Jump to content
leaklife

Box. Da sau nu?

Recommended Posts

Deci, am ajuns in punctul in care mama se roaga de mine sa ies pe afara. Nu prea o fac pentru ca nu am cu cine, toti "prietenii" merg prin baruri, cluburi, etc. si nu-mi place. Cu altii nu prea am ce vorbi si sa fiu sincer, nici nu am ce face pe afara.

Singurul lucru care ma scoate din casa e boxul. Nu-mi place niciun alt sport, acesta ma atrage intr-un mod special si nu stiu de ce. Vreo 4-5 luni doar am facut gimnastica, am sarit coarda, am dat la sac si la para, am invatat cum sa lovesc si am facut sparing. Nu m-am bagat la meciuri pentru ca mi-a fost frica, si aici vine si intrebarea mea: eu cum invat si vreau sa lucrez in domeniul IT, imi vor afecta loviturile acelea creierul si capacitatea mea de memorare? Tin neaparat sa fac asta pentru ca e prea frumos. Nu vreau sa fac o cariera din asta, asa ca pica pe locul al doilea.

De exemplu antrenorul a jucat 15 ani si nu are nici pe naiba. La fel si altii care sunt acolo, care joaca de 2-3 ani. Eu vreau sa fac asta pentru 2 ani, pana ajung la facultate (de acolo vad eu). Care sunt riscurile? Merita?

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Pai, de ce sa nu merite ? Daca asta iti place sa faci, fa ! Iti asumi anumite riscuri, e normal. e un sport dur, insa trebuie sa tii seama de mai multi factori:

-box=antrenamente, sac, coarda, etc.

-box=concursuri dure,diete, antrenamente extenuante.

In oricare din cele doua variante exista riscul unei accidentari. Nu vad cum ar putea sa iti afecteze asta cealalta dorinta de a lucra in IT. Doar daca nu ai nenorocul sa primesti una la tampla si sa te lovesti asa tare la cap incat sa o iei razna (lucru care ti se poate intampla foarte usor si daca da un alcoolic cu masina peste tine).

E un sport frumos si ai multe de invatat din el. Daca iti si place, fa-o :) Asta ca sa nu-ti para rau mai tarziu.

Link to comment
Share on other sites

Traieste in prezent,planurile de viitor facute pe ani nu au o finalitate exacta. Boxul ca si oricare alt sport nu iti va aduce decat beneficii,daca te plafonezi stand in casa si butonand 12/24 nu vei avea realizarile pe care le are alta persoana care are viata sociala si face sport + butonand 4/24,spun statisticile facute de oameni profi in domeniu,nu eu.

Eu am facut 12 ani de fotbal 3-4 antrenamente pe saptamana + nenumarate deplasari in tara jucand la echipa de club din orasul meu niciodata nu am vrut sa ajung vreun mare star,doar mi-a placut sa fac sportul asta,iar acum cand "m-am lasat" si am tras linie am ramas cu: nenumarate cunostiinte + 2-3 prieteni , o viata relativ sanatoasa atat fizic cat si mental + multe trairi placute si neplacute traite in colectiv,competitii,discutii fel de fel cu coechipierii si antrenorii,am invatat ce inseamna munca in echipa la propriu si la figurat si multe altele ( astea fiind chestii generale pe care oricare om care practica sport le invata involuntar ) unii le constientizeaza altii nu.

Iar boxul e un sport deosebit daca il practici,am prieteni care il fac de ani de zile la modul profi;te va disciplina foarte mult acest sport ca si persoana crede-ma pe cuvant.Eu unul dupa ce m-as simti pe o scara de la 4/10 ca aptitudini as vrea sa ma urc in ring cu unul mai bun ca mine,ce daca ma bate nu asta e scopul,poti invata din greselile facute pe viitor castigand si tu un meci iti va da incredere in sine. Gandeste competitiv putin altfel vei stagna lovind doar la sac cum se alinta toti interlopii pe facebook vazandu-se in mintea lor de furnica mari cunoscatori nestiind nici macar sa stranga pumnul corect...

Parerea mea (sfat) este sa continui sa te duci daca te atrage cu adevarat !

P.S. : Si la tenis de masa poti ramane cu sechele la cap daca cel cu care joci iti scapa o paleta in cap :))

Nu iti fie frica de viata,ia-o asa cum e...asta ar insemna sa iau liftul mereu cand cobor scarile cu toate ca stau la etajul 1 de frica sa nu ma impiedic si sa ma lovesc ? Fuck it,I will run on them :D ( ti-am dat un exemplu banal,nu a fost cu rautate )

Am baut cafeaua scriind,imi esti dator cu o cafea !!1

P.P.S. : Candva l-am barfit pe @aelius cu un amic bun de-al sau tot pe o discutie de genul cum sa imbini sportul cu www-ul si mi-a zis ca el e profi in karate din cate imi aduc eu aminte,cred ca el iti va da cel mai bun sfat fiind un sport destul de asemanator cu ce faci tu.

Edited by Eddie91
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kickbox, MMA sau krav maga.

Pacat ca la noi in oras e doar box. Totusi am inceput sa fac stretching la picioare cam acum un an si am continuat pana in prezent pentru ca initial am vrut sa invat singur kickboxing. :))

Edit: multumesc tuturor pentru raspunsuri, m-ati convins, de azi incep sa boxez in adevaratul sens al cuvantului. Sper si sigur imi va iesi. :)

Edited by leaklife
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...