Jump to content
EterNo

amenda politie(+roti pe pana)

Recommended Posts

Salut, revin cu un alt topic penal.. dar in acelasi timp, din lipsa de 'cunoastere' daca pot spune asa va intreb de curiozitate ce pula mea pot pati legal. Sa intamplat ca am ascultat muzica destul de 'tare' pana la ora 2:30(dar a continuat dupa ce am primit amenda pana la 5) dimineata, a venit politia mi-a futut o amenda de 200 lei (initial vroia 500) da a mai scazut fraieru cand am vorbit cu el.Bun, cobor jos si ii pun masina un Fiat punto nou pe pana, vreo 2 roti. acum, legal as putea patii ceva? daca nu are dovezi?

PS: acu ma intreb.. fiind a 2-a oara cand iau o amenda d-asta.. nu prea inteleg multe ca sa o pot da cu ei din fanta in cola :))) , intrebarea e: nu puteau sa ma avertizeze frumos? la fraierii astia de vecini le-am scris pe amenda in spate sa plateasca ei amenda si le-am aruncato in balcon.

PS2: nu e vorba de banii.. da nici de prost sa nu fiu luat.

PS3: puteam sa le spun frumos ca sunt in vacanta si nu am buletin romanesc sau ca nu-l gasesc oricum sa intre in casa fara mandat n-aveau cum, dar fumat+beat , nedormit, cine mai gandea atunci :)) ok, vroiam sa plec pe moment cu astia care erau pe la mine da ii cunosteau astia la politie sa ne batem pula de ei... dar, cica..ne luam si bataie daca era... o alta intrebare: daca nu le dadeam act de identitate si nu coboram cu ei jos sa semnez amenda, imi luam prin posta, era mai simplu ,nu ?

debea ma explic.. sunt si nedormit de 3 zile siiiiiii ma doare-n pula, serios... daca as avea pe cine sa intreb, as intreba.. da asa' cand n-ai pe nimeni care sa iti explice.. mai bine ma fac de ras pe RST cu topicuri de genu.. ca sa stiu si eu cum sa reactionez a 2-a oara cand imi bat fraierii la usa.

Edited by EterNo
Link to comment
Share on other sites

Salutam generatia legale+manele.

De ce ma rog sa-i faci pana la masina daca omu' si-a facut datoria ? E vina lui ca tu esti un retardat si asculti manele pana dimineata ? Ti-ai anuntat vecinii ca vrei sa hostezi un party de drogati unde se pisa lumea pe balcon cand nu mai nimeresc usa de la baie ?

Sunt curios daca ai avea tupeul sa-i spui face2face ca i-ai facut pana la masina pentru amenda pe care ai primit-o pe DREPT ca asa esti tu , prost.

Primesc oare warn ca i-am citat din bios-ul lui ?

Link to comment
Share on other sites

Nu se intelege tare bine ce vrei sa exprimi acolo.

Bun, cobor jos si ii pun masina un Fiat punto nou pe pana, vreo 2 roti.

Daca ai facut treaba asta, probabil va avea o banuiala ca tu ai fost si dovezi pot aparea nici nu o sa-ti dai seama de unde. Daca nu ai facut miscarea asta inteligenta, te sfatuiesc sa nu o faci.

Link to comment
Share on other sites

Legal ai putea fi acuzat de distrugere ... ( asta in cazul in care i-ai intepat cauciucurile )

ART. 217

Distrugerea

Distrugerea, degradarea ori aducerea în stare de neîntrebuin?are a unui bun apar?inând altuia sau împiedicarea lu?rii m?surilor de conservare ori de salvare a unui astfel de bun, precum ?i înl?turarea m?surilor luate, se pedepsesc cu închisoare de la o lun? la 3 ani sau cu amend?.

În cazul în care bunul are deosebit? valoare artistic?, ?tiin?ific?, istoric?, arhivistic? sau o alt? asemenea valoare, pedeapsa este închisoarea de la unu la 10 ani.

Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuin?are a unei conducte petroliere sau de gaze, a unui cablu de înalt? tensiune, a echipamentelor ?i instala?iilor de telecomunica?ii sau pentru difuzarea programelor de radio ?i televiziune ori a sistemelor de alimentare cu ap? ?i a conductelor magistrale de alimentare cu ap?, se pedepsesc cu închisoare de la unu la 10 ani.

Dac? distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuin?are se s?vâr?e?te prin incendiere, explozie ori prin orice alt asemenea mijloc ?i dac? rezult? pericol public, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 15 ani.

Dispozi?iile prev?zute în alin. 2, 3 ?i 4 se aplic? chiar dac? bunul apar?ine f?ptuitorului.

*) Dac? bunul este proprietate privat?, cu excep?ia cazului când acesta este în întregime sau în parte al statului, ac?iunea penal? pentru fapta prev?zut? în alin. 1 se pune în mi?care la plângerea prealabil? a persoanei v?t?mate. Împ?carea p?r?ilor înl?tur? r?spunderea penal?.

Sau poate sa te prinda vecinu sa iti rupa capul.

Link to comment
Share on other sites

Salut, revin cu un alt topic penal.. dar in acelasi timp, din lipsa de 'cunoastere' daca pot spune asa va intreb de curiozitate ce pula mea pot pati legal. Sa intamplat ca am ascultat muzica destul de 'tare' pana la ora 2:30(dar a continuat dupa ce am primit amenda pana la 5) dimineata, a venit politia mi-a futut o amenda de 200 lei (initial vroia 500) da a mai scazut fraieru cand am vorbit cu el.Bun, cobor jos si ii pun masina un Fiat punto nou pe pana, vreo 2 roti. acum, legal as putea patii ceva? daca nu are dovezi?

PS: acu ma intreb.. fiind a 2-a oara cand iau o amenda d-asta.. nu prea inteleg multe ca sa o pot da cu ei din fanta in cola :))) , intrebarea e: nu puteau sa ma avertizeze frumos? la fraierii astia de vecini le-am scris pe amenda in spate sa plateasca ei amenda si le-am aruncato in balcon.

PS2: nu e vorba de banii.. da nici de prost sa nu fiu luat.

PS3: puteam sa le spun frumos ca sunt in vacanta si nu am buletin romanesc sau ca nu-l gasesc oricum sa intre in casa fara mandat n-aveau cum, dar fumat+beat , nedormit, cine mai gandea atunci :)) ok, vroiam sa plec pe moment cu astia care erau pe la mine da ii cunosteau astia la politie sa ne batem pula de ei... dar, cica..ne luam si bataie daca era... o alta intrebare: daca nu le dadeam act de identitate si nu coboram cu ei jos sa semnez amenda, imi luam prin posta, era mai simplu ,nu ?

debea ma explic.. sunt si nedormit de 3 zile siiiiiii ma doare-n pula, serios... daca as avea pe cine sa intreb, as intreba.. da asa' cand n-ai pe nimeni care sa iti explice.. mai bine ma fac de ras pe RST cu topicuri de genu.. ca sa stiu si eu cum sa reactionez a 2-a oara cand imi bat fraierii la usa.

Eu te mai tineam cateva zile nedormit. Te puneam intr-o camera cu peretii albi, lumina aprinsa tot timpul si cateva zile lasam o piesa Heavy metal la maxim, daca tot iti place muzica tare. Dupa cateva ore, pun pariu ca incepeai sa plangi si sa vorbesti cu peretii.

Dupa ce ieseai de acolo, ti-era frica sa mai asculti muzica si in casti.

Edited by hate.me
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...