Jump to content
wikedx

mac os x este gratuit?

Recommended Posts

  • Moderators
pai am inteles ca este cel mai bun unix mai bun si de cat linux si merge mai bine ca toate sistemele de operare , imi puteti recomanda unul mai bun ca mac?

Pui prost intrebarea. Depinde ce vrei sa faci, programare, design, sa te joci, sa faci jocuri, etc.

Eu folosesc Fedora pentru net, filme si programare web.

Link to comment
Share on other sites

pai am inteles ca este cel mai bun unix mai bun si de cat linux si merge mai bine ca toate sistemele de operare , imi puteti recomanda unul mai bun ca mac?

E vorba ca sunt putini virusi pentru mac. Si am intalnit persoane care au iMAC-uri de ani buni si le merge perfect fara sa dea format sau chesti... Am vazut multi care si-ai pus macintosh pe PC-ul lor, n-am idee cum merge dar oricum, daca ai bani mai bine cumperi un iMAC, MacBook original..

EDIT:

nu imi permit sa imi cumpar un sistem de operare cu licenta

Atunci ramai la windows :)

Edited by TheOne
Link to comment
Share on other sites

E vorba ca sunt putini virusi pentru mac. Si am intalnit persoane care au iMAC-uri de ani buni si le merge perfect fara sa dea format sau chesti... Am vazut multi care si-ai pus macintosh pe PC-ul lor, n-am idee cum merge dar oricum, daca ai bani mai bine cumperi un iMAC, MacBook original..

EDIT:

Atunci ramai la windows :)

Pai si windows tot sistem de operare cu licenta e.

@misefalfaie windowsul, normal. tu in post ai spus sa ramana la windows daca nu are bani de mac cu licenta. windowsul e tot sistem de operare cu licenta.

Edited by askwrite
Link to comment
Share on other sites

eu am folosit si windows si linux si macintosh

Daca nu depinzi de programe gen adobe iti recomand linux.

Daca nu ai bani de imac si doresti sa faci hackintosh....hmm..e discutabil merge destul de ok (nu la fel de bine cum e pe un apple, dar e ok) problema ar fi ca la fiecare update te futi cu driverele mai moare sistemul uneori fara sa stii de ce.. deci daca depinzi de vreo suita ce nu ruleaza bine pe linux foloseste windows..(multi o sa zica ca da merg programele adobe si pe linux, dar va zic din experienta ca nu ruleaza la fel de bine ca pe os x sau windows)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...