Jump to content
kerosen

CTF365, CSAT si Guvernul :-)

Recommended Posts

Dupa cum stiti, CTF365 este o platforma de training pe securitate pentru industria IT cu focus pe profesionisti in securitate informatica, administratori de sistem si web developeri.

Platforma implementeaza tehnici de gamificare pentru a mari viteza de invatare si imbunatatii rata de retentie.

Ieri, 30 Septembrie a aparut o stire pe Gandul.info:

CSAT decide ca Guvernul s? introduc? în ?coli preg?tirea obligatorie privind securitatea cibernetic?

CTF365 este prima de acest fel nu numai din tara dar si din lume. Felul in care cuplam un laborator de pentest cu elemente de gamificare, face "one of the kind" la aceasta ora.

Mai mult, pe paltforma am implementat "CTF365 Real Time Cyber Attacks Map" unde se pot urmari atacurile in timp real care se desfasoara pe paltforma noastra.

Sunt curios daca careva din guvern, CSAT sau vreo institutie din 3 litere ne va cauta sa discute o posibila implementare a platformei pentru aceasta "pregatire obligatorie privind securitatea cibernetica". :-)

Toate cele bune.

Link to comment
Share on other sites

Pentru a pune în practic? ideea asta, este nevoie de persoane bine preg?tite în acest domeniu. De ce ar sta cineva pe un salariu de 13 milioane cand poate câ?tiga de 10 ori mai mult?

In România înv???mântul este liniar, bazat pe foarte mult? teorie si 0 practic?. Acesta este si motivul pentru care 40% din tinerii care termina liceul sunt Analfabe?i din punct de vedere functional. Ei stiu despre celule, cine a fost Burebista, mi?carea oscilatorie si alte minuni, insa nu stiu sa monteze un bec.

Guvernul ar trebui sa schimbe metodele de predare, evaluare, sa se pun? accent mai mult pe practica decât pe teorie, sa investeasc? in invatamant( modernizarea ?colilor etc). Abia dupa aceea se pot gândi la implementarea ideilor precum cea expus? mai sus.

Edited by SilenTx0
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...