livrare + 8 pe ramburs. Pretul este fix indiferent de pachet/ramburs asta in cazul meu. Daca nu deti cel putin un PFA, greu reusesti sa obtii un contract cu ei. Pretul se negociaza in functie de comenzile pe care le ai si greutatea/volumul lor(te intreaba aceste lucruri cand intocmesti contractu). In cazul tau daca ai livrari multe ai putea obtine un pret intre 15 si maxim 20 lei. Contractele se anuleaza daca nu respecti limita impusa. Foarte important este curierul care iti va ridica coletele, e bine sa lasi loc de buna ziua.

La cat mai multe vanzari!

Link to comment
Share on other sites

Cargus=Urgent au fuzionat sa se bata cu fan courieru, cu oricare din firmele din romania se poate realiza contract de colaborare. Eu am contract semnat cu cargus si totul decurge ok [ ei imi preiau comanda de la furnizor si tot ei trimit mai departe]. Plata 15 lei/primul kg + 3% daca oferi plata ramburs.

In aplicatia lor completezi awb-u cu toate datele .

Mie mi se par ce-i mai ok, acum nu brandul conteaza ci personalul deservent.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...