Jump to content
dicksi

De astăzi, stocarea datelor personale nu mai este permisă

Recommended Posts

Motivarea deciziei prin care Curtea Constitu?ional? a stabilit c? Legea 82/2012, cunoscut? drept Legea „Big Brother”, nu este conform? legii fundamentale a fost publicat? ast?zi în Monitorul Oficial.

Toate datele persoale ale clien?ilor stocate de furnizorii de telefonie trebuie ?terse, iar companiile nu au voie s? le mai înregistreze, începând de ast?zi. Este efectul invalid?rii Legii Big Brother, dup? ce motivarea Cur?ii Constitu?ionale a ap?rut în Monitorul Oficial.

Decizia prin care judec?torii au stabilit neconstitu?ionalitatea Legii „Big Brother”a fost luat? în iulie.

Legea prevedea obligativitatea furnizorilor de telefonie fix? ?i mobil? ?i de internet s? re?in? timp de 6 luni anumite date ale abona?ilor care s? fie trimise, la cerere, autorit??ilor din domeniul siguran?ei na?ionale pentru ac?iunile de prevenire, cercetare, descoperire ?i urm?rire a infrac?iunilor grave.

Curtea de Justi?ie a Uniunii Europene (CJUE) a invalidat, în 8 aprilie, Directiva 2006/24/EC privind p?strarea datelor de trafic informa?ional, cunoscut? ?i ca Directiva Big Brother.

CJUE a statuat c?, prin impunerea p?str?rii datelor ?i permi?ând accesul autorit??ilor na?ionale competente, directiva reprezint? o imixtiune deosebit de grav? în drepturile fundamentale la respectarea vie?ii private ?i la protec?ia datelor cu caracter personal. În plus, faptul c? p?strarea ?i utilizarea ulterioar? a datelor sunt efectuate, f?r? ca abonatul sau utilizatorul înregistrat s? fie informat, poate da persoanelor vizate sentimentul c? via?a lor privat? este obiectul unei supravegheri constante.

De ast?zi, stocarea datelor personale nu mai este permis?

Link to comment
Share on other sites

Stati linistiti ca nu e data pentru noi e data tot pt ei cei de la Cotroceni sau Victorie :) , s-a dat pe ascuns legea asta daca este adevarat, eu nu am auzit pe nimeni sa vb de legea asta pana azi.

Am mai pierdut un punct Base :)) , baga castile la naftalina.

Edited by d4rkm4nx
Link to comment
Share on other sites

Astai legea parlamentarilor!

1. Te na?ti obosit si tr?ie?ti pentru a te odihni.

2. Iube?te-?i patul ca si pe tine însu?i.

3. Odihne?te-te ziua ca s? po?i dormi noaptea.

4. Dac? vezi pe unu' c? se odihne?te, ajut?-l!

5. Munca înseamn? oboseala.

6. Nu face ast?zi ce po?i face ?i mâine.

7. F? cât mai pu?in, iar ceea ce ai de f?cut f? s? fac? al?ii.

8. Prea mult? odihn? nu a omorât pe nimeni.

9. Când î?i vine pofta s? munce?ti, a?eaz?-te ?i a?teapt? s?-?i treac?.

10. Dac? munca înseamn? s?n?tate, atunci: tr?iasc? boala!

11. Serviciul nu este cârcium? s? stai toat? ziua în el.

12. La munc? trebuie s? te a?ezi în a?a fel încât s? mai încap? ?i al?ii

Link to comment
Share on other sites

DIn moment ce sunt la vanzare cartele la un leu e useless si daca ar asculta.Cine are de vorbit chestii importante nu le vorbeste la telefon, sau in cel mai rau caz voip sau cartele din piata.

Chestia ca la unii le place sa se creada hackeri si pt niste chestii ce le vorbesti la telefon incep sa iti spuna :´´ Aud niste beep-uri, bag pula cred ca imi e ascultat telefonul´´

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...