Jump to content
Andrei.Bratosin

Antena/adaptor care mareste puterea cartelei WiFi?

Recommended Posts

Salut,

Acum ceva vreme un amic( care a disparut subit) mi-ar fi zis sumar cum ca sia luat o antena/adaptor WiFI cu care reusea sa prinda toate retelele dintr-un orasel mic din Spania. Multe detalii nu stiu( daca era omnidirectionala etc). Mam documentat putin in ultimele zile si am decis sa dau o comanda. AJungand intrun magazin romanesc iam explicat vanzatorului ca am nevoie de un adaptor/ antena cu care sa fiu in stare sa "vad" mai multe retele WiFi decat sunt in stare cu cardul meu WiFi onboard. Vanzatorul ma asigurat ca "da domle sigur face asta". Am cumparat produsul si ..tzeapa. Reiese ca am semnal mai prost folosind respectivul adaptor. Drept urmare am decis sa vin pe acest forum.

Stima

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Acum ceva vreme un amic( care a disparut subit) mi-ar fi zis sumar cum ca sia luat o antena/adaptor WiFI cu care reusea sa prinda toate retelele dintr-un orasel mic din Spania. Multe detalii nu stiu( daca era omnidirectionala etc). Mam documentat putin in ultimele zile si am decis sa dau o comanda. AJungand intrun magazin romanesc iam explicat vanzatorului ca am nevoie de un adaptor/ antena cu care sa fiu in stare sa "vad" mai multe retele WiFi decat sunt in stare cu cardul meu WiFi onboard. Vanzatorul ma asigurat ca "da domle sigur face asta". Am cumparat produsul si ..tzeapa. Reiese ca am semnal mai prost folosind respectivul adaptor. Drept urmare am decis sa vin pe acest forum.

Stima

Notepad + + -> Ctrl + H , replace all ´´-´´ with ´´ ´´

Link to comment
Share on other sites

Omul vrea sa stie cum a reusit respectivul sa prinda atatea retele. Pe cuvant daca am auzit de un adaptor atat de puternic. Poate oraselul ala avea doar trei blocuri, altfel nu imi explic. Eu, spre exemplu, am un ALFA AWUS (cel mai probabil o copie, am auzit ca foarte multe sunt copii) si imi mareste de 4 ori puterea. Adica e alta placa de retea, dar e de 4 ori mai puternica decat a laptopului. Stau la parter si de la vecina de la 4 am semnal aproape full (90%).

Link to comment
Share on other sites

Omul vrea sa stie cum a reusit respectivul sa prinda atatea retele. Pe cuvant daca am auzit de un adaptor atat de puternic. Poate oraselul ala avea doar trei blocuri, altfel nu imi explic. Eu, spre exemplu, am un ALFA AWUS (cel mai probabil o copie, am auzit ca foarte multe sunt copii) si imi mareste de 4 ori puterea. Adica e alta placa de retea, dar e de 4 ori mai puternica decat a laptopului. Stau la parter si de la vecina de la 4 am semnal aproape full (90%).

Chiar ma gandeam si la optiunea ALFA AWUS dupa cum imi recomandase alt vanzator :)) . Am mers cu prima varianta pentru am zis ca e Cisco si poate rula pe 2.4 sau 5 Ghz. Acuma nu stiu ce antena isi luase amicul ca si eu ma mirasem. Oraselul se numea Peniscola daca ajuta cu ceva si spunea ca o cumparase de pe ebay/ Amazon la nu foarte multi bani.

Link to comment
Share on other sites

La preturi "normale" un alfa este cea mai buna alegere.

Wifimag.ro :: AWUS036H V5 - Realtek 8187L

Mai poti lua o antena mai performanta, de genul

Wifimag.ro :: Anten? omni ARS-N19BP

Asta e tot ce poti face, daca nu te pricepi la electronica.

Nu am nici o treaba cu magazinul, cauta si ia divaisu de unde iti place, a fost "exemplu".

Edited by Sithalkes
Link to comment
Share on other sites

Din cunostintele mele de WiFI (medii spre nimic) iti spun ca degeaba iti cumperi cea mai smechera antena. DA, vei vedea toate retelele din cartier .. dar crezi ca hotspot-urile din cartier au semnal atat de bun incat sa trimita pana la tine?

@Andrei stiu ca avea ceva mai puternic. Parca era vorba de asta

Poate ne spune niste pareri.

Link to comment
Share on other sites

Din cunostintele mele de WiFI (medii spre nimic) iti spun ca degeaba iti cumperi cea mai smechera antena. DA, vei vedea toate retelele din cartier .. dar crezi ca hotspot-urile din cartier au semnal atat de bun incat sa trimita pana la tine?

@Andrei stiu ca avea ceva mai puternic. Parca era vorba de asta

Poate ne spune niste pareri.

Dupa mine, sa zicem ca routerul emite "spre tine". Tu avand o antena foarte smechera, poti sa captezi ce a emis routerul de la 2km spre exemplu. Avand acea antena foarte smechera, poti sa emiti la randul tau spre router, astfel incat acesta sa fie capabil sa "prinda" ce ai emis tu. Deci routerul nu prea ar trebui sa aiba treaba... Acum... nu prea stiu daca chiar asa merge treaba. Poate cineva care se pricepe ar putea sa ne explice.

ia http://www.pcgarage.ro/adaptoare-wireless/tp-link/tl-wn722nc/ + http://www.pcgarage.ro/antene/tp-link/tl-ant5830b-5ghz-30dbi-outdoor-grid-parabolic/

Cred ca iti trebuie si adaptor pentru antena sa o poti conecta la adaptorul usb, nu sunt sigur.

Edited by Byte-ul
Link to comment
Share on other sites

Dupa mine, sa zicem ca routerul emite "spre tine". Tu avand o antena foarte smechera, poti sa captezi ce a emis routerul de la 2km spre exemplu. Avand acea antena foarte smechera, poti sa emiti la randul tau spre router, astfel incat acesta sa fie capabil sa "prinda" ce ai emis tu. Deci routerul nu prea ar trebui sa aiba treaba... Acum... nu prea stiu daca chiar asa merge treaba. Poate cineva care se pricepe ar putea sa ne explice.

Un CCNP ar fi bun aici

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti despre: Alfa AWUS036NH 2000mW ??

Am eu , e nr 1 la cracking wep , e varza cand folosesti reaver , e foarte stabila pe conexiune wifi , nu are 2000 mw .

Nu ti-o recomand , nu stiu ce sa zic , poate e a mea fake.

Nu cred ca poate cineva sa-si dea seama daca un produs alfa e fake sau nu . Al meu are holograma , arata exact ca un produs alfa , pana si placa electronica pare sa fie originala .

Cu toate astea eu sunt convins ca am un fake si totodata nu ma trage inima ca cumpar altul stiind aproape 100% ca iau teapa iar .

Asta e romanica , am ajuns ca contrafacem un taiwanez .

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat link-ul, poti sa te uiti la Alfa AWUS036NHV 5000mW, cea ce ma intereseaza este daca suporta monitor mode si injectarea de pachete. As vrea o antena long range bgn pentru testarea routerelor. (in scopuri educationale, of course)

Se pare ca nu .


An excellent wifi card for everyday Windows users, but don't use this one for Linux or for Aircrack-ng. It doesn't support monitor mode or packet injection. I returned this one and bought Alfa AWUS036NH model, which does everything I need it to. Also about the claimed "5000mW" of the card. It has between 500 and 1000 mw of actual power, closer to 500mw.

Link to comment
Share on other sites

Le suporta pe amandoua. Am modelul de 1000mW si merge super cand vine vorba de reaver sau whireshark. La reaver viteza maxima cu delay 0 e 2 secunde pe pin.

Edit: Ciudat ca mie imi suporta monitor mode, o fi link cu unul fake (desi nu bat cu pumnul in piept ca al meu nu ar fi). Eu am vazut Alfa-uri "originale" pana in 2000mW care aveau maxim 150mbps. Apropo, nu iti lua antena de 9dbi, nu ajuta cu absolut nimic, eu am semnal mai slab pe ea, nu stiu de ce. Daca tot vrei sa iti iei o antena, ia-ti una unidirectionala tot de la Alfa.

Edited by leaklife
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...