Jump to content
alezu2000

Colete fara TVA si taxe vamale China

Recommended Posts

Colete (pachete) din exteriorul UE, pot fi acum scutite de TVA si taxe vamale China si nonUE. Asta pentru ca Romania (Posta Romana) intotdeauna este indoctrinata cu idei tampite. Nici o problema, oricum pregatim oameni pe bani nostri in invatamant ca sa munceasca in afara tarii, facilitand economia celorlalte state, sub nici o forma a Ramaniei, aici ramanand doar cei care legati sentimental sau cei nepregatiti.

Terminand ideea generalista, Germania si Suedia, au gasit o modalitate de a face foarte multi bani, bucuria imensa este ca ne scuteste pe noi de taxe (biruri, furtul legal al statului), astfel Germania si Suedia, vor avea forte mult de castigat din serviciul coletariei, avand in vedere ca vor acapara in jur de 70-80% din tranzitul coletelor venite din spatiul Non UE.

Dar sa vedem care este avantajul acestui serviciu de transport, matematic.

Comandam un telefon Pandawill:

ZOPO ZP780 Smartphone MTK6582 Android 4.2 5.0 Inch WCDMA 900/1900/2100MHz- Black – 160$

Daca l-am comanda prin alt servici de coletarie in afara de “Deutsche Post” (posta germana) sau “Sweden Post” (posta suedeza), atunci sa vedem cam cat vom plati la ridicarea coletului, aici intervenind si cateva variabile, dar incerc sa le ating pe toate, avand in vedere ca la posta vamala uni vamesi aplica taxele la suma totala cu drum, alti doar la suma platita pe produs, adica fara drum, am intampinat ambele procedee, ceea ce semnifica caci nici ei nu stiu corect modalitatea corecta de aplicare, oricare ar fi aceasta.

160$ (telefonul) + 4$ Singapore Post (transport) = 164$

164$ (cursul de azi – 3.3221 ron) x 3.3221 = 544.82 la care aplicam TVA 24% care ar fi 130.75

Deci pentru suma totala a coletului in valuare de 544.82 ron, vom achita o valuare de 130.75 ron, vamesului (statului). Daca schema se va aplica fara drum (4$), suma de plata ar fi cu aproximativ 1$ mai putin.

544.82 + 130.75 = 675.57 ron valuare totala produs (telefon in cazul nostru) plus timpul pierdut la posta vamala, la care ultima data am pierdut 2 ore, dar asta am relatat deja aici.

Daca suma cu tot cu drum depaseste 674.67 ron aka 150 Euro, atunci va mai interveni un cost suplimentar – taxa vamala, aceasta fiind pusa dupa dispozitia vamesului in jur de 3 % din valuarea produsului. La 700 ron taxa vamala de 3% este 21 ron. Aceasta aplicatie fiind estimativa, nu m-am confruntat real cu un astfel de caz.

Daca am comanda acelasi produs prin “Deutsche Post”.

160$ (telefonul) + 8.34$ Deutsche Post (transport) = 168.64$

Deutsche_Post_.jpg

Coletul va fi tranzitat prin Germania, aici se aplica o “stampila Germania”, fapt care coletul plecat de aici, este prevazut ca expeditor Germania, astfel aplicandu-se legile coletariei UE, deci fara plata de TVA si fara vama, ceea ce inseamna ca veti primi coletul la posta de cartier, la fel ca orice colet primit din tara. Partea buna este ca puteti urmari coletul cu numarul de Track & Trace care vi se va da la comandarea produsului, la fel ca si trimiterea cu Singapore Post.

Totalul produsului tranzitat prin “Deutsche Post” va fi de 559.24 ron.

675.57 ron (prin Singapore) – 559.24 ron ( prin Germania) = 116.32 ron mai putin

Sincer chiar daca depinde si de conjunctura situatiilor, cred ca prin Deutsche Post, coletul ajunge mai repede in posesia voastra. Incercati sa comandatii produse din magazine online din China sau tari NonUE, daca au serviciul de transport “Deutsche Post” (posta germana) sau “Sweden Post” (posta suedeza), vor mai aparea si altele, dar sigur nu Romania care este ocupata cu gasirea altor modalitati de taxe.

Este bine sa facem o lista cu magazine online care suporta unul din serviciile “Deutsche Post” si “Sweden Post”, dar va trebui sa ma ajutati voi, lasand un comentariu cu magazine care suporta aceste servicii de transport, pentru a scapa de taxe vamale.

Poza coletului tranzitat prin Germania cu Deutsche Post, scutit de TVA ( autor imagine “Adela”), deci cei care inca nu cred, totul are un inceput.

deutsche.jpg

Deutsche Post

Sweden Post

Prin TNT (PostNL) cu magazinul Pandawill

Atentie – Cu Swiss Post nu mai vin coletele la posta de cartier, ajung la vama.

sursa

UPDATE: trakingul la colet il veti gasti pe 17track sau postnl dupa 6-7zile..pana atunci folositi http://springglobalmailtracker.com/

Edited by alezu2000
Link to comment
Share on other sites

E destul de interesanta ideea, dar conform legii vamilor de la noi pentru coletele din Uniunea Europeana se poate face scutire de la plata taxelor doar daca valoarea globala a produselor nu depaseste 150e.

Din vasta mea experienta de pe amazon la adus produse in general chinezii le trimit prin posta lor ( cu tracking ) si le declara ca fiind " gadget ", le eticheteaza la o valoare de 10$ si toata lumea e fericita ( conform legii vamilor de la noi produsele care ajung la noi din tari care nu se afla in uniunea europeana beneficiaza de scutire de la plata taxelor daca valoarea globala a produselor nu depaseste 10$ ). Mentionez ca am primit destule colete de 1-2kg. si destul de voluminoase a caror valoare depasea $10 si daca erau haine de la second hand inauntru, dar am avut norocul sa nu ma intrebe nimeni nimic la posta.

Mie personal din 30-40 de colete primite din China pana acum ( in care am primit de la parfumuri originale pana la telefoane la fel de originale ) nu mi s-a intamplat sa fie vreunul retinut pentru verificari la vama sau revamuire ( sa se deschida coletul iar continutul lui sa fie valorificat conform grilei vamesilor ) dar am prieteni care au patit ceva de genul si au pierdut coletele.

Unii selleri privati de pe site-uri gen eBay, amazon accepta sa declare valoarea marfii mult mai mica decat cea reala daca le este sugerat ( dar doar pe propria raspundere a cumparatorului - in caz ca pachetul respectiv este oprit in vama pe verificare si se constanta ca valoarea lui este mai mare decat cea declarata pachetul ori este confiscat, ori se plateste TVA la el in functie de cat este estimat in grila vamesilor )

Ideea de baza e ca posta la noi, daca vrea, sau daca ai ghinion te fute; chiar daca te crezi mai destept ca ei si te duci sa ti-o incerci cu ei sa le spui ca defapt parfumul original sau telefonul original primit sunt chinezarii sau cadouri nu o sa ai castig de cauza; poate in 2 din 100 de cazuri sa ai noroc.

Link to comment
Share on other sites

Si cel mai mult conteaza peste cine dai la posta.

Eu am intalnit un vames si m-a pus sa desfac toate pachetele ca sa vada el cei in ele, mi-a cerut sa ii aduc si dovada la plata din paypal pentru ca sa faca TVA-ul dupa tabelul lor. Asta conteaza cel mai mult, daca te ai bine cu vames-ul nu mai are nicio importanta cata valoare e trecuta pe colet.

Link to comment
Share on other sites

De multe ori depinde si de "buna dispozitie" a celor de la vama. Si bineinteles ca depinde si de tine cum vorbesti si ce atitudine ai. Ca pe ei oricum ii doare-n pula de ce ai tu in colet si care e valoarea lui. Stiu si ei ca tot ce vine din afara Europei, vine cu alt pret (20-30$).

Link to comment
Share on other sites

o intrebare.

Nu s-ar putea cumva alege vama prin care intra coletele in tara ??? Nu de alta dar am o cunostinta destul de influenta in vama dar acuma daca coletul intra prin vama de la oradea si nu prin cenad sau nadlac....nu ma ajuta cu nimic.

On: La acest telefon de pe pandawill de ce nu apare deutsche post ???

http://postimg.org/image/8pjhzn73t/

Edited by Shadow86
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua. As avea nevoie de ajutor. Am comandat produse de imbracaminte din China, coletul a ajuns in vama Otopeni si ar trebui livrat prin GLS, acestia imi cer taxa de vamuire 124 de lei, desi valoarea coletului declarata e de 20 si ceva de dolari.

Nu pot merge personal in Bucuresti, Exista alta modalitate sa recuperez coletul? Nu inteleg de ce mi se percepe acel comision vamal!

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua. As avea nevoie de ajutor. Am comandat produse de imbracaminte din China, coletul a ajuns in vama Otopeni si ar trebui livrat prin GLS, acestia imi cer taxa de vamuire 124 de lei, desi valoarea coletului declarata e de 20 si ceva de dolari.

Nu pot merge personal in Bucuresti, Exista alta modalitate sa recuperez coletul? Nu inteleg de ce mi se percepe acel comision vamal!

Le spui sa ti-l trimtia cu ramburs prin Fan.Platesti taxa la ramburs.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc. Asa m am gandit dar cui sa spun? cand am sunat la vama otopeni la un nr luat de pe net ei nu stiu de coletul meu. nu mai stiu unde sa sun. Firma GLS imi spune sa merg personal in vama ceea ce nu pot.

de ce nu poti merge in vama , esti cumva carturar?

Link to comment
Share on other sites

@CristianRoflmao , din cate am citit pe net daca alegi PostNl nu platesti taxe gen TVA si Vama, iar din cate am vazut pe unele site-uri din china (magazine) au costul transportului de ~2$ inclus in pretul produsului, asta daca livreaza prin PostNL.

p.s: Chestiile astea mi-a spus si o fata care lucreaza la un magazin (b2cbuying'DOT'com) din China. Produsul vine la posta de cartier daca vine cu PostNl

Link to comment
Share on other sites

@CristianRoflmao , din cate am citit pe net daca alegi PostNl nu platesti taxe gen TVA si Vama, iar din cate am vazut pe unele site-uri din china (magazine) au costul transportului de ~2$ inclus in pretul produsului, asta daca livreaza prin PostNL.

p.s: Chestiile astea mi-a spus si o fata care lucreaza la un magazin (b2cbuying'DOT'com) din China. Produsul vine la posta de cartier daca vine cu PostNl

am comandat niste chesti de pe tinydeal cu postNL (gratis fiind transportul) sa vad daca merge treaba :))

Oricum odata mi-a venit direct acasa un telefon nush dc nu imi mai aduc aminte prin ce mi l-a trimis tot de pe tinydeal..

Oricum daca nu platesti e tare :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...