Jump to content
Eddie91

Ce telefon sa-mi cumpar ?!

Recommended Posts

Salut,caut un sfat m-am tot uitat pe aliexpress insa mi-am cam prins urechile in noile generatii de telefoane,nu sunt un mare fan a lor asa ca v-as ruga sa ma ajutati !:">

Bani : 150-200 $ ( + taxele necesare )

Un ecran foarte bun si mare ( peste 4.5 inch dar sub 5.5 ) cu o rezolutie de 720 x 1280 pixeli .

Camera principala sa aibe minim 13 MB si sa filmeze HD 720p macar ( 1080 ar fi ideal :D )

Nu ma intereseaza daca e brand sau nu,doar sa fie ok.

Mersi frumos.

Link to comment
Share on other sites

eu am Nokia XL si sunt foarte multumit, prietena are Nokia X si la fel, e rezistent (mi-a cazut de 15-20 ori si nu are o zgarietura), plus de asta nu am problema cu navigatul etc (ma refer ca se misca super repede cu 8-9 aplicatii pentru divertisment / socializare instalate + firewall / antivirus si ce mai e pentru anti interceptare alea alea)

Nokia XL e 590 lei iar Nokia X e 419 (daca le iei de la emag resigilate prinzi un Nokia X si in 300 lei si XL in 400 si ceva)

si e Nokia ... nu orice cacat de allview.

Link to comment
Share on other sites

Ia-ti un LG G (E975) SH. Il gasesti sub 850 de ron (chiar si 750). Il am de vreo 8 luni. Pentru pretul lui, e clar cea mai buna alegere. Are quad-core, nu are lag absolut deloc, nici macar cu sub 5GB liberi in memorie si peste 50 de aplicatii instalate. La camera nu exceleaza, dar e decenta.

Link to comment
Share on other sites

Ia-ti un LG G (E975) SH. Il gasesti sub 850 de ron (chiar si 750). Il am de vreo 8 luni. Pentru pretul lui, e clar cea mai buna alegere. Are quad-core, nu are lag absolut deloc, nici macar cu sub 5GB liberi in memorie si peste 50 de aplicatii instalate. La camera nu exceleaza, dar e decenta.

Daca e SH uitate ca gasesti pe net lg optimus g la 700 ron . am vazut pe site-uri ;),lg-urile is de regula ieftine..

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri,nu imi plac noile modele de Nokia dpmdv Nokia ar trebui sa produca doar telefoane 3310 :D modelul asta "m-ar coafa" bine insa nu stiu site-ul,dar pare serios,daca mai aveti alte pareri astept,mersi inca o data de pareri tuturor,imi pare bine ca acest forum inca e activ si sunt oameni saritori .

EDIT : O intrebare,care-i smecheria de toti producatorii cu os android se lauda cu versiunea,de exemplu nu pot sa imi iau telefonul X care are android 3 si sa il upgradez la 4.4 sau cat e cea mai recenta versiune aparuta ? E posibil sa nu fie compatibila ?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri,nu imi plac noile modele de Nokia dpmdv Nokia ar trebui sa produca doar telefoane 3310 :D modelul asta "m-ar coafa" bine insa nu stiu site-ul,dar pare serios,daca mai aveti alte pareri astept,mersi inca o data de pareri tuturor,imi pare bine ca acest forum inca e activ si sunt oameni saritori .

EDIT : O intrebare,care-i smecheria de toti producatorii cu os android se lauda cu versiunea,de exemplu nu pot sa imi iau telefonul X care are android 3 si sa il upgradez la 4.4 sau cat e cea mai recenta versiune aparuta ? E posibil sa nu fie compatibila ?

E posibil sa nu gasesti update la alta versiune de android pentru telefonul respectiv.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri,nu imi plac noile modele de Nokia dpmdv Nokia ar trebui sa produca doar telefoane 3310 :D modelul asta "m-ar coafa" bine insa nu stiu site-ul,dar pare serios,daca mai aveti alte pareri astept,mersi inca o data de pareri tuturor,imi pare bine ca acest forum inca e activ si sunt oameni saritori .

Ala l-am cumparat eu. Intr-o saptamana ajunge. Mi-au venit deja astea doua:

MPIE MP-P7 4.5 FWVGA MTK6572 Dual Core Android 4.2.2 3G Phone P05-MPP7 - TinyDeal

DOOGEE TURBO DG2014 5 MTK6582 4-Core Android Phone P05-DG2014 - TinyDeal

Primul se misca impecabil. Camera nu e extraordinara, dar in linii mari e bun telefonul. Al doilea se misca extrem de bine, camera foarte buna, semnal full intr-un loc in care, cu celelalte telefoane pe care le aveam, trebuia sa ma misc de colo-colo.

Link to comment
Share on other sites

Daca mergi pe un telefon non-brand ti se diminueaza semnificativ sansele sa primesti update-uri la soft.

Inca un aspect... camera o sa lase de dorit pe un terminal prea ieftin.

Am testat personal camera 13MPx Samsung Galaxy S4 (martie 2013) vs. 13MPx Allview P7 Xtreme (aprilie 2014);

Rezultatele au fost considerabile in favoarea sud-coreenilor de la Samsung.

Eu cred ca cel mai mult in decizia de achizitionare cantareste necesitatea;

Daca ai nevoie de camera, procesor, memorie, autonomie, etc... o sa te orientezi in acel sens.

Considerand bugetul eu as merge spre un Galaxy s3 LTE second :)

Gasesti in stare buna, livrarea e cu verificare colet.....

Link to comment
Share on other sites

nu prea inteleg de ce ali e naspa, tocmai am achizitionat XIAOMI MI 3 de acolo la 290 $, 2 sapamani a durat pana a ajuns, direct acasa, vamuirea facandu-se in Olanda.

... si referitor la S4, daca nu ma insel pretul de "fabrica" este 100 $, am avut tel din seria S, sunt ok, dar acelasi componente le poti gasi si la bani mult mai bine, gen THL, ZTE, JIAIU.....care sunt firme de care nu prea s-a auzit pe la noi...dar ma rog daca l-ai cumparat pe asta sa-l butonezi cu placere.

spor!

Link to comment
Share on other sites

Sa deviez si intreb ceva full noob,ma gandeam sa-mi iau S4 pentru ca o sa pot face update-uri la soft fara probleme spre deosebire de altele :D ?

@black01 - Nu am cumparat inca,nu am avut cand;am o gramada de cacaturi de cap saptamanile astea.

Deci ce sa fac ? :( maxim 300 de dolari am disponibil

Edited by Eddie91
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...