Jump to content
fLr^

De ce e java atat de cautat? & mai multe intrebari

Recommended Posts

Salut salut. Vad ca sunt cautati programatorii ce pot lucra in java si vreau sa-mi raspundeti si mie la niste intrebari:

La un job de exemplu, ce anume iti poate cere sa faci in Java?

Puteti sa-mi ziceti niste programe foarte cunoscute facute in Java?

E un limbaj mai greu fata de celelalte? De asta se cauta asa de mult?

Link to comment
Share on other sites

Salut salut. Vad ca sunt cautati programatorii ce pot lucra in java si vreau sa-mi raspundeti si mie la niste intrebari:

La un job de exemplu, ce anume iti poate cere sa faci in Java?

Puteti sa-mi ziceti niste programe foarte cunoscute facute in Java?

E un limbaj mai greu fata de celelalte? De asta se cauta asa de mult?

Java e cautat din cauza portabilitatii si e destul de usurel, poti sa il rulezi pe aproape orice device. La celelalte intrebari gasesti raspunsuri pe net.

Link to comment
Share on other sites

Java e atat de mediatizat datorita extensibilitatii. Poate fi folosit aproape pe orice platforma.

Imi amintesc de un amic din China care avea frigider cu Java pe el, nu s-a putut abtine intr-un final sa nu isi bage nasul si sa il modifice..

Desi e cunoscut in general pe platforma web ca si JavaScript, Java face mult mai mult de atat.

Spre exemplu la o firma la care am lucrat in trecut foloseam Oxygen XML Editor > XML Editor

E facut de romani si din multe programe de genul asta mi s-a parut cel mai util si cel mai avansat nevoilor mele, practic cel mai bun, si e facut in Java :)

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Eu lucrez pe c++.

Este pu?in cam vechi c++, nu are portabilitatea care o ai la Java, lipsesc propriet??ile ?i anumite lucruri majore din OOP.

Sfatul meu?Înv??a Java.

La ce proprietati te referi ?

Si in C++ OOP poti face nume.proprietate sau nume.functie(); La ce anume te referi ?

Ce lucruri majore din OOP lipsesc in C++ ?

PS: Nu e un atac, doar te intreb. Eu sunt incepator spre mediu in C/C++ (hai sa zicem semi-monkey programmer) si mi se pare C++ foarte complet si foarte la obiect. Adica daca vrei sa faci ceva in C++, o aplicatie driver in windows sau in linux sau in macosx apoi aia iti iese. Nu neg ca nu ti-ar iesi si in VB.NET sau Java dar mi se pare prea de tot sa faci drivere in VB.NET sau Java. Tot C++ e taticul lor ! Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...