Jump to content
ovidelu47

help Am pierdut telefonul

Recommended Posts

Salut acum 30 minute am pierdut telefonul intr-o zona fara semnal si nu aveam instalat pe el vre-o alicatie gen antifurt.

Exista vreo sansa sa il gasesc daca cineva il gaseste si nu il inapoiaza (cel mai probabil nu o va face) .

Mentionez ca e un smartphone model sony Xperia L android 4.2.2 ,daca depun o plangere la politie as putea rezolva ceva?

Astept ceva sfaturi cat mai urgent posibil ,o seara buna.

Link to comment
Share on other sites

Politia are nevoie si de IMEI, pe langa actele doveditoare. Cu ajutorul lui si al operatorului de telefonie mobila cresc sansele ca telefonul sa fie gasit. Practic, operatorul poate bloca un telefon pe baza IMEI-ului, dar nu o va face niciodata.

// Daca vei depune cerere, in maxim 48 de ore politia ar trebui sa inceapa urmarirea telefonului.

/// In caz ca telefonul e second, te poti reprofila spre altul. Sansele ca actualul sa fie gasit si inapoiat sunt infime.

Edited by Sir-Galahad
Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Telefonul este cumparat de nou.

Sunt fericit sa anunt ca mai sunt si oameni cu buna vointa,cineva la gasit si la predat politiei care in aceasta dimineata la ora 7 ma sunat sa ma duc la sectie sa il ridic.

Deci sunt si romani cu inima mare,culmea ca cel care la gasit a vrut sa ramana anonim,vroiam sa ii fac o cinste si sa ii multumesc.

Se poate inchide topicul,si deacum o sa pun 5 aplicatii pentru al gasi in caz ca se va mai repeta necazul.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai acte la el care sa ateste ca e al tau te rezolva politia.Stiu pe cineva care a facut la fel dar abia dupa 3 luni a fost sunat ca i-au gasit telefonul.
Politia are nevoie si de IMEI, pe langa actele doveditoare. Cu ajutorul lui si al operatorului de telefonie mobila cresc sansele ca telefonul sa fie gasit. Practic, operatorul poate bloca un telefon pe baza IMEI-ului, dar nu o va face niciodata.

// Daca vei depune cerere, in maxim 48 de ore politia ar trebui sa inceapa urmarirea telefonului.

/// In caz ca telefonul e second, te poti reprofila spre altul. Sansele ca actualul sa fie gasit si inapoiat sunt infime.

. Eu aveam aplicatia anti-furt, instalat pe el cand mi l-a furat. M-am dus la politie cu acte, IMEI, poze cu hotul (i-am facut prin intermediul acelei aplicatiei), imagini video, inregistrari audio, informatii despre noul sim introdus in telefon...

Raspunsul stiti care a fost? "Si ce vrei sa facem noi acum? Tu crezi ca o sa dam poza asta in toate sectiile de politie din tara pentru telefonul asta de 700 RON? Tu crezi ca o sa ne ducem la Orange sa le cerem sa-l localizeze? Oricum, chiar si daca am sti hotul cu exactitate, trebuie mai intai sa dovedim ca el l-a furat, dar asta e cam imposibil."

Edited by GarryOne
Link to comment
Share on other sites

Potoliti-va ca nu-i chiar asa. Eu aveam aplicatia anti-furt, instalat pe el cand mi l-a furat. M-am dus la politie cu acte, IMEI, poze cu hotul (i-am facut prin intermediul acelei aplicatiei), imagini video, inregistrari audio, informatii despre noul sim introdus in telefon...

Raspunsul stiti care a fost? "Si ce vrei sa facem noi acum? Tu crezi ca o sa dam poza asta in toate sectiile de politie din tara pentru telefonul asta de 700 RON? Tu crezi ca o sa ne ducem la Orange sa le cerem sa-l localizeze? Oricum, chiar si daca am sti hotul cu exactitate, trebuie mai intai sa dovedim ca el l-a furat, dar asta e cam imposibil."

Chestia asta a patit-o un prieten cu o tableta cand s-a dus la politie.I-au zis ca nu au ce face.

Link to comment
Share on other sites

Potoliti-va ca nu-i chiar asa. Eu aveam aplicatia anti-furt, instalat pe el cand mi l-a furat. M-am dus la politie cu acte, IMEI, poze cu hotul (i-am facut prin intermediul acelei aplicatiei), imagini video, inregistrari audio, informatii despre noul sim introdus in telefon...

Raspunsul stiti care a fost? "Si ce vrei sa facem noi acum? Tu crezi ca o sa dam poza asta in toate sectiile de politie din tara pentru telefonul asta de 700 RON? Tu crezi ca o sa ne ducem la Orange sa le cerem sa-l localizeze? Oricum, chiar si daca am sti hotul cu exactitate, trebuie mai intai sa dovedim ca el l-a furat, dar asta e cam imposibil."

Sa-ti explic, orice lucru ce are identiate ( in cazul nostru telefonul ) indiferent ca l-ai gasit, te baga la furt, iti zic din propria experienta, acum aproximativ o luna am gasit un S3 si mi-a facut dosar penal. Faza e ca daca il gasesti trebuie sa-l duci la politie... M-am certat cu ei 4 ore, le-am explicat "L-AM GASIT, nu am bagat mana in buzunarul nimanui..." Dar degeaba, tot furt.

Link to comment
Share on other sites

Sa-ti explic, orice lucru ce are identiate ( in cazul nostru telefonul ) indiferent ca l-ai gasit, te baga la furt, iti zic din propria experienta, acum aproximativ o luna am gasit un S3 si mi-a facut dosar penal. Faza e ca daca il gasesti trebuie sa-l duci la politie... M-am certat cu ei 4 ore, le-am explicat "L-AM GASIT, nu am bagat mana in buzunarul nimanui..." Dar degeaba, tot furt.

Cum pula mea asa ceva ma? Nu a mers sa-i zici ca l-ai gasit si nu ai avut timp sa-l aduci la politie? :))

Sau luai legatura cu cel ce l-a pierdut si ii spuneai ca i l-ai gasit si sa isi retraga plangerea de la politie.

Edited by Gio33
Link to comment
Share on other sites

Sa-ti explic, orice lucru ce are identiate ( in cazul nostru telefonul ) indiferent ca l-ai gasit, te baga la furt, iti zic din propria experienta, acum aproximativ o luna am gasit un S3 si mi-a facut dosar penal. Faza e ca daca il gasesti trebuie sa-l duci la politie... M-am certat cu ei 4 ore, le-am explicat "L-AM GASIT, nu am bagat mana in buzunarul nimanui..." Dar degeaba, tot furt.

În practic? judiciar? s-a pus problema distinc?iei dintre furt ?i însu?irea bunului g?sit. Astfel, s-a considerat c? bunul uitat de posesor sau de?in?tor într-un loc unde acesta ?tie c? l-a l?sat ?i unde se poate întoarce oricând s?-l reia nu este bun pierdut, deoarece persoana v?t?mat? nu a pierdut posesia sau deten?ia lui. Însu?irea unui asemenea bun de c?tre acela care ?i-a dat seama c? bunul a fost uitat ?i nu pierdut constituie infrac?iunea de furt ?i nu aceea de însu?ire a bunului g?sit.

Nu te poate acuza de furt pentru un telefon gasit pe strada , decat daca te vede mai palid la fata.Diferenta dintre pedeapsa pentru furt si cea pentru insusirea bunului gasit e destul de mare,si nici un procuror nu isi permite sa faca asemenea greseala.

Edited by quadxenon
Link to comment
Share on other sites

Daca erai intr-o zona fara semnal , probabil nu trece multa lume pe acolo.Mergi si il cauti.Totusi suna ciudat.Zona fara semnal la telefon nu prea pot sa imi imaginez unde ar fi.

Daca esti la munte si ai Telekom sau Orange sa vezi ce semnal ai :))) ( uneori se intampla sa nu ai semnal nici in padure)

ON: Eu unul zic sa il cauti daca nu il gasesti ia altul...

OFF: Nu am vazut ca ai rezolvat problema :D

Edited by SickSpawn
Link to comment
Share on other sites

Daca esti la munte si ai Telekom sau Orange sa vezi ce semnal ai :))) ( uneori se intampla sa nu ai semnal nici in padure)

ON: Eu unul zic sa il cauti daca nu il gasesti ia altul...

Eu zic s? mai ?i cite?ti posturile atunci când scrii ceva.

Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Telefonul este cumparat de nou.

Sunt fericit sa anunt ca mai sunt si oameni cu buna vointa,cineva la gasit si la predat politiei care in aceasta dimineata la ora 7 ma sunat sa ma duc la sectie sa il ridic.

Deci sunt si romani cu inima mare,culmea ca cel care la gasit a vrut sa ramana anonim,vroiam sa ii fac o cinste si sa ii multumesc.

Se poate inchide topicul,si deacum o sa pun 5 aplicatii pentru al gasi in caz ca se va mai repeta necazul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...