Jump to content
Guest

GlobeHosting au devenit rromani adevarati

Recommended Posts

Salutare,

Ieri seara, in timp ce vorbeam cu @aelius pe skype, mi-a venit in minte sa caut un nume de domeniu sa vad daca e disponibil sau nu.

Cum era disponibil atat cel cautat de mine, cat si unul similar, am decis sa le inregistrez pe ambele.

Am ales sa le inregistrez la Globehosting, deoarece mi s-au parut si inca mi se par destul de seriosi cel putin dpdv al domeniilor.

Toate bune, plasez comanda, primesc factura si ce sa vezi ? Imi apare o casuta cu "Comision procesare plata Card (4%)", in conditiile in care eu nu am ales sa fac plata via Card.

Deoarece era prea tarziu ca sa anulez toata treaba (pentru ca domeniile se rezervasera deja in sistemul globe), am ales sa achit factura, dat fiind faptul ca nu era o suma considerabila echivalentul la acel 4%.

Factura o puteti vedea aici: http://www.9jpg.com/images/04414879589139842244.png

Dupa care le trimit un mail sa-i intreb de unde pana unde imi taxeaza ei comision de procesare plata prin card, cand eu am achitat cu bani virtuali via PayPal; bani care existau deja in cont, nu au fost trasi de pe card.

La aceasta intrebare, imi raspunde don'soara Alina RAD, care probabil are nevoie de dioptrii mai mari la ochelari, sau de ochelari cu pastila, deoarece nu vede niciodata intrebarea care i-a fost adresata si da un raspuns care il crede domnia sa competent.

Raspunsul:

Buna ziua,

Daca faceti plata prin banca, banca va percepe un comision. In mod similar, paypal si procesatorul de carduri percepe comision la platile online. Pentru a nu mari preturile si a-i obliga pe cei care achita prin banca sa plateasca de doua ori acest comision (adica la banca si in suma achitata pentru produsul comandat) s-a adaugat acest comision pe facturi.

https://www.edomenii.ro/termeni.html#plata_prin_card

Cu stima,

******************************

Alina RAD

Customer Care/Sales Department

******************************

Globe Hosting International

ICANN Accredited Registrar

Web : http://www.globehosting.com

Email : support@globehosting.com

Tel: +40-31-224.94.95

Fax: +40-362-811.521

Astia accepta PayPal pe site dar habar nu au ca pe langa faptul ca e ilegal sa taxezi comisioane pe tranzactii/lucruri care nu exista, iar acest lucru se numeste in Romania evaziune fiscala.

Quote din ToS-ul PayPal:

"4. Receiving Money

...

d. Sellers may not charge a surcharge for accepting PayPal as a payment method."

Oricum, dupa cum vorbeam si cu aelius aseara, nu ma intereseaza ca mi-a luat 1,2,3,10...100 eur ca taxa, ideea e ca sunt niste nesimtiti, care profita pe urma clientilor ce se afla in necunostinta de cauza, iar in opinia mea acest lucru e unfair.

Respecta-ti clientii, nu-i fura cu fiecare ocazie.

PS: Dansii fac reclama la domenii.ro cu 8.89 EUR, iar daca nu ar adauga 4% pe factura, ar iesi in pierdere.

Deci pe site vedeti 8.89 EUR la .ro, dar in realitate platiti tot 9.25 EUR.

Patetic.

Edited by AGSQ
Link to comment
Share on other sites

Eu am cont la ei de vro 4 ani, si am si domenii si niste conturi de shared, si am avut aceasi problema cu ei, anul trecut la o comanda mai mare a trebuit sa platesc doar comisionul ala vro 6 euro ... pana la urma mi la scos din factura si nu l-am mai platit.

N-am inteles niciodata treaba asta ... vrei sa iei 14 EUR pe serviciul X ? Pune dracu' pret final 14 EUR si gata, nu te caca pe tine cu 10 EUR, iar pe factura mai apar 4 EUR pe servicii fictive gen comision procesare card, parca ar procesa ei plata efectiv.

Link to comment
Share on other sites

Mai este o varianta dar cred ca tu deja aveai bani destui in paypal, daca ai card atasat la PP si suma pe care vrei sa o platesti

este mai mare decat cea din cont PP va retrage automat de pe card deoarece nu sunt fonduri suficiente in cont.Zic si eu..

Salut,

Ai dreptate, dar si in cazul asta dansii nu au nici un drept sa-mi taxeze mie astfel de comisioane, intrucat eu platesc cate banca respectiva taxa de retragere a PayPal.

Catre Globehosting Inc ajunge suma intreaga, la fel ca si in cazul in care platesti cu bani din paypal fara card (cum am facut eu).

Deci, oricum ai privi-o e evaziune sau cel putin frauda.

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am gandit ca aveai card atasat si balanta de bani < decat suma care trebuia platita, oricum nu esti primul care a fost faultat in felul acesta la domenii.

https://www.google.ro/search?q=Globehosting+nesimtiti&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&channel=np&source=hp&gws_rd=cr&ei=UkMlVKWrKKffywO1t4HoCA

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am gandit ca aveai card atasat si balanta de bani < decat suma care trebuia platita, oricum nu esti primul care a fost faultat in felul acesta la domenii.

https://www.google.ro/search?q=Globehosting+nesimtiti&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&channel=np&source=hp&gws_rd=cr&ei=UkMlVKWrKKffywO1t4HoCA

Ia uite, deja m-am pozitionat pe locul 2.

ON: Am inteles la ce te-ai referit si ti-am explicat in post-ul anterior, dar si daca plateam cu cardul prin intermediul PayPal, globehosting primea tot 8.89 eur.

Pe ei nu au voie legal sa-i intereseze ce se intampla in my side.

Atat timp cat ei isi primesc contravaloarea produsului.

Link to comment
Share on other sites

Din ce am inteles, oamenii de la GlobeHosting nu mai vor sa plateasca taxa de retragere a banilor din Paypal, asa ca te pun pe tine sa platesti si taxa aia. E taranism chestia asta.

Exact acelas lucru vroiam sa evidentiez si eu. Insa pe langa faptul ca dau dovada de nesimtire demna de regatul cioaba, o "companie multinationala" cum se denumesc dansii, incalca si legea cu aceasta prostie.

Ce-i drept ca 0.20-1 $ nu e o avere, ii pierzi daca te duci de 5 ori la magazin si te minte vanzatoarea ca n-are sa-ti dea rest, insa "conteaza gestul".

Link to comment
Share on other sites

Acum 5 ani aveau numele de edomenii.ro mi-am luat de la escrocii astia domeniu + webhosting pe langa faptul ca hostingul era shared si de cacat dupa 1 an de zile mi-au cerut 120 de euro daca vreau sa transfer domeniul de la ei la alta firma pentru ca domeniul era inregistra de ei si eu inchiriasem domeniu practic :))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...