Jump to content
qwerty12

Salariu Programatori in Romania?

Recommended Posts

Ba. Cine pula mea credeti ca sare pe voi cu banii? MUIE! Nu ati scris in viata voastra 200 de linii de cod si va asteptati la salariu de 50 de milioane. Porstilor. La inceput nu va da nimeni mai mult de 1500-2000 indiferent de limbaj. Mai ales ca te duci acolo cu un CV pe care scrie: "Vai, stiu 42 de limbaje de programare" si atat. Proiecte la care ai lucrat? Pula.

Toate sunt rentabile. In orice limbaj poti castiga pana la 2000-2500 de euro pe luna. Dar asta cand ajungi Team Leader, Manager sau ai o alta functie de conducere. Intre timp, incepi cu 1500 RON (nici pe astia nu ii meritati) si cresti treptat. Sa zicem asa: 1500 RON - cam 6 luni -1 an. Ajungi apoi pe la 20 si ceva de milioane, apoi 30 de milioane. Si dupa macar 2 ani de experienta sa aveti bunul simt sa cereti mai mult de atat. Se poate creste si mai rapid, depinde de firma la care ajungeti si cat de buni sunteti.

Nu va mai luati dupa ce spun altii ca ei castiga 80 de milioane pe luna. Se castiga, dar dupa multi ani de munca. Ala a muncit poate 5 ani sa ajunga la salariul asta, voi ati dat 5 ani la laba, nu ati facut nimic si mergeti la interviuri mirandu-va ca va scot aia pe usa cand discutati de salariu.

Cat despre limbajul de programare, alegerea e simpla: alege ce iti place. Intotdeauna o sa fii bun in ceea ce iti place sa faci. Asa cum esti bun la jucat jocuri de cacat, asa o sa fii bun in C++ daca iti place asta. Dar inainte de a va gandi macar sa va angajati, faceti-va CV-ul si ganditi-va ca aveti o firma si vine un pusti cu acel CV la voi si discutati de salariu. Asa o sa va dati seama cat meritati.

Nota: Daca sunteti olimpici sau buni in ceva puteti castiga din start mai mult. Sa zicem ca luati din start 40 de milioane pe luna. Dar asta vine cu alte neajunsuri la pachet:

1. NU o sa vedeti o marire de salariu

2. NU aveti voie sa plecati de la firma respectiva timp de 2 ani

E doar un caz, mai mult sau mai putin real. Daca o firma va ofera salariu mare, fiti siguri ca ceva nu este in regula si cititi contractul inainte de a-l semna.

@2time - Care a fost primul tau salariu?

@gogusan - Ti-au dat tie primul salariu atat pe Java?

Aici e vorba de primul salariu. Nu mai veniti aici cu astfel de numere sa le faceti iluzii copiilor.

Nota: O ruda de-a mea castiga 1500 RON pe luna ca femeie de serviciu. Programarea nu mai e ceea ce era acum cativa ani. Sunt MII de oameni ba, MII de oameni care termina o facultate de profil (daca nu ai facut Universitatea sau Politehnica in Bucuresti nu se uita nimeni la CV-ul taude Spiru Harte). Ce-i drept, majoritatea sunt niste cacati care nu invata nimic si doar se asteapta la miliarde pentru ca termina o facultate de cacat. Dar pentru angajator conteaza ca vine un cacat dintr-asta si cere cu 3 milioane pe luna mai putin.

Asadar:

1. Lucrati la proiecte. Lasati laba, serialele si jocurile. Munciti! Construiti-va un CV, sa aveti ce arata aluia cand ziceti ca vreti o gramada de bani de la el.

2. Faceti o facultate buna. Nu Spiru Haretu pulii sau altceva. Conteaza mai mult decat credeti.

3. Invatati! La facultate sau acasa, invatati pentru ca la interviu se pun intrebari tehnice, interviuri care dureaza chiar si 3-4 ore.

Nu va mai luati dupa toti prostii care posteaza aici, care au 15 ani si traiesc pe banii parintilor.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Subscriu tot ce a spus @Nytro, dar mai adaug cate ceva din experienta mea in job-uri pe partea de PHP.

Salariul, ca programator, cu putina experienta(e un limbaj usor, toti au o umbra de experienta pe acolo) incepe de la 1200RON.(deci nici macar 1500RON)

In Bucuresti o sa cresteti relativ rapid de la 1200RON, insa din ce spun unii in alte zone inafara de bucuresti s-ar putea sa stati un an lejer cu salariul asta.

Undeva pe la doi ani, daca n-ai frecat menta, in bucuresti ajungi la un salariu de 3000-4000RON. Acelasi salariu il ai atat la firme mici cat si la firme mai mari.

Din ce am auzit de la altii salariile in alte zone sunt undeva pe la 2000RON.

Priviti 4000RON ca un prag, in general e mai simplu sa ajungi la 4000RON decat sa cresti la 5000RON.

Nu ascultati la `filmele` altora, rar se primesc salarii mari din prima, iar acelea sunt exceptii. In general cand cineva primeste un salariu mare din prima inseamna ca deja avea ceva background in freelancing.

Edited by eusimplu
Link to comment
Share on other sites

Foarte adevarat post-ul lui Nytro, dar:

daca nu ai facut Universitatea sau Politehnica in Bucuresti nu se uita nimeni la CV-ul taude Spiru Harte

Nu sunt de acord. Eu am terminat mate-info la Hyperion si am 1500E (8500 ron factura = 6500 ron in mana) /luna pe PHP (am inceput sa invat PHP in 2011). Nimanui nu-i pasa de ce scrie pe diploma sau daca ai macar o diploma. Singurul lucru care conteaza "out there in the real world" este ce stii sa faci, de cat stii sa faci. Poti sa ai diploma de liceu, sa nu fi facut o facultate, sa-ti faci PFA cu CAEN 6209 (alte servicii IT) si sa contractezi pe programare mult si bine atata timp cat ai muncit destul pt asta cat sa te fi ridicat singur la nivel de senior intr-un anumit limbaj.

That's just my opinion but, unlike other kids, I speak from my own personal experience :)

Dar da, depinde FOARTE mult de compania la care lucrezi, depinde de cat de mult ai muncit la a invata un limbaj inainte sa te duci la interviu si sa te faci de ras cu faptul ca te crezi senior programmer dar n-ai 5 proiecte facute complet, si mai depinde si de cum te prezinti.

Nimeni pe lumea asta nu e destul de prost sa ia un "fresh out of school" ca programmer, cel mult ca intern (1000 - 1500 ron/luna maxim) si nimanui nu-i pasa ce proiecte ai facut tu pe bancile scolii. Fa bine si nu te mai distra in facultate pe banii parintilor, ia-ti un job ca intern sau apuca-te de voluntariat ca sa capeti ceva experienta inca din facultate daca vrei sa te ia cineva in serios.

Link to comment
Share on other sites

1. Lucrati la proiecte. Lasati laba, serialele si jocurile. Munciti! Construiti-va un CV, sa aveti ce arata aluia cand ziceti ca vreti o gramada de bani de la el.

Poti exemplifica ce inseamna un proiect "bun de CV"?

Ca la prosti daca se poate.

Multumesc :D

Link to comment
Share on other sites

Ceva facut de manuta ta, demn de bagat in seama comparativ cu proiectele din zilele noastre. In php de ex. daca te duci la un interviu cu un magazin online facut in PHP chior (fara un framework) o sa se uite la tine ca la maimute exotice :)

Am un prieten care nu a lucrat niciodata pt un angajator inainte de primul lui job dar cand s-a dus la primul lui interviu, s-a dus cu un stick plin de aplicatii de mobil facute de el, doar pentru ca ii placea sa programeze chestii pe android.

Link to comment
Share on other sites

Foarte adevarat post-ul lui Nytro, dar:

Nu sunt de acord. Eu am terminat mate-info la Hyperion si am 1500E (8500 ron factura = 6500 ron in mana) /luna pe PHP (am inceput sa invat PHP in 2011). Nimanui nu-i pasa de ce scrie pe diploma sau daca ai macar o diploma. Singurul lucru care conteaza "out there in the real world" este ce stii sa faci, de cat stii sa faci.

Trebuia sa precizezi ca tu esti seful in companie si ca banii aia nu au fost negociati ci castigati pe propria munca din proiecte.

Am specificat asta ca sa nu se inteleaga altceva, sa ma corectezi daca gresesc.

Link to comment
Share on other sites

Nu, nu sunt seful in companie, am PFA pe 6209 si in loc de contract de munca pt compania la care lucrez, am contract de colaborare semnat intre PFA-ul meu si firma respectiva. Programul e acelasi (8h/zi la sediul lor) si nu am angajati sau alte proiecte in afara de ce-mi dau ei. Iar suma specificata in primul post este ce-mi dau ei pe cele 8h/zi de lucru ca programator PHP.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Legat de ce a zis @Nytro: 100% dreptate. Eu am 1500 de lei salariu in conditiile in care fac paienjeni pe scaun 5-6 ore pe zi.

Ala care zice ca are 1500 de euro pe luna, in prima luna de salariu, vreau sa-mi vina si mie cu numele firmei ca sa moara viata de nu ma mut si in celalalt colt de tara. Eu sunt multumit cu banii pe care-i iau din n motive.

1.Oricand altul mai bun poate veni in locul meu, cu mai multa experienta

2.N-am nici un proiect mare dus la bun sfarsit

3.Prind experienta(prefer experienta timp de 5 ani pe un salariu de 1500 de lei, decat salariu de 1500 de euro si sa nu am ce arata cand vreau sa ma duc in alta parte

4.Nu sunt capabil sa lucrez productiv, cum o fac altii cu experienta

PS: Lasati balariile bai baieti. 99.9% din cei care astazi lucreaza ca programatori, nu s-au apucat sa castige bani. Punct. Si incetati cu threaduri cretine. Nimeni care cere sfaturi pe un forum ce limbaj de programare sa invete, nu va invata. Si nimeni care intreaba de unde sa se apuce de invatat, nu va invata niciodata. Daca vrei sa fii programator, vei fi. Daca nu, vei fi maxim help desk si te vei numi programator la prietenii de la bere.

PS2: N-am nici un motiv sa ma cred inferior unei femei de serviciu cu acelasi salariu ca mine. Sper sa nu iau ban, dar cei care au in cap aceasta comparatie, sunt retardati mintali.

PS3: Nu stiu ce visuri aveti voi in viata, ce asteptari aveti sau ca cine vreti sa fiti, dar aici pe forum puteti gasi oameni foarte bine dotati intelectual, cu niste joburi foarte bine vazute. Si nu, nu sunt neaparat moderatori/administratori. Daca vreti sa va fie util, forumul asta va poate forma oarecum. Daca nu, veti ramane la fel.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare daca nu deranjez cursul topicului.

Ma batea si pe mine un gand sa invat bine de tot unul sau doua limbaje de programare dar nu am reusit nici pana azi fiindca am facut facultatea si lucrez pe un alt domeniu diferit de IT.

Daca m-as duce la o firma de asta si as spune cam asa:

Nu am facultatea de informatica, nu am cursuri sau diplome care sa-mi ateste faptul ca stiu un anume limbaj de programare, dar am facut urmatoarele aplicatii:

Si aici dau ca exemplu, Zeus botnet sau, daca nu, ceva mai simplu, un program gen CD Burner XP (unul sau mai multe, sa zicem 3, 5 sau 7 programe de astea utilitare).

Ce vor face cu mine ? M-ar angaja sau mi-ar da un sut in cur pe usa afara ? Pe scurt, studii in domeniu ZERO, dar de facut stiu sa fac ceva chiar bine. In primul rand, te primeste la interviu in situatia asta ?

Edited by Che
Link to comment
Share on other sites

si eu as fi curios legata de chestiunea de care zice @Che

deci nu am diplome care sa ateste ca sunt calificat, dar de ex sa am un portofoliu bun si sa fiu bun in ceea ce fac. Sa imi dea un test ceva ca sa vada ca nu vorbesc baliverne..am sanse sa ma angajez astfel? sau fara kktu ala de foaie sa ateste nu se uita nimeni la mine?

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost angajat ca Junior Dev pe .Net dupa 3 luni de internship cu 2000 lei la norma de 8h/zi. @Che , eu cred ca in primul rand tre' sa faci un CV atractiv, ca sa fii chemat la interviu, apoi sa convigi HR ca esti util. Din ce am observat, dovada cunostintelor se face la ultimul interviu.

PS: Sau prin recomandare. Am inteles ca se pune mare accent pe chestia asta. Scapa HRu' de cautari. "Stii pe unu bun, care ar vrea sa lucreze? - Pai sa vezi ca am un prieten..."

Edited by AlStar
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

@alezu2000

Va dau sfatul meu. Nu sunt programator, este prima luna a mea in acest domeniu dar: de ce nu mai bine ivnatati voi sa programati in general? Adica, de ce sa invatati 2 limbaje n particular, cand puteti sa invatati sa scrieti cod in general? Scrieti linii in prolog, java, c, c++, orice. Orice va va ajuta ca pe viitor, daca apare un alt limbaj de programare, sa il invatati mai usor.

Cu facultatea: sunt o suta de miliarde de informaticieni in Romania. De ce v-ar alege pe voi? Intrebati-va si raspundeti-va sincer. Pentru ca stiti mai bine ca mine, care am terminat profil de it? Stati linistiti, altu care a terminat acelasi profil, stie mai bine si ca mine dar si ca voi.

Link to comment
Share on other sites

@alezu2000

Va dau sfatul meu. Nu sunt programator, este prima luna a mea in acest domeniu dar: de ce nu mai bine ivnatati voi sa programati in general? Adica, de ce sa invatati 2 limbaje n particular, cand puteti sa invatati sa scrieti cod in general? Scrieti linii in prolog, java, c, c++, orice. Orice va va ajuta ca pe viitor, daca apare un alt limbaj de programare, sa il invatati mai usor.

Cu facultatea: sunt o suta de miliarde de informaticieni in Romania. De ce v-ar alege pe voi? Intrebati-va si raspundeti-va sincer. Pentru ca stiti mai bine ca mine, care am terminat profil de it? Stati linistiti, altu care a terminat acelasi profil, stie mai bine si ca mine dar si ca voi.

Eu ma refeream la cu totul altceva, de ex am facultatea de marketing si management, insa pe mine ma pasioneaza mult partea web si sunt un bun freelancer pe partea de web development...nu am studii dar am invatat singur, am sanse sa ma angajez sau nu?

P.S: a fost doar un exemplu

Link to comment
Share on other sites

doar cei care merita vor ajunge in top , 1 ,2 poate, ceilalti poate sa dea la lopata ca degeaba invata , daca la sef i se scoala pula sai faci ceva avansat si tu faci ceva ce nui convine o sa-ti zica "iesi acas" pentru un salariu mare trebuie sa ai ceva cunostinte medium din fiecare

Edited by Sveratus
Link to comment
Share on other sites

Ce mai aberati, doamne, un salar de programator in Romania(firma internationala care are si sedii in Ro) in primele 3-4 luni nu vezi mai mult de 1500lei + bonuri de masa, primul salar poate sa difere de la practica care ai facuta in firma in timpul facultatii, daca te-ai remarcat in timpul facultatii si chestii de genul. Si aia care vorbiti de mii de euro :)) abia dupa 2-3 ani daca te remarci in firma vezi peste 1.000 de euro.

// salariile difera putin si pe judet

Edited by jetus
Link to comment
Share on other sites

@Nytro manager != programator. Si ma dispera romanii care cred ca managerul = sef, dar habar n-au ce e ala un milestone. D'aia avem si o gramada de chestii care nu functioneaza in tara, ca sunt unii "manageri" care n-au nici cea mai mica treaba cu asta.

Cu programarea sunt mai multe cazuri

- daca stii sa programezi (si asta nu inseamna ca stii si tu 10 functii, ci ca stii macar 25% din ele si restul de 25-50% stii cam ce ti-ar trebui si sa le cauti), iti gasesti job fara probleme. Insa trebuie sa ai _experienta_

- daca ti se pare ca stii sa programezi, atunci nu te astepta la cine stie ce...

- daca n-ai diploma in domeniu (sau pe aproape), nu prea ai sanse la joburi la stat, banci, si alte firme care trebuie sa respecte anumite ISO-uri etc

- daca esti programator bun, ai deja un cadru de prieteni, trebuie doar sa pui status pe facebook ca iti cauti job si in 24 de ore esti angajat.

- in firme deobicei exista programatori de duzina, si cei buni care pun chestiile cap la cap, repara si injura toata ziua. Programatorii de duzina vin si pleaca, cei care sunt "core" raman si sunt tinuti cu dintii.

- cel mai bine este sa faci 10-15-20 proiecte pe care sa le si termini, apoi te poti numi programator. Poti face orice, chiar daca exista deja.

- salariu conteaza foarte mult de noroc. Poti gasi un job cozy la 100 milioane in mana daca esti cat de cat bun. Sau poti sa nimeresti cu aceleasi cunostinte la un manager care trage de tine de te termina cu nervii...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@jetus Daca stai in aceeasi firma, ai dreptate. Daca vrei sa urci mai rpd plafonul ... cand crezi ca ai mai avansat putin dpdv cunostiinte, te apuci si-ti cauti un job cu cerintele corecte la alta firma. In general in Romania, e mai putin probabil sa ti se mareasca salariul considerabil in cadrul aceleiasi firme, cel mai bine jonglezi intre firme. Se urca mai rpd asa si mai ai si avantajul ca din fiecare firma inveti cate ceva specific ce nu poti invata daca stai intr-o singura firma timp de 5-6 ani. Eu personal am o medie de cam 6-8 luni / companie.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...