Jump to content
ommatol04

O noua modalitate de a face bani in Romania

Recommended Posts

Dupa cum spune si titlul acestui thread, acum cateva zile eram in cautarea unui loc de munca, si fara sa vreau am dat peste o noua modalitate de a face bani in Romania.

Ma gandesc sa plec sa muncesc inafara tarii, am cautat diferite modalitati de a pleca, cum nu am cunostinte care au plecat, am decis sa caut firme care se ocupa cu plasarea oamenilor pe piata muncii din strainatate,

la inceput m-am bucurat enorm cand am vazut cate astfel de firme sunt pe piata..... Dar bucuria mea nu a mai fost asa de mare cand am vazut defapt cum este mersul.... Se cer diferite acte, se GARANTEAZA un loc de munca, si la final o taxa pentru traducere si procesarea actelor.... care siincer din cate am cautat eu difera intre 150 lei si 500 euro :) DA 500 EURO... mai tarziu am aflat ca aceasta taxa este ilegala si ei dfapt dau tepe... tot cautand astfel de firme, am dat si peste un anunt la ziar, m-am gandit sa sun sa vad despre ce este vorba. Sunand, mi-a raspuns un domn care la inceput mi-a vorbit foarte politicos si mi-a explicat despre ce job-uri are "disponibile", actele necesare pt angajare si la final acea TAXA de (in cazul lui ) 200 lei... mi-a spus ca are sediul firmei in alt oras ( in celalalt capat al tarii) fata de unde ma aflu eu, si ca pot sa ii trimit toate actele prin mail scanate si TAXA prin nu stiu ce modalitate de plata online.... Ukash cred ca era vorba, ca siincer nu am mai avut rabdare ca m-am iesit din pepeni, cand am vazut despre ce este vorba din nou..... acum stau si ma gandesc oare cati oameni isi cauta de munca in strainatate si dau peste astfel de "oameni"? acum stau si ma gandesc pe partea cealalta... cum de pot face aceste lucruri fara sa fie descoperiti si fara sa se ia cineva de ei... ? ca presupun ca lumea mai depune si reclamatii....

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu ukash este destul de anonim find vorba de un cod care se poate fi folosit online.Cam greu de descoperit daca au o adresa falsa si o cartela care o pot arunca.Politia nu prea are net da` alte mijloace sa gaseasca astfel de "firme" dar daca se strang mai multe reclamatii, se ajunge mai sus si doar atunci o sa fie prinsi.

Edited by nonimporta
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...